Morze możliwości, czyli sporty wodne w Türkiye (Turcji)
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Türkiye (Turcja) posiada nie tylko bogatą historię, monumentalne zabytki i słoneczne plaże. Piękno przyrody i zróżnicowanie terenu zachęcają turystów również do aktywnego wypoczynku. O każdej porze roku Türkiye (Turcja) oferuje nieskończenie wiele możliwości, aby spędzić urlop na pieszych wędrówkach po bujnych, zielonych lasach i górach, nurkowaniu w turkusowych wodach czy jeżdżąc na nartach.
Poza ciepłym klimatem i różnorodnym ukształtowaniem terenu, kolejnym atutem wypoczynku w Türkiye (Turcji) jest dostęp do morza - i to nie jednego. Kraj otaczają aż cztery morza: Czarne, Egejskie, Śródziemne i Marmara, co sprawia, że Turkiye (Turcja) jest idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Do najpopularniejszych aktywności należą przede wszystkim nurkowanie, windsurfing, kitesurfing, spływy kajakowe czy rafting.
Odkrywanie podwodnych skarbów
Bogata podwodna fauna i flora oraz liczne jaskinie i groty skalne tworzą wręcz idealne warunki do nurkowania. U wybrzeży Türkiye (Turcji) można zobaczyć również ponad 120 zatopionych wraków statków - najwięcej w Gallipoli w Cieśninie Dardanelskiej, niedaleko Çanakkale, a jedne z najstarszych na świecie w Antalyi. Wśród najpopularniejszych miejsc do nurkowania w Türkiye (Turcji) na pewno znajduje się Kaş w Antalyi. Dzięki swoim przejrzystym wodom, które oferują doskonałą widoczność, Kaş jest uważany za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Idealny okres na nurkowanie trwa od czerwca do września, kiedy woda jest najcieplejsza. Co istotne, Türkiye (Turcja) oferuje wiele miejsc do sportów wodnych zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych, a oto kilka z nich:
Fethiye, Muğla – dno morskie Fethiye składa się z wielu tajemniczych tuneli i łuków pokrytych miękkimi koralowcami. Przy pobliskiej Czerwonej Wyspie można spotkać mnóstwo morskich zwierząt, w tym gąbki, a także zobaczyć wrak 40-metrowego statku Tureckiej Straży Przybrzeżnej.
Çeşme, İzmir – to miejsce może pochwalić się bogactwem gatunków zwierząt morskich i rzadko spotykaną przejrzystością wody, co oznacza, że jest idealne do nurkowania. Dla fotografów podwodnych szczególnie polecana jest spektakularna jaskinia o nazwie Yatak Odası (Sypialnia).
Ayvalık, Balıkesir – w pobliżu wysp Güneş, Yuvarlak i skał Kerbela można podziwiać wiele kolorowych ryb i innych gatunków zwierząt morskich, rafy koralowe oraz wodorosty, trawy i inną morską roślinność.
Datça, Muğla – Datça przyciąga turystów gorącymi źródłami, wspaniałymi zatokami i plażami. Znajduje się tu wiele miejsc do snorkelingu i nurkowania, można tu także spotkać delfiny, rekiny i inne stworzenia morskie.
Łapiąc wiatr w żagle
Ciepłe i krystalicznie czyste Morze Śródziemne oraz wietrzne Morze Czarne przyciągają również wielbicieli windsurfingu i kitesurfingu. Szczególnie polecane jest Alaçatı w okolicy İzmiru. Silne wiatry i fale sprawiają, że windsurfing jest tu bardzo popularny. Osłonięta zatoka oferuje sprzyjające warunki także dla poczatkujących. Jednym z najlepszych ośrodków na świecie dla miłośników kitesurfingu jest piękne miasteczko na północ od Marmaris, Akyaka. Trzykilometrowa trasa surfingowa, piaszczyste, płytkie wody i stałe wiatry spowodowały, że życie tej miejscowości zostało zdominowane przez kitesurferów. Podobnie wybrzeże Morza Czarnego na północ od Stambułu to również bardzo dobre miejsce do surfowania, ze względu na długą linię brzegową i wspaniałe fale.
Kajakiem przez Türkiye (Turcję)
Piękny krajobraz Türkiye (Turcji) można też poznać płynąc kajakiem lub pontonem. Południowo-zachodnie wybrzeże kraju to istny raj dla kajakarzy. W całym państwie nie brakuje też rzek i potoków dla miłośników raftingu. Najbardziej polecane miejsca na spływy kajakowe to Wyspa Kekova w Antalyi, gdzie można podziwiać piękno natury oraz starożytne miasta regionu i Jezioro Durusu, położone niedaleko Stambułu. W Antalyi znajduje się też centrum raftingu w Türkiye (Turcji) - rzeka Köprülü, która wypływa z gór Taurus i wpada do Morza Śródziemnego. Spływy na trasie o długości ok. 12 km odbywają się przez cały rok. Natomiast dla poczatkujących polecana jest rzeka Dalaman, mieszcząca się w pobliżu popularnych miejscowości turystycznych, takich jak Fethiye, Marmaris i Bodrum.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.