Morze możliwości, czyli sporty wodne w Türkiye (Turcji)
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Türkiye (Turcja) posiada nie tylko bogatą historię, monumentalne zabytki i słoneczne plaże. Piękno przyrody i zróżnicowanie terenu zachęcają turystów również do aktywnego wypoczynku. O każdej porze roku Türkiye (Turcja) oferuje nieskończenie wiele możliwości, aby spędzić urlop na pieszych wędrówkach po bujnych, zielonych lasach i górach, nurkowaniu w turkusowych wodach czy jeżdżąc na nartach.
Poza ciepłym klimatem i różnorodnym ukształtowaniem terenu, kolejnym atutem wypoczynku w Türkiye (Turcji) jest dostęp do morza - i to nie jednego. Kraj otaczają aż cztery morza: Czarne, Egejskie, Śródziemne i Marmara, co sprawia, że Turkiye (Turcja) jest idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Do najpopularniejszych aktywności należą przede wszystkim nurkowanie, windsurfing, kitesurfing, spływy kajakowe czy rafting.
Odkrywanie podwodnych skarbów
Bogata podwodna fauna i flora oraz liczne jaskinie i groty skalne tworzą wręcz idealne warunki do nurkowania. U wybrzeży Türkiye (Turcji) można zobaczyć również ponad 120 zatopionych wraków statków - najwięcej w Gallipoli w Cieśninie Dardanelskiej, niedaleko Çanakkale, a jedne z najstarszych na świecie w Antalyi. Wśród najpopularniejszych miejsc do nurkowania w Türkiye (Turcji) na pewno znajduje się Kaş w Antalyi. Dzięki swoim przejrzystym wodom, które oferują doskonałą widoczność, Kaş jest uważany za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Idealny okres na nurkowanie trwa od czerwca do września, kiedy woda jest najcieplejsza. Co istotne, Türkiye (Turcja) oferuje wiele miejsc do sportów wodnych zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych, a oto kilka z nich:
Fethiye, Muğla – dno morskie Fethiye składa się z wielu tajemniczych tuneli i łuków pokrytych miękkimi koralowcami. Przy pobliskiej Czerwonej Wyspie można spotkać mnóstwo morskich zwierząt, w tym gąbki, a także zobaczyć wrak 40-metrowego statku Tureckiej Straży Przybrzeżnej.
Çeşme, İzmir – to miejsce może pochwalić się bogactwem gatunków zwierząt morskich i rzadko spotykaną przejrzystością wody, co oznacza, że jest idealne do nurkowania. Dla fotografów podwodnych szczególnie polecana jest spektakularna jaskinia o nazwie Yatak Odası (Sypialnia).
Ayvalık, Balıkesir – w pobliżu wysp Güneş, Yuvarlak i skał Kerbela można podziwiać wiele kolorowych ryb i innych gatunków zwierząt morskich, rafy koralowe oraz wodorosty, trawy i inną morską roślinność.
Datça, Muğla – Datça przyciąga turystów gorącymi źródłami, wspaniałymi zatokami i plażami. Znajduje się tu wiele miejsc do snorkelingu i nurkowania, można tu także spotkać delfiny, rekiny i inne stworzenia morskie.
Łapiąc wiatr w żagle
Ciepłe i krystalicznie czyste Morze Śródziemne oraz wietrzne Morze Czarne przyciągają również wielbicieli windsurfingu i kitesurfingu. Szczególnie polecane jest Alaçatı w okolicy İzmiru. Silne wiatry i fale sprawiają, że windsurfing jest tu bardzo popularny. Osłonięta zatoka oferuje sprzyjające warunki także dla poczatkujących. Jednym z najlepszych ośrodków na świecie dla miłośników kitesurfingu jest piękne miasteczko na północ od Marmaris, Akyaka. Trzykilometrowa trasa surfingowa, piaszczyste, płytkie wody i stałe wiatry spowodowały, że życie tej miejscowości zostało zdominowane przez kitesurferów. Podobnie wybrzeże Morza Czarnego na północ od Stambułu to również bardzo dobre miejsce do surfowania, ze względu na długą linię brzegową i wspaniałe fale.
Kajakiem przez Türkiye (Turcję)
Piękny krajobraz Türkiye (Turcji) można też poznać płynąc kajakiem lub pontonem. Południowo-zachodnie wybrzeże kraju to istny raj dla kajakarzy. W całym państwie nie brakuje też rzek i potoków dla miłośników raftingu. Najbardziej polecane miejsca na spływy kajakowe to Wyspa Kekova w Antalyi, gdzie można podziwiać piękno natury oraz starożytne miasta regionu i Jezioro Durusu, położone niedaleko Stambułu. W Antalyi znajduje się też centrum raftingu w Türkiye (Turcji) - rzeka Köprülü, która wypływa z gór Taurus i wpada do Morza Śródziemnego. Spływy na trasie o długości ok. 12 km odbywają się przez cały rok. Natomiast dla poczatkujących polecana jest rzeka Dalaman, mieszcząca się w pobliżu popularnych miejscowości turystycznych, takich jak Fethiye, Marmaris i Bodrum.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.