Muzea w Türkiye (Turcji) można zwiedzić również online!
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Wirtualna przestrzeń obecnie daje nam mnóstwo możliwości do samorozwoju i poszerzania kręgu zainteresowań. Mając na uwadze panujące trendy, tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki udostępnia wirtualne wycieczki po ośmiu muzeach, które mu podlegają. W salach muzealnych zdigitalizowanych w 3D miłośnicy historii i sztuki mogą wybrać się na zwiedzanie wybranych obiektów w panoramie 360 stopni oraz przyjrzeć się z bliska eksponatom.
Oto lista tureckich muzeów, które możemy zwiedzić również wirtualnie:
Stanowisko archeologiczne Göbeklitepe
Göbeklitepe uznawane jest za najstarsze w historii miejsce kultu utworzone przez ludzi. W 2018 roku obiekt ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W najstarszej warstwie wykopalisk znajdują się monumentalne filary w kształcie litery T, które mierzą nawet 6 metrów wysokości i ważą do 40 ton - na wielu z nich znajdują się płaskorzeźby przedstawiające ludzi, zwierzęta lub abstrakcyjne motywy. Podczas wirtualnej wycieczki po Göbeklitepe możemy zdalnie odkrywać jego teren za pomocą platformy internetowej.
Muzeum Cywilizacji Anatolijskich
Położone w stolicy Türkiye (Turcji) - Ankarze, Muzeum Cywilizacji Anatolijskich składa się z dwóch zabytkowych budynków, w których znajdują się unikalne eksponaty. Muzeum przeszło renowację w 2014 roku i oferuje podróż w czasie dzięki wirtualnym wycieczkom, animacjom i replikom filarów w kształcie litery T z Göbeklitepe, a także innym artefaktom. W 1997 roku Muzeum Cywilizacji Anatolijskich otrzymało tytuł "Muzeum Roku".
Muzeum Samsun Gazi
Nazwa tego obiektu związana jest z postacią Mustafy Kemala Atatürka oraz jego przybyciem do miasta Samsun w maju 1919 roku. Wydarzenie to uznawane jest za początek wojny o niepodległość Türkiye (Turcji). Budynek został podarowany Mustafie Kemalowi Atatürkowi przez mieszkańców Samsun 12 czerwca 1926 roku. W górnej sali muzeum, w której znajduje się 191 eksponatów, zobaczyć można również woskowe rzeźby 18 towarzyszy Atatürka, którzy razem z nim przybyli do Samsun.
Muzeum Republiki w Ankarze
Muzeum Republiki w stolicy Türkiye (Turcji), czyli Ankarze w latach 1924–1960 służyło jako budynek Parlamentu Tureckiego. Muzeum poświęcone jest w dużej części m.in. postaci i działaniom Atatürka. Można zobaczyć tu fotografie z kadencji pierwszych trzech prezydentów, ich przedmioty osobiste, a także uchwały i ustawy przyjęte przez ówczesny Parlament.
Muzeum Efezu w İzmirze
Jedno z najważniejszych muzeów w Türkiye (Turcji), które organizuje liczne wydarzenia kulturalne oraz ciągle przyciąga dużą liczbę zwiedzających. Do eksponatów Muzeum Efeskiego należą m.in. marmurowy posąg Artemidy i figury innych mitologicznych bogów. W części bazarowej na dziedzińcu muzeum możemy zobaczyć jak wyglądało życie handlowe dawnych anatolijskich miast oraz różne wyroby dawnego rzemiosła artystycznego.
Muzeum Wojny o Niepodległość w Ankarze
Muzeum Wojny o Niepodległość w Ankarze szczególnie spodoba się osobom zainteresowanym historią tego okresu. W swoich salach posiada m.in. dokumenty, broń i obrazy z czasów wojny o niepodległość oraz sale ekspozycyjne.
Muzeum Troi w Çanakkale
Niezwykle atrakcyjne Muzeum Troi przedstawia jej historię podzieloną na siedem części. Poprzez odzyskane z wykopalisk i zgromadzone na przestrzeni lat artefakty możemy przyjrzeć się z bliska historii tej starożytnej cywilizacji. Życie mieszkańców Troi oprócz rzeźb, sarkofagów i przedmiotów codziennego użytku obrazują także wyświetlane filmy i animacje.
Muzeum Etnograficzne w Ankarze
Muzeum to posiada w swoich zbiorach wspaniałe dzieła sztuki tureckiej od epoki Seldżuków po czasy teraźniejsze - m.in. przykłady narodowych strojów, ozdób, obuwia, ręczników, a także dywanów i gobelinów z różnych regionów Türkiye (Turcji). Zobaczyć można tu również bogatą kolekcję obejmującą łuki, strzały, pistolety, muszkiety, miecze, a także przedmioty związane z kultem religijnym.
Więcej informacji na: https://goturkiye.com/blog/virtual-museum-in-turkiye-1

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny
Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Moda
Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.