NA ANTYPODY Z TOMALIKIEM, KORZENIOWSKĄ I MARCZEWSKIM.
NA ANTYPODY Z TOMALIKIEM, KORZENIOWSKĄ I MARCZEWSKIM.
PRZED NAMI DRUGA EDYCJA FESTIWALU LITERATURY PODRÓŻNICZEJ DALEJ!
Dwa dni z wybitnymi podróżnikami, australijskimi opowieściami i docieraniu na krańce świata. Fundacja Na Rzecz Wspierania Kultury Plaster Łódzki zaprasza na drugą edycję Festiwalu Literatury Podróżniczej Dalej! W programie skupionym wokół Australii i Oceanii, znajdą się spotkania z podróżnikami, autorami książek podróżniczych, ale też warsztaty dla najmłodszych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Festiwal odbędzie się w Domu Literatury w Łodzi, przy Roosevelta 17, od 8 do 9 czerwca.
– Festiwal powstał z miłości do książek i podróżowania. Kluczowa była pasja do przekraczania granic, poznawanie nowego i odkrywanie własnych możliwości – opowiada Marcin Bałczewski, pomysłodawca i dyrektor Dalej!. – Wbrew pozorom o wiele prościej dostać się na bieguny, niż do Australii, która nadal jest najmniej odkrytym kontynentem. Dlatego do udziału w festiwalu zaprosiliśmy wspaniałych podróżników odkrywających Australię, jak Marek Tomalik, Anna Korzeniowska lub Michalina Kupper.
Największą gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie Marek Tomalik – podróżnik, publicysta i pisarz – autorytet w tematyce odkrywania Australii, do której wraca systematycznie od 1989 roku. Twórca i organizator 23 edycji Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły”, współpracuje na stałe z National Geographic. Zainteresowani opowieściami Tomalika o najmniejszym kontynencie mogą się z nim spotkać już pierwszego dnia festiwalu – w sobotę, 8 czerwca.
Również w sobotę, swoimi wspomnieniami podzieli się Agnieszka Kerr, podróżniczka, która z mężem i dziećmi przemierzyła ponad 9 000 km australijskiej ziemi. Trasa wiodła z okolic Sydney, przez „Outback”, pustynię Strzeleckiego i Simpson, następnie przez pustynię Gibson. Celem było Uluru (Ayers Rock), czyli święta góra Aborygenów, znajdująca się w centrum kontynentu.
Na finał sobotnich spotkań, rozmowa z Michaliną Kupper, czyli organizatorką wyjazdów na Bliski Wschód. Podróżniczka była nominowana do nagrody Kolosów, za podróż po Papui Nowej Gwinei. Prowadzi autorskie warsztaty etnograficzne dla dzieci i młodzieży, tworzy projekty edukacyjne dla najmłodszych w Iraku.
Dla młodszych uczestników festiwalu, w wieku 7-12 lat, organizatorzy przygotowali warsztaty – „W krainie kangurów”, które pierwszego dnia spotkań poprowadzi Ryszard Tobiański, artysta znany z miniatur malowanych na szkle.
Niedzielę otworzy z kolei rozmowa o wybitnym polskim podróżniku, badaczu i zdobywcy najwyższego szczytu Australii – Edmundzie Strzeleckim. Spotkanie poprowadzą Michalina Kupper i Ewa Górska.
Z kolei poeta i prozaik – Mateusz Marczewski, opowie o losie australijskich Aborygenów i swojej podróży śladem „ścieżek śpiewu”, którą spisał w reportażu „Niewidzialni”.
Na koniec australijskich opowieści spotkanie z Anną Korzeniowską – poetką i podróżniczką, autorką książek podróżniczych, która opowie o swojej najnowszej pracy „Australia. Ścieżkami snu”, wydanej pod koniec ubiegłego roku. To bardzo osobisty dziennik podróży, bogaty w dojrzałe refleksje, pomagające lepiej poznać kraj i jego rdzennych mieszkańców.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Zadanie Dalej! do Australii. Festiwal Literatury Podróżniczej jest realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Program
8 czerwca (sobota)
10:00 W krainie kangurów – warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 7-12 lat
16:00 Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia I Spotkanie z Markiem Tomalikiem
17:30 Od Panamy do Nowej Zelandii. 6 500 mil morskiej żeglugi przez Pacyfik I Spotkanie z Agnieszką Kerr
19:00 Antypody – podróż po Australii, Nowej Zelandii i Papui Nowej Gwinei I Spotkanie z Michaliną Kupper
9 czerwca (niedziela)
15:00 Paweł Edmund Strzelecki. Polak w Australii I Spotkanie z Michaliną Kupper i Ewą Górską
16:30 Niewidzialni. Aborygeni w Australii I Spotkanie z Mateuszem Marczewskim
18:00. Australia. Ścieżkami snu I Spotkanie z Anną Korzeniowską

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.