NA ANTYPODY Z TOMALIKIEM, KORZENIOWSKĄ I MARCZEWSKIM
Kultowe australijskie przysmaki, warsztaty dla dzieci, konkursy z nagrodami i opowieści o docieraniu na krańce świata. Fundacja Na Rzecz Wspierania Kultury Plaster Łódzki zaprasza na drugą edycję Festiwalu Literatury Podróżniczej Dalej! W programie skupionym wokół Australii i Oceanii, znajdą się spotkania z podróżnikami i autorami książek podróżniczych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Festiwal startuje już w najbliższą sobotę.
– Festiwal powstał z miłości do książek i podróżowania. Kluczowa była pasja do przekraczania granic, poznawanie nowego i odkrywanie własnych możliwości – opowiada Marcin Bałczewski, pomysłodawca i dyrektor Dalej!. – Wbrew pozorom o wiele prościej dostać się na bieguny, niż do Australii, która nadal jest najmniej odkrytym kontynentem. Dlatego do udziału w festiwalu zaprosiliśmy wspaniałych podróżników odkrywających Australię, jak Marek Tomalik, Anna Korzeniowska lub Michalina Kupper. A zaczniemy od australijskiego przysmaku, czyli kultowych Tim Tamów i pasty Vegemite, których będzie mógł spróbować każdy uczestnik festiwalu – dopowiada.
Festiwalowe rozmowy o antypodach zaczną się od warsztatów dla młodszych uczestników. Organizatorzy zapraszają dzieci w wieku 7-12 lat, na zajęcia „W krainie kangurów”, które poprowadzi Ryszard Tobiański, artysta przez wiele lat związany z Ośrodkiem Kultury „Górna”.
Największą gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie Marek Tomalik – podróżnik, publicysta i pisarz – autorytet w tematyce odkrywania Australii, do której wraca systematycznie od 1989 roku. Twórca i organizator 23 edycji Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły”, współpracuje na stałe z National Geographic. Zainteresowani opowieściami Tomalika o najmniejszym kontynencie mogą się z nim spotkać już pierwszego dnia festiwalu – w sobotę, 8 czerwca.
Swoimi wspomnieniami podzieli się Agnieszka Kerr, podróżniczka, która z mężem i dziećmi przemierzyła ponad 9 000 km australijskiej ziemi. Trasa wiodła z okolic Sydney, przez „Outback”, pustynię Strzeleckiego i Simpson, następnie przez pustynię Gibson. Celem było Uluru (Ayers Rock), czyli święta góra Aborygenów, znajdująca się w centrum kontynentu.
Również w sobotę, rozmowa z Michaliną Kupper, czyli organizatorką wyjazdów na Bliski Wschód. Podróżniczka była nominowana do nagrody Kolosów, za podróż po Papui Nowej Gwinei. Prowadzi autorskie warsztaty etnograficzne dla dzieci i młodzieży, tworzy projekty edukacyjne dla najmłodszych w Iraku.
Na finał sobotnich rozmów organizatorzy zapraszają do klubu muzycznego Wooltura na muzyczne, australijskie podsumowanie pierwszego dnia festiwalu. Wstęp bezpłatny.
Niedzielę otworzy z kolei rozmowa o wybitnym polskim podróżniku, badaczu i zdobywcy najwyższego szczytu Australii – Edmundzie Strzeleckim. Spotkanie poprowadzą Michalina Kupper i Ewa Górska.
Z kolei poeta i prozaik – Mateusz Marczewski, opowie o losie australijskich Aborygenów i swojej podróży śladem „ścieżek śpiewu”, którą spisał w reportażu „Niewidzialni”.
Na koniec australijskich opowieści spotkanie z Anną Korzeniowską – poetką i podróżniczką, autorką książek podróżniczych, która opowie o swojej najnowszej pracy „Australia. Ścieżkami snu”, wydanej pod koniec ubiegłego roku. To bardzo osobisty dziennik podróży, bogaty w dojrzałe refleksje, pomagające lepiej poznać kraj i jego rdzennych mieszkańców.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Zadanie Dalej! do Australii. Festiwal Literatury Podróżniczej jest realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Program
8 czerwca (sobota)
10:00 W krainie kangurów – warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 7-12 lat
16:00 Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia I Spotkanie z Markiem Tomalikiem
17:30 Od Panamy do Nowej Zelandii. 6 500 mil morskiej żeglugi przez Pacyfik I Spotkanie z Agnieszką Kerr
19:00 Antypody – podróż po Australii, Nowej Zelandii i Papui Nowej Gwinei I Spotkanie z Michaliną Kupper
21:00 Afterparty – Wooltura (Wólczańska 40/42)
9 czerwca (niedziela)
15:00 Paweł Edmund Strzelecki. Polak w Australii I Spotkanie z Michaliną Kupper i Ewą Górską
16:30 Niewidzialni. Aborygeni w Australii I Spotkanie z Mateuszem Marczewskim
18:00. Australia. Ścieżkami snu I Spotkanie z Anną Korzeniowską
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.