Komunikaty PR

NA ANTYPODY Z TOMALIKIEM, KORZENIOWSKĄ I MARCZEWSKIM

2024-06-04  |  14:00
Biuro prasowe

Kultowe australijskie przysmaki, warsztaty dla dzieci, konkursy z nagrodami i opowieści o docieraniu na krańce świata. Fundacja Na Rzecz Wspierania Kultury Plaster Łódzki zaprasza na drugą edycję Festiwalu Literatury Podróżniczej Dalej! W programie skupionym wokół Australii i Oceanii, znajdą się spotkania z podróżnikami i autorami książek podróżniczych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Festiwal startuje już w najbliższą sobotę. 

– Festiwal powstał z miłości do książek i podróżowania. Kluczowa była pasja do przekraczania granic, poznawanie nowego i odkrywanie własnych możliwości – opowiada Marcin Bałczewski, pomysłodawca i dyrektor Dalej!. – Wbrew pozorom o wiele prościej dostać się na bieguny, niż do Australii, która nadal jest najmniej odkrytym kontynentem. Dlatego do udziału w festiwalu zaprosiliśmy wspaniałych podróżników odkrywających Australię, jak Marek Tomalik, Anna Korzeniowska lub Michalina Kupper. A zaczniemy od australijskiego przysmaku, czyli kultowych Tim Tamów i pasty Vegemite, których będzie mógł spróbować każdy uczestnik festiwalu – dopowiada.

Festiwalowe rozmowy o antypodach zaczną się od warsztatów dla młodszych uczestników. Organizatorzy zapraszają dzieci w wieku 7-12 lat, na zajęcia „W krainie kangurów”, które poprowadzi Ryszard Tobiański, artysta przez wiele lat związany z Ośrodkiem Kultury „Górna”. 

Największą gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie Marek Tomalik – podróżnik, publicysta i pisarz – autorytet w tematyce odkrywania Australii, do której wraca systematycznie od 1989 roku. Twórca i organizator 23 edycji Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły”, współpracuje na stałe z National Geographic. Zainteresowani opowieściami Tomalika o najmniejszym kontynencie mogą się z nim spotkać już pierwszego dnia festiwalu – w sobotę, 8 czerwca. 

Swoimi wspomnieniami podzieli się Agnieszka Kerr, podróżniczka, która z mężem i dziećmi przemierzyła ponad 9 000 km australijskiej ziemi. Trasa wiodła z okolic Sydney, przez „Outback”, pustynię Strzeleckiego i Simpson, następnie przez pustynię Gibson. Celem było Uluru (Ayers Rock), czyli święta góra Aborygenów, znajdująca się w centrum kontynentu.

Również w sobotę, rozmowa z Michaliną Kupper, czyli organizatorką wyjazdów na Bliski Wschód. Podróżniczka była nominowana do nagrody Kolosów, za podróż po Papui Nowej Gwinei. Prowadzi autorskie warsztaty etnograficzne dla dzieci i młodzieży, tworzy projekty edukacyjne dla najmłodszych w Iraku. 

Na finał sobotnich rozmów organizatorzy zapraszają do klubu muzycznego Wooltura na muzyczne, australijskie podsumowanie pierwszego dnia festiwalu. Wstęp bezpłatny. 

Niedzielę otworzy z kolei rozmowa o wybitnym polskim podróżniku, badaczu i zdobywcy najwyższego szczytu Australii – Edmundzie Strzeleckim. Spotkanie poprowadzą Michalina Kupper i Ewa Górska. 

Z kolei poeta i prozaik – Mateusz Marczewski, opowie o losie australijskich Aborygenów i swojej podróży śladem „ścieżek śpiewu”, którą spisał w reportażu „Niewidzialni”.

Na koniec australijskich opowieści spotkanie z Anną Korzeniowską – poetką i podróżniczką, autorką książek podróżniczych, która opowie o swojej najnowszej pracy „Australia. Ścieżkami snu”, wydanej pod koniec ubiegłego roku. To bardzo osobisty dziennik podróży, bogaty w dojrzałe refleksje, pomagające lepiej poznać kraj i jego rdzennych mieszkańców. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Zadanie Dalej! do Australii. Festiwal Literatury Podróżniczej jest realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.


 

Program

8 czerwca (sobota)

10:00 W krainie kangurów – warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 7-12 lat

16:00 Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia I Spotkanie z Markiem Tomalikiem

17:30 Od Panamy do Nowej Zelandii. 6 500 mil morskiej żeglugi przez Pacyfik I Spotkanie z Agnieszką Kerr

19:00 Antypody – podróż po Australii, Nowej Zelandii i Papui Nowej Gwinei I Spotkanie z Michaliną Kupper

21:00 Afterparty – Wooltura (Wólczańska 40/42)

 

9 czerwca (niedziela)

15:00 Paweł Edmund Strzelecki. Polak w Australii I Spotkanie z Michaliną Kupper i Ewą Górską

16:30 Niewidzialni. Aborygeni w Australii I Spotkanie z Mateuszem Marczewskim

18:00. Australia. Ścieżkami snu I Spotkanie z Anną Korzeniowską

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie! Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!

Jesień i zima to zdecydowanie czas na Azje, w której panuje właśnie pora sucha i pełnia słońca. W tym roku Azja zaskoczyła wzrostem popularności w porównaniu do roku
Podróże Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
2024-12-23 | 11:00

Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?

Coraz więcej Polaków decyduje się spędzać święta Bożego Narodzenia poza domem, szukając miejsc, które łączą tradycyjny klimat z możliwością wyjątkowego wypoczynku. W
Podróże SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
2024-12-19 | 16:25

SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl

Sun & Snow Sp. z o.o dołączył do partnerów sieci handlowej Lidl. Od grudnia do końca stycznia 2025 polscy użytkownicy aplikacji Lidl Plus mają możliwość skorzystania ze zniżki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Problemy społeczne

Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie

Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.