Komunikaty PR

Na Riwierze Tureckiej rozpoczyna się sezon lęgowy żółwi Caretta caretta

2024-06-07  |  13:45
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Każdej wiosny na złote plaże przepięknej Riwiery Tureckiej przybywają żółwie Caretta caretta (żółwie morskie). Tureckie wybrzeże Morza Śródziemnego wyróżnia się największą liczbą siedlisk lęgowych w regionie, co sprawia, że każdego roku setki żółwi pojawiają na 22 tamtejszych plażach. Przyjrzyjmy się bliżej podróżom żółwi Caretta caretta na tureckie wybrzeże oraz rygorystycznym wymogom wdrożonym przez Türkiye (Turcję) w celu ochrony, podatnego na niebezpieczeństwa, potomstwa tych wspaniałych, morskich stworzeń.

Żółwie Caretta caretta zjawiają się na plażach w maju

Żółwie Caretta caretta mają dwadzieścia dwa siedliska lęgowe na plażach na południowym wybrzeżu Türkiye (Turcji), w prowincjach Muğla, Antalya, Mersin, Adana i Hatay. W regionie Muğli znajdują się one na plażach w Dalyan, Ekincik, Sarıgerme i Fethiye. W prowincji Antalya żółwie gniazdują na plażach w miejscowościach Patara, Demre, Kumluca, Çıralı, Tekirova, Belek, Kızılot, Demirtaş i Gazipaşa. W prowincji Mersin są to plaże w  Anamur, Göksu Delta, Davultepe, Alata i Kazanlı. W prowincji Adana żółwie można spotkać na plażach w Akyatan, Sugözü i Yumurtalık, a w Hatay – na plaży w Samandağ. Najczęściej żółwie zakładają gniazda na wybrzeżach regionu Antalyi i Muğli.

Od końca kwietnia żółwie Caretta caretta pływają w morzu przy słynnej na całym świecie plaży İztuzu w Ortaca w prowincji Muğla oraz wokół plaży Patara w Antalyi. Obie te plaże stanowią siedliska lęgowe tych płochliwych stworzeń morskich od maja do sierpnia, a entuzjaści fauny gromadzą się tam w tym okresie, aby je obserwować. Co ważne, żółwie Caretta caretta są pod ochroną, dlatego w okresie tarła i wylęgu wolontariusze patrolują plaże nocą, dbając o bezpieczeństwo ich gniazd.

Umieszczone na liście gatunków zagrożonych wyginięciem przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN), żółwie morskie mogą żyć 70 lub więcej lat. Dojrzałość płciową osiągają, gdy długość ich skorupy przekracza 90 centymetrów, zwykle w wieku od 12 do 30 lat. Żółwie te rozpoczynają sezon lęgowy w regionie Morza Śródziemnego w kwietniu i maju.

Caretta caretta zazwyczaj przybywają na plaże w blasku księżyca, gdzie kopią dołki, składają jaja, a następnie wracają do morza. Choć samica żółwia może złożyć średnio 100 jaj w jednym gnieździe, to tylko około 50 procent z nich się wykluje. Małe żółwie, które przejdą przez okres inkubacji, muszą następnie dotrzeć do chłodnych wód Morza Śródziemnego. Jednak tylko dwa na tysiąc młodych Caretta caretta, które trafią do morza, przetrwają do dorosłości.

Antalya, prawdziwy dom dla Caretta caretta

Według tureckiej Generalnej Dyrekcji Ochrony Przyrody i Parków Narodowych (DKMP), na wybrzeżu prowincji Antalya położonych jest dziewięć z dwudziestu dwóch plaż lęgowych w Türkiye (Turcji). Wśród plaż, na których żółwie Caretta caretta zakładają gniazda, znajduje się 18-kilometrowa plaża Patara, będąca jedną z najdłuższych plaż w Türkiye (Turcji) i na świecie. W związku z tym tureckie Ministerstwo Środowiska, Urbanizacji i Zmian Klimatu wyznaczyło na plaży Patara Specjalną Strefę Ochrony Środowiska, która jest niedostępna dla odwiedzających od 20:00 do 08:00, aby chronić ten unikalny ekosystem oraz siedliska żółwi. W ciągu dnia gniazda są oznaczone klatkami i znacznikami, wtedy też turyści mogą korzystać z plaży i długiej linii brzegowej Patary. Natomiast wieczorami żółwie polują na ryby wzdłuż wybrzeża. W tym czasie, na plażach, zabronione jest również korzystanie z leżaków, parasoli, sztucznych świateł, a także hałasowanie, rozbijanie namiotów, rozpalanie ognisk i pływanie.

Plaża İztuzu przyjazna żółwiom Caretta caretta

Piaszczysta plaża İztuzu w pobliżu Köyceğiz, miejscowości należącej do sieci Cittaslow w prowincji Muğla to znane siedlisko lęgowe żółwi morskich. Ta plaża, powstała w miejscu, gdzie rzeka Dalyan wpada do Morza Śródziemnego, stanowi cenne środowisko naturalne dla Caretta caretta, pełne ekologicznych bogactw, takich jak złote piaski i porośnięte sosnami zbocza. Plaża İztuzu jest chroniona na takim samym poziomie jak plaża Patara, a pobliski Instytut Ochrony i Rehabilitacji pomaga rannym żółwiom morskim również na innych obszarach wybrzeży Türkiye (Turcji).

Koniecznie zobacz: W Türkiye (Turcji) miejsca dziedzictwa kulturowego podlegają ścisłej ochronie, a liczne projekty w duchu zrównoważonego rozwoju są realizowane, aby wspierać przetrwanie fauny i flory. W położonym na wybrzeżu, starożytnym mieście Patara, stolicy antycznej Federacji Licyjskiej zachowało się wiele zabytków, w tym Budynek Parlamentu, gdzie zwołano pierwszą na świecie demokratyczną radę, oraz starożytny teatr.

To także miejsce narodzin biskupa Mikołaja, który stał się inspiracją dla postaci przynoszącego prezenty na Boże Narodzenie – Świętego Mikołaja. Podczas zwiedzania Köyceğiz w prowincji Muğla, warto odwiedzić Dalyan i zwiedzić wspaniałe, starożytne miasto Kaunos, słynące z wykutych w skale grobowców z IV wieku p.n.e.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Ryga: odkryj nieznane oblicza stolicy Łotwy Biuro prasowe
2024-07-02 | 11:00

Ryga: odkryj nieznane oblicza stolicy Łotwy

Ryga, mimo, że położona zaledwie kilka godzin drogi samochodem od granicy Polski, pozostaje wciąż miastem nieodkrytym. A stolica Łotwy może zaskakiwać - bogactwem atrakcji, pięknymi
Podróże To nie cena lotu jest dla Polaków kluczowym czynnikiem przy wyborze wakacji
2024-07-01 | 12:00

To nie cena lotu jest dla Polaków kluczowym czynnikiem przy wyborze wakacji

Czym Polacy kierują się głównie przy wyborze kierunku podróży? Cena lotu jest nadal istotna, tym kieruje się aż 29% respondentów badania przeprowadzonego dla Kiwi.com
Podróże Południowy Tyrol: niezwykły region Włoch
2024-07-01 | 12:00

Południowy Tyrol: niezwykły region Włoch

Południowy Tyrol (Südtirol/Alto Adige) – północna prowincja we Włoszech – może zachwycić turystów nie tylko alpejskimi krajobrazami

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Pakosińska: Siostrzeństwo kobiet jest jeszcze w powijakach. Natomiast w „Pytaniu na śniadanie” mam wspaniałe koleżanki, a Kinga Dobrzyńska jest dla nas jak mama

Prezenterka TVP ubolewa nad tym, że kobiety nadal dość często postrzegają siebie nawzajem jako rywalki i zamiast się wspierać, to jedna drugiej wbija szpilkę. Katarzyna Pakosińska zauważa, że damska solidarność wciąż jest rzadkością, a dużo częściej ze względu na niską samoocenę i różne uprzedzenia kobiety rzucają sobie kłody pod nogi. Jednocześnie podkreśla, że miała ogromne szczęście, trafiając do ekipy „Pytania na śniadanie”. W tej redakcji może bowiem rozwijać skrzydła kariery i liczyć na wsparcie ze strony innych kobiet.

Handel

Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki

Dane z gospodarki wskazują, że inflacyjny szok jest za nami, a Polacy ruszyli na zakupy. – Konsument przestał aż tak bardzo patrzeć na każdą wydawaną złotówkę – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska zarządu Inquiry. Wciąż jednak ostrożnie podchodzimy do przyszłości i planowania większych zakupów. Podejście konsumentów do cen, ale też kanału zakupowego to jeden z elementów, do którego branża handlowa musi się przystosowywać. Zmiany w sektorze wymuszają też kwestie regulacyjne. Wśród istotnych wyzwań na najbliższe miesiące będzie system kaucyjny i ewentualny powrót do handlowych niedziel.

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.