Na Riwierze Tureckiej rozpoczyna się sezon lęgowy żółwi Caretta caretta
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Każdej wiosny na złote plaże przepięknej Riwiery Tureckiej przybywają żółwie Caretta caretta (żółwie morskie). Tureckie wybrzeże Morza Śródziemnego wyróżnia się największą liczbą siedlisk lęgowych w regionie, co sprawia, że każdego roku setki żółwi pojawiają na 22 tamtejszych plażach. Przyjrzyjmy się bliżej podróżom żółwi Caretta caretta na tureckie wybrzeże oraz rygorystycznym wymogom wdrożonym przez Türkiye (Turcję) w celu ochrony, podatnego na niebezpieczeństwa, potomstwa tych wspaniałych, morskich stworzeń.
Żółwie Caretta caretta zjawiają się na plażach w maju
Żółwie Caretta caretta mają dwadzieścia dwa siedliska lęgowe na plażach na południowym wybrzeżu Türkiye (Turcji), w prowincjach Muğla, Antalya, Mersin, Adana i Hatay. W regionie Muğli znajdują się one na plażach w Dalyan, Ekincik, Sarıgerme i Fethiye. W prowincji Antalya żółwie gniazdują na plażach w miejscowościach Patara, Demre, Kumluca, Çıralı, Tekirova, Belek, Kızılot, Demirtaş i Gazipaşa. W prowincji Mersin są to plaże w Anamur, Göksu Delta, Davultepe, Alata i Kazanlı. W prowincji Adana żółwie można spotkać na plażach w Akyatan, Sugözü i Yumurtalık, a w Hatay – na plaży w Samandağ. Najczęściej żółwie zakładają gniazda na wybrzeżach regionu Antalyi i Muğli.
Od końca kwietnia żółwie Caretta caretta pływają w morzu przy słynnej na całym świecie plaży İztuzu w Ortaca w prowincji Muğla oraz wokół plaży Patara w Antalyi. Obie te plaże stanowią siedliska lęgowe tych płochliwych stworzeń morskich od maja do sierpnia, a entuzjaści fauny gromadzą się tam w tym okresie, aby je obserwować. Co ważne, żółwie Caretta caretta są pod ochroną, dlatego w okresie tarła i wylęgu wolontariusze patrolują plaże nocą, dbając o bezpieczeństwo ich gniazd.
Umieszczone na liście gatunków zagrożonych wyginięciem przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN), żółwie morskie mogą żyć 70 lub więcej lat. Dojrzałość płciową osiągają, gdy długość ich skorupy przekracza 90 centymetrów, zwykle w wieku od 12 do 30 lat. Żółwie te rozpoczynają sezon lęgowy w regionie Morza Śródziemnego w kwietniu i maju.
Caretta caretta zazwyczaj przybywają na plaże w blasku księżyca, gdzie kopią dołki, składają jaja, a następnie wracają do morza. Choć samica żółwia może złożyć średnio 100 jaj w jednym gnieździe, to tylko około 50 procent z nich się wykluje. Małe żółwie, które przejdą przez okres inkubacji, muszą następnie dotrzeć do chłodnych wód Morza Śródziemnego. Jednak tylko dwa na tysiąc młodych Caretta caretta, które trafią do morza, przetrwają do dorosłości.
Antalya, prawdziwy dom dla Caretta caretta
Według tureckiej Generalnej Dyrekcji Ochrony Przyrody i Parków Narodowych (DKMP), na wybrzeżu prowincji Antalya położonych jest dziewięć z dwudziestu dwóch plaż lęgowych w Türkiye (Turcji). Wśród plaż, na których żółwie Caretta caretta zakładają gniazda, znajduje się 18-kilometrowa plaża Patara, będąca jedną z najdłuższych plaż w Türkiye (Turcji) i na świecie. W związku z tym tureckie Ministerstwo Środowiska, Urbanizacji i Zmian Klimatu wyznaczyło na plaży Patara Specjalną Strefę Ochrony Środowiska, która jest niedostępna dla odwiedzających od 20:00 do 08:00, aby chronić ten unikalny ekosystem oraz siedliska żółwi. W ciągu dnia gniazda są oznaczone klatkami i znacznikami, wtedy też turyści mogą korzystać z plaży i długiej linii brzegowej Patary. Natomiast wieczorami żółwie polują na ryby wzdłuż wybrzeża. W tym czasie, na plażach, zabronione jest również korzystanie z leżaków, parasoli, sztucznych świateł, a także hałasowanie, rozbijanie namiotów, rozpalanie ognisk i pływanie.
Plaża İztuzu przyjazna żółwiom Caretta caretta
Piaszczysta plaża İztuzu w pobliżu Köyceğiz, miejscowości należącej do sieci Cittaslow w prowincji Muğla to znane siedlisko lęgowe żółwi morskich. Ta plaża, powstała w miejscu, gdzie rzeka Dalyan wpada do Morza Śródziemnego, stanowi cenne środowisko naturalne dla Caretta caretta, pełne ekologicznych bogactw, takich jak złote piaski i porośnięte sosnami zbocza. Plaża İztuzu jest chroniona na takim samym poziomie jak plaża Patara, a pobliski Instytut Ochrony i Rehabilitacji pomaga rannym żółwiom morskim również na innych obszarach wybrzeży Türkiye (Turcji).
Koniecznie zobacz: W Türkiye (Turcji) miejsca dziedzictwa kulturowego podlegają ścisłej ochronie, a liczne projekty w duchu zrównoważonego rozwoju są realizowane, aby wspierać przetrwanie fauny i flory. W położonym na wybrzeżu, starożytnym mieście Patara, stolicy antycznej Federacji Licyjskiej zachowało się wiele zabytków, w tym Budynek Parlamentu, gdzie zwołano pierwszą na świecie demokratyczną radę, oraz starożytny teatr.
To także miejsce narodzin biskupa Mikołaja, który stał się inspiracją dla postaci przynoszącego prezenty na Boże Narodzenie – Świętego Mikołaja. Podczas zwiedzania Köyceğiz w prowincji Muğla, warto odwiedzić Dalyan i zwiedzić wspaniałe, starożytne miasto Kaunos, słynące z wykutych w skale grobowców z IV wieku p.n.e.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.