Komunikaty PR

Najbardziej ekologiczny hotel w Holandii

2020-10-29  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Hotel Jakarta w Amsterdamie jest ekologiczny w każdym calu - zaczynając od budynku, drewnianej konstrukcji, indonezyjskiego ogrodu wewnętrznego, na przyjaznej dla użytkowników akustyce
i neutralności energetycznej kończąc. Nic dziwnego, że zdobywa wszelkie możliwe nagrody za design i zrównoważone budownictwo. Tak się dziś projektuje innowacyjne i zachwycające hotele.

Ekologia jest tu absolutnie na pierwszym miejscu. To jedno z głównych założeń inwestora, firmy WestCord, będącej holenderską siecią hotelową oraz pracowni architektonicznej, od kiedy rozpoczęto pierwsze prace nad projektem. Historia miejsca, nazwa i położenie narzucają myślenie przez pryzmat natury i zieleni.

Indonezja w Amsterdamie

Wszystko w tym projekcie harmonijnie się łączy. Nazwa Jakarta jest nieprzypadkowa. Hotel położony jest na sztucznej wyspie Java znajdującej się na terenie dawnych portów w Amsterdamie, a zbudowanej początkowo jako falochron. To stąd odpływały kiedyś liniowce oceaniczne do Dżakarty i na prawdziwą wyspę Java. Dziś dzielnica jest modną okolicą pełną nowoczesnych budynków. Na cyplu wyspy zlokalizowany jest budynek
4-gwiazdowego hotelu Jakarta. „Zielona oaza w centrum Amsterdamu” – tak obiekt nazywa sam właściciel.

Budynek zachwyca, a zachwyt ten rośnie im głębiej wchodzi się w detale. Wrażenie robi przede wszystkim zieleń - i to w rozumieniu dosłownym, ale też w kontekście myślenia o zabudowie, wnętrzach i samopoczuciu użytkowników obiektu.

W pierwszej kolejności uwagę przykuwa ogromny ogród wewnętrzny. Patio i strefy wspólne hotelu zamieniono w prawdziwie indonezyjski ogród wypełniony roślinami i kwiatami z Azji. Goście znajdą tu rosnące m.in. imbir, kurkumę, bananowce czy wysokie na 10 metrów plamy. Aranżacja zieleni powstała we współpracy z jednym z najstarszych ogrodów botanicznych na świecie - Hortus Botanicus Amsterdam.

Ekologicznie od najmniejszej deski i t-shirta

„Zielone” myślenie widać jednak nie tylko gołym okiem. Cały budynek od podstaw powstawał według idei zrównoważonego, odpowiedzialnego projektowania. Woda, światło, drewno i przyjazność dla użytkowników idą tu w parze. Bryła gmachu opiera się na drewnianej konstrukcji nośnej o wysokości 9 pięter. Belki, kolumny i sufity wykonane są z naturalnego drewna. Wnętrze tworzą gotowe moduły. W tej formule wykonano m.in. pokoje hotelowe, które powstały w większości z prefabrykowanych elementów, a aranżacja wprowadziła do wnętrz indonezyjski klimat. Materiały posiadają znak jakości FSC lub PEFC.

Budynek zaprojektowany przez architektów i urbanistów z pracowni SeARCH w Amsterdamie jest obecnie najbardziej ekologicznym hotelem w Holandii. Posiada zielony certyfikat BREEAM na poziomie „Excellent”
i jest neutralny energetycznie.

Według wizji inwestora od samego początku hotel miał być nie tylko ekologicznie zbudowany, ale też w sposób zgodny z naturą oddziaływać na gości nocujących w 200 luksusowych pokojach i apartamentach. Na liście priorytetów znalazła się więc akustyka. Bowiem to dźwięki, choć może mniej oczywiste niż design i ogród, mają kluczowe znaczenie dla samopoczucia użytkowników. Do uzyskania efektu przyjaznej akustyki użyto we wnętrzach restauracji, Café Jakarta i pomieszczeniu Malabar nowości na rynku budowlanym w Europie - sufitów podwieszanych z linii Eleganza Knauf Armstrong. – Hotel, restauracja, kawiarnia to z założenia miejsca, w których ludzie się spotykają i żywo rozmawiają. Czasem taka żywiołowa wymiana zdań tworzy tzw. efekt towarzyski – ludzie mówią coraz głośniej, by być lepiej słyszanymi. W efekcie wpływają na to, że inni wokół też mówią głośniej. I tworzy się zamknięte koło narastającego hałasu. Inwestorzy Hotelu Jakarta chcieli uniknąć tej kakofonii we wnętrzu. Dlatego w przestrzeniach publicznych zastosowano gładki, akustyczny sufit Eleganza Knauf Armstrong, który ma najwyższą klasę pochłaniania dźwięków, klasę A – wyjaśnia Maciej Kiepal, z polskiego oddziału Knauf Ceiling Solution. Gładka, jasna powierzchnia pomaga też doświetlić położone dalej od okna części restauracji. Sufit charakteryzuje się bowiem odbiciem światła na poziomie 81%.

Oszczędność w użytkowaniu energii hotel stosuje nie tylko w kontekście oświetlenia. Zastosowano również: panele fotowoltaiczne w elewacji i na dachu atrium zbierają energię słoneczną, która jest przetwarzana na energię elektryczną i podgrzewa wodę używaną przez gości w czasie kąpieli. O ogrzewanie i chłodzenie hotelu dba system przechowywania ciepła i chłodu, a także wysoka izolacyjność elewacji. A woda deszczowa jest zbierana, by móc nią nawadniać i spryskiwać subtropikalny ogród wewnętrzny. Budynek jest neutralny energetycznie, posiada świadectwo energetyczne EPC na poziomie 0.

Hotel może się więc pochwalić twardymi danymi pokazującymi jak pozytywnie wpływa na środowisko.

  • Przewidywane zużycie wody: 48 m3 na osobę rocznie
  • Oczekiwany % wody pobranej z opadów: 1,6%
  • Przewidywane zużycie energii: 147 kWh / m² BVO rocznie
  • Przewidywane zużycie paliw: gaz 53 kWh / m² BVO rocznie i prąd na poziomie 94 kWh / m² BVO rocznie

Ogromne znaczenie dla samopoczucia osób przebywających we wnętrzu budynku ma też światło. Wpływa również na ekologiczność. Przeźroczyste, szklane fasady sprawiają, że wnętrza są wypełnione naturalnym światłem. Za okiem widać więc nie tylko przepływającą wodę i statki, ale też słońce przesuwające się zachód. Miasto i kolorowy zachód słońca nad rzeką Ij goście mogą podziwiać z kawiarni, restauracji hotelowej czy pokoi, szczególnie z 6 apartamentów, które zlokalizowane są w całkowicie przeszkolonej części budynku  zapewniając 180° panoramę.

Wszystko co jest używane w hotelu z założenia ma mieć możliwość ponownego przetworzenia. Stąd wybór padł m.in. na firmę Knauf Armstrong, której sufity powstają w dużej mierze z materiałów z recyklingu, a niektóre linie sufitów mają certyfikację Cradle 2 Cradle. Ale takie holistyczne myślenie o ekologii widać autentycznie w najdrobniejszych detalach. Pracownicy Hotelu Jakarta ubrani są bowiem w odzież dostarczaną przez markę modową By Rockland. To rodzima, holenderska firma, która ubiera tamtejszą branżę hotelową w odzież projektowaną i produkowaną wyłącznie w Europie, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

Nowoczesne budynki hotelowe nie powinny być odcięte od miasta, dostępne jedynie dla gości hotelowych. Dlatego Hotel Jakarta od początku zaprojektowano tak, że jest on żywą częścią miasta. Przeszkolony otwarty parter budynku, restauracja z tarasem nad rzeką Ij i wewnętrzny, podzwrotnikowy ogród przyciągają okolicznych mieszkańców oraz turystów spacerujących po tej modnej dziś części Amsterdamu.

Dlatego hotel od momentu otwarcia budzi zachwyt jury wielu konkursów. Zdobył m.in. tytuł Best Hotel 2018 World Architecture Festival, Amsterdam Architecture Award oraz wyróżnienie za 2019 rok od Europejskiej Organizacji Architektury Wnętrz (EILO) w kategorii architektura wnętrz za subtropikalny ogród.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże W maju czekają nas aż dwa długie weekendy! Biuro prasowe
2024-04-17 | 12:00

W maju czekają nas aż dwa długie weekendy!

Przed nami dwa długie weekendy i obydwa przypadają na maj - początek i koniec miesiąca. Majówka to dla wielu rozpoczęcie sezonu podróżniczego. W przypadku pierwszego weekendu,
Podróże Prawdziwe włoskie wakacje w regionie Emilia Romania
2024-04-12 | 13:00

Prawdziwe włoskie wakacje w regionie Emilia Romania

Z Polski do Emilii Romanii bardzo łatwo można dostać się samolotem z Warszawy, Wrocławia, Katowic i Krakowa lub samochodem. Co roku region odwiedza ponad 14 milionów turystów:
Podróże Pokémon GO Fest: 7 miejsc, które musisz zobaczyć w Madrycie!
2024-04-12 | 10:15

Pokémon GO Fest: 7 miejsc, które musisz zobaczyć w Madrycie!

Madryt, stolica Hiszpanii, znana ze swojej żywej kultury, sztuki i zielonych oaz, w tym roku staje się gospodarzem największego wydarzenia Pokémon GO – Pokémon GO Fest 2024.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.