Niezapomniany rejs po najbardziej błękitnych wodach Türkiye (Turcji)
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Lato to najlepsza pora roku na Błękitny Rejs (ang. Blue Voyage), czyli wyjątkową podróż statkiem po wodach Morza Egejskiego i Śródziemnego w Türkiye (Turcji). Podczas rejsu można podziwiać niesamowite widoki w uroczych zatokach na wybrzeżach Riwiery Tureckiej i Morza Egejskiego, a także cieszyć się ciepłymi wieczorami i turecką kuchnią w portach, do których przybije łódź. Oto najpiękniejsze trasy na wspaniałą przygodę, w czasie której zasypia się na pokładzie statku w rytm łagodnego kołysania fal i budzi się wśród bezkresnego błękitu...
Kierunek – Turcja Egejska
Pierwsza z tras Błękitnego Rejsu na terenie Türkiye (Turcji) wiedzie przez wybrzeże Morza Egejskiego. W tym regionie jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc jest Bodrum. Gümüşlük, Bitez, Yalıkavak, Aspat, Cennet i Iassos to tylko kilka z najpopularniejszych zatok w okolicy Bodrum, które stanowiły inspirację dla idei Błękitnych Rejsów w Türkiye (Turcji). Po ich opłynięciu można zejść na ląd, aby zwiedzić XV-wieczny zamek Bodrum i mieszczące się w nim Muzeum Archeologii Podwodnej. Ponadto miasto słynie ze swojej gastronomii. W licznych restauracjach serwowane są dania kuchni egejskiej, tureckiej i międzynarodowej.
Półwysep Datça – Raj na ziemi
Kolejnymi przystankami na trasie rejsu wiodącego z Morza Egejskiego w kierunku Morza Śródziemnego są porty w miejscowościach Gökova, Datça i Marmaris. Zatoka Gökova, rozciągająca się między półwyspami Bodrum i Datça, jest jednym z najpopularniejszych celów Błękitnych Rejsów. Wśród najbardziej malowniczych miejsc na tym szlaku są wyspa Orak, wyspa Sedir, Zatoka Küfre, Zatoka Löngöz, Zatoka Çanak, znana też jako Zatoka İngiliz czyli Zatoka Angielska, Değirmen Bükü, wyspy Yedi (Siedem Wysp), Zatoka Lacivert (Granatowa) i wyspa Tavşan (Zajęcza). Wzdłuż wybrzeża półwyspu Datça turystów zachwycą mniejsze i większe zatoczki, takie jak Kurubük, Palamutbükü, Hayıtbükü, Kızılbük, Ballıca Bükü, Boynuzcuk i Armonika. W tej bujnie porośniętej zielenią części Türkiye (Turcji) na odwiedzających czekają wyjątkowe atrakcje przyrodnicze i starożytne miasto Knidos. Na trasie do Marmaris można zobaczyć Adaköy, wyspę Keçi (Kozią), wyspę Güvercin (Gołębią), wyspę Cennet (Raj), Zatokę Serçe (Wróblą), Zatokę Bozukkale i Bozburun. Po przybiciu do portu na lądzie też jest wiele miejsc do odkrycia. Wśród najważniejszych zabytków o wartości historycznej i kulturowej są zamek Marmaris oraz starożytne miasta Physkos i Amos.
W samym sercu Błękitnego Rejsu – Göcek
Na Riwierze Tureckiej na turystów czeka żeglarski raj, Göcek. Od strony lądu, tuż przed miejscowością Göcek warto zobaczyć otoczoną szuwarami rzekę Dalyan i starożytne miasto Kaunos. Wyspy Domuz i liczne zatoki w tym regionie: Osman Ağa, Boynuz Bükü, Sarsala oraz uznawana za główny punkt większości Błękitnych Rejsów Zatoka Bedri'ego Rahmi sprawiają, że łatwo zakochać się w tym miejscu. Do najważniejszych atrakcji w zatoce zalicza się zatopione ruiny znane jako Łaźnia Kleopatry (Kleopatra Hamamı), stanowiące idylliczne miejsce do nurkowania pośród pozostałości dawnych zabudowań oraz różnorodnego, podwodnego życia. Kolejny popularny przystanek Błękitnych Rejsów to Fethiye, słynące ze światowej klasy marin, dzięki swojemu położeniu na styku Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego. Po nurkowaniu w czystych wodach Fethiye w ciągu dnia, noc można spędzić, cumując w małych zatoczkach gdzie można rozkoszować się pachnącą tymiankiem górską bryzą. Po podniesieniu kotwicy, kolejny etap wycieczki to Ölüdeniz, paralotniarski raj Türkiye (Turcji). Warto tu odwiedzić malownicze zatoki, takie jak Zatoka Kumburnu, wyspa Gemiler, Zatoka Kabak, Zatoka Kıdrak, wyspę Şövalye (Rycerza), zatoki Samanlık, Kalemya, Akvaryum i oczywiście Dolinę Motyli, która jest domem dla ponad 80 gatunków motyli.
Podróż marzeń z Kaş do Kekova
Innym kierunkiem niezapomnianej trasy podczas Błękitnego Rejsu w okolicach Antalyi, stolicy Riwiery Tureckiej, jest klejnot regionu śródziemnomorskiego, Kaş. W tym, jednym z najpopularniejszych kurortów wypoczynkowych w Türkiye (Turcji), znajduje się słynna plaża Kaputaş, uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Błękitny Rejs do Kalkan i Kekova to również niepowtarzalne przeżycie. W szczególności trzeba zobaczyć wspaniałą wyspę Kekova, otoczoną starożytnymi ruinami. Po wypłynięciu z Kaş następną zatoką na trasie jest zachwycająca Zatoka Limanağzı, podczas gdy wyspa Güvercin, wyspy Dodekanezu, Ufak Dere, Zatoka İnönü, Aperlai, Zatoka Yağlıca, Zatoka Tersane, Zatoka Akwarium, Üçağız, Kaleköy i Zatoka Karalos to tylko niektóre z pozostałych przystanków tego rejsu. Atrakcją wycieczki jest też Jaskinia Piratów (Korsan) w zatoce Gökkaya, do której dotrzeć można tylko łodzią!

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.