Komunikaty PR

Odkryj Kapadocję w czasie Świąt Bożego Narodzenia!

2022-12-01  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Powoli zbliża się koniec listopada, a nadchodzący grudzień przyniesie ze sobą zmianę pory roku oraz magiczny okres Świąt Bożego Narodzenia. Ten wyjątkowy czas można spędzić w najbardziej baśniowym miejscu w  Türkiye (Turcji) – Kapadocji.

Kapadocja to nazwa krainy położonej w centralnej Anatolii, powstałej w wyniku erozji miękkich warstw utworzonych z lawy i popiołów wyrzuconych przez pobliskie góry wulkaniczne Erciyes, Hasandağ i Güllüdağ. Twórcami tego niezwykłego krajobrazu oprócz natury byli ludzie. Mieszkańcy wykuli w miękkich stożkowych strukturach domy, pałace, a nawet całe podziemne miasta. Wyjątkowe formacje skalne, zwane „bajkowymi kominami” są do dzisiaj synonimem Kapadocji. Najbardziej spektakularne, kamienne struktury znajdują się w Paşabağ, gdzie można znaleźć „bajkowe kominy” z dwoma, a nawet trzema skalnymi „czapkami”. Miejscowa ludność określa je jako kominy o kształcie grzybów.

Zimowa kraina czarów

Kapadocję cechuje klimat kontynentalny, charakterystyczny dla stepów. Występują tu cztery pory roku, a zimą średnia temperatura wynosi -2°C. Kapadocja jest piękna przez cały rok, ale w zimowych miesiącach, gdy doliny skrywają się pod warstwą śniegu, „bajkowe kominy” o różnych rozmiarach i kształtach zapierają dech w piersi. Ten magiczny krajobraz najlepiej ogląda się podczas lotu balonem na gorące powietrze. Jedna z najbardziej znanych atrakcji tego regionu, w zależności od warunków meteorologicznych, jest dostępna również zimą. O tej porze roku w Kapadocji można uprawiać sporty zimowe w ośrodku narciarskim Erciyes w miejscowości Kayseri, a także wybrać się na wycieczkę quadami przez ośnieżone równiny. Odwiedzając Kapadocję warto zatrzymać się w znanych na całym świecie „hotelach jaskiniowych”. Wykute w skale domy i pomieszczenia zostały przekształcone w luksusowe hotele butikowe. Pobyt w tych unikalnych wnętrzach gwarantuje niezapomniane przeżycia.

Göreme – muzeum na wolnym powietrzu

Oczywiście najważniejsze zabytki Kapadocji można zwiedzać przez cały rok. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Park Narodowy Göreme i znajdujące się tu zabytki sztuki naskalnej. To prawdopodobnie najbardziej znana miejscowość w Kapadocji. Można tu podziwiać świątynie skalne, wydrążone w skałach domy i całe podziemne miasta, będące pozostałościami tradycyjnego osadnictwa. Wewnątrz tutejszych kościołów, kaplic i klasztorów zgromadzone są wspaniałe przykłady bizantyjskiego kunsztu artystycznego. Freski znajdujące się w najwspanialszym z nich, Ciemnym Kościele, przez brak dostępu do światła dziennego, zachowały wciąż żywe kolory.

Na skraju Parku Narodowego Göreme na wzniesieniu wybudowany został Zamek Uçhisar. Wykuta w skale budowla o kształcie cylindrycznej wieży góruje nad okolicą. To jeden z najlepszych punktów widokowych w regionie. Na całym wzgórzu zamkowym znajdują się liczne podziemne korytarze i pomieszczenia, które pełniły funkcję domów mieszkalnych i klasztorów.

Podziemne miasta Kapadocji

Odwiedzając Kapadocję koniecznie należy zwiedzić podziemne miasta, których jest tu aż 300! Osady te powstałe dla ochrony swoich mieszkańców i pozwalały im wieść normalne życie pod ziemią. Pierwsze miasta powstały już w czasach imperium Hetytów w II tysiącleciu p.n.e. Najbardziej znane z nich to Kaymaklı i Derinkuyu. Położone są na głębokości ok. 60 metrów i były w stanie dać schronienie około 20 000 osób, łącznie z ich zwierzętami oraz zapasami żywności. Na wielu poziomach miasta znajdowały się stajnie, kościół, kuchnie i piwnice, które można oglądać do dziś.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Ferie bez nart? Pomysły dla tych, którzy omijają stoki Biuro prasowe
2023-02-01 | 13:10

Ferie bez nart? Pomysły dla tych, którzy omijają stoki

  Czy należysz do osób, które nie uprawiają sportów zimowych? Zamiast biernie przyglądać się zabawie na stoku, warto znaleźć atrakcje, które zmienią
Podróże Turystyka rowerowa w Türkiye (Turcji)
2023-01-31 | 12:00

Turystyka rowerowa w Türkiye (Turcji)

W duchu zrównoważonej turystyki, Türkiye (Turcja) wprowadziła „Certyfikat Obiektów Noclegowych Przyjaznych Rowerzystom”. Wniosek o uzyskanie
Podróże Dolina Stubai: świetna zabawa dla całej rodziny w ofercie zimowej BIG Family
2023-01-31 | 01:00

Dolina Stubai: świetna zabawa dla całej rodziny w ofercie zimowej BIG Family

Cztery ośrodki narciarskie, mnóstwo tras dla młodszych i starszych, szkółki narciarskie najwyższego kalibru, niesamowite pakiety specjalne i zabawa dla całej rodziny – to

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Teatr

Handel

Proekologiczne oczekiwania konsumentów zmieniają politykę firm. Widać to zwłaszcza w internetowym handlu

Co piąty Polak dba o środowisko i myśli o ekologii – wynika z badania Open Research, które pokazuje też, że społeczna świadomość związana z ekologią rośnie. Także podczas zakupów – według danych podawanych przez DS Smith, ponad 46 proc. Polaków zastanawia się, co zrobi z opakowaniem po zakupionym produkcie, a 50 proc. z nich wybiera wyłącznie opakowania, które można później poddać recyklingowi. Eksperci wskazują, że tzw. zielony e-commerce to w tej chwili jeden z najważniejszych trendów w internetowym handlu, ale z biegiem czasu ekologia będzie mieć rosnący wpływ na politykę firm niemal z każdej branży. Wymuszą to właśnie stale rosnące oczekiwania konsumentów w zakresie  ochrony środowiska i klimatu. 

Handel

WWF: Bojkot oleju palmowego nie ma sensu. Nie da się go zastąpić innym tłuszczem bez generowania jeszcze większych szkód środowiskowych

Tylko w 2020 roku, w wyniku świadomych podpaleń i wycinki pod niecertyfikowane uprawy palm oleistych, zniknęło 4,2 mln ha lasów deszczowych – podaje organizacja Global Forest Watch. Produkcja oleju palmowego, który jest z nich wytwarzany, generuje olbrzymie problemy społeczne i środowiskowe w globalnej skali. Mimo to – jak wskazuje WWF – jego bojkot nie ma sensu, ponieważ obecnie tego surowca nie da się zastąpić żadnym innym bez generowania jeszcze większych szkód środowiskowych. W przypadku zamienników takich jak olej słonecznikowy czy rzepakowy powierzchnia pod ich uprawy musiałaby wzrosnąć czterokrotnie, co powodowałoby jeszcze większą destrukcję ekosystemów. Zamiast bojkotować, konsumenci mogą jednak świadomie wybierać produkty zawierające taki olej palmowy, który pochodzi w 100 proc. z certyfikowanych, zrównoważonych upraw.