Komunikaty PR

Odkryj Kapadocję w czasie Świąt Bożego Narodzenia!

2022-12-01  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Powoli zbliża się koniec listopada, a nadchodzący grudzień przyniesie ze sobą zmianę pory roku oraz magiczny okres Świąt Bożego Narodzenia. Ten wyjątkowy czas można spędzić w najbardziej baśniowym miejscu w  Türkiye (Turcji) – Kapadocji.

Kapadocja to nazwa krainy położonej w centralnej Anatolii, powstałej w wyniku erozji miękkich warstw utworzonych z lawy i popiołów wyrzuconych przez pobliskie góry wulkaniczne Erciyes, Hasandağ i Güllüdağ. Twórcami tego niezwykłego krajobrazu oprócz natury byli ludzie. Mieszkańcy wykuli w miękkich stożkowych strukturach domy, pałace, a nawet całe podziemne miasta. Wyjątkowe formacje skalne, zwane „bajkowymi kominami” są do dzisiaj synonimem Kapadocji. Najbardziej spektakularne, kamienne struktury znajdują się w Paşabağ, gdzie można znaleźć „bajkowe kominy” z dwoma, a nawet trzema skalnymi „czapkami”. Miejscowa ludność określa je jako kominy o kształcie grzybów.

Zimowa kraina czarów

Kapadocję cechuje klimat kontynentalny, charakterystyczny dla stepów. Występują tu cztery pory roku, a zimą średnia temperatura wynosi -2°C. Kapadocja jest piękna przez cały rok, ale w zimowych miesiącach, gdy doliny skrywają się pod warstwą śniegu, „bajkowe kominy” o różnych rozmiarach i kształtach zapierają dech w piersi. Ten magiczny krajobraz najlepiej ogląda się podczas lotu balonem na gorące powietrze. Jedna z najbardziej znanych atrakcji tego regionu, w zależności od warunków meteorologicznych, jest dostępna również zimą. O tej porze roku w Kapadocji można uprawiać sporty zimowe w ośrodku narciarskim Erciyes w miejscowości Kayseri, a także wybrać się na wycieczkę quadami przez ośnieżone równiny. Odwiedzając Kapadocję warto zatrzymać się w znanych na całym świecie „hotelach jaskiniowych”. Wykute w skale domy i pomieszczenia zostały przekształcone w luksusowe hotele butikowe. Pobyt w tych unikalnych wnętrzach gwarantuje niezapomniane przeżycia.

Göreme – muzeum na wolnym powietrzu

Oczywiście najważniejsze zabytki Kapadocji można zwiedzać przez cały rok. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Park Narodowy Göreme i znajdujące się tu zabytki sztuki naskalnej. To prawdopodobnie najbardziej znana miejscowość w Kapadocji. Można tu podziwiać świątynie skalne, wydrążone w skałach domy i całe podziemne miasta, będące pozostałościami tradycyjnego osadnictwa. Wewnątrz tutejszych kościołów, kaplic i klasztorów zgromadzone są wspaniałe przykłady bizantyjskiego kunsztu artystycznego. Freski znajdujące się w najwspanialszym z nich, Ciemnym Kościele, przez brak dostępu do światła dziennego, zachowały wciąż żywe kolory.

Na skraju Parku Narodowego Göreme na wzniesieniu wybudowany został Zamek Uçhisar. Wykuta w skale budowla o kształcie cylindrycznej wieży góruje nad okolicą. To jeden z najlepszych punktów widokowych w regionie. Na całym wzgórzu zamkowym znajdują się liczne podziemne korytarze i pomieszczenia, które pełniły funkcję domów mieszkalnych i klasztorów.

Podziemne miasta Kapadocji

Odwiedzając Kapadocję koniecznie należy zwiedzić podziemne miasta, których jest tu aż 300! Osady te powstałe dla ochrony swoich mieszkańców i pozwalały im wieść normalne życie pod ziemią. Pierwsze miasta powstały już w czasach imperium Hetytów w II tysiącleciu p.n.e. Najbardziej znane z nich to Kaymaklı i Derinkuyu. Położone są na głębokości ok. 60 metrów i były w stanie dać schronienie około 20 000 osób, łącznie z ich zwierzętami oraz zapasami żywności. Na wielu poziomach miasta znajdowały się stajnie, kościół, kuchnie i piwnice, które można oglądać do dziś.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże 10 najciekawszych faktów o Korei Południowej Biuro prasowe
2024-04-24 | 17:00

10 najciekawszych faktów o Korei Południowej

Korea Południowa to kraj pełen fascynującej historii, bogatej kultury i dynamicznego rozwoju. To kraj pełen kontrastów, który oferuje odwiedzającym niezapomniane doświadczenia
Podróże Atrium Kasztanowa z kolejnym biurem podróży
2024-04-24 | 11:40

Atrium Kasztanowa z kolejnym biurem podróży

Pod koniec kwietnia do Atrium Kasztanowa wprowadzi się nowy najemca - TUI. To drugie biuro podróży po Itace, otwarte w pilskiej galerii w tak krótkim odstępie czasu, i trzecie,
Podróże 10 najciekawszych faktów o Korei Południowej
2024-04-24 | 11:00

10 najciekawszych faktów o Korei Południowej

Korea Południowa to kraj pełen fascynującej historii, bogatej kultury i dynamicznego rozwoju. To kraj pełen kontrastów, który oferuje odwiedzającym niezapomniane doświadczenia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Aleksandra Popławska: Zazwyczaj dostaję fajne prezenty. Najbardziej cieszy mnie, jak ktoś mi coś namaluje albo napisze wiersz

Aktorkę można teraz oglądać między innymi w spektaklu „Wyjątkowy prezent” w reżyserii Tomasza Sapryka. Dzięki tej sztuce widzowie mogą się przekonać, że wyszukany, drogi i niezwykle odważny upominek nie tylko może zepsuć urodzinową imprezę, ale także relacje rodzinne i przyjacielskie. Aleksandra Popławska zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób ma nie lada dylemat, co podarować komuś z okazji urodzin czy imienin. Jednocześnie podkreśla, że ona sama nigdy nie dostała nietrafionego prezentu, który szybko wylądował w koszu.

Media

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski: Mamy wieloletnie doświadczenie telewizyjne. To nam pozwoliło zbudować wideopodcast „Serio?” od strony merytorycznej i technicznej

Po zwolnieniu z TVP Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski ruszyli na podbój YouTube’a. Do autorskiego wideopodcastu „Serio?” para zamierza zapraszać gości, którzy działają na różnych płaszczyznach, mają nietuzinkowe pasje i swoim postępowaniem dają dobry przykład innym. Prezenterzy wierzą, że ich nowy projekt z odcinka na odcinek będzie się cieszył coraz większą popularnością. Na razie obserwuje ich ok. 5 tys. subskrybentów. Obydwoje zapewniają, że nie boją się nowych wyzwań zawodowych, a satysfakcję sprawia im to, że przy realizacji nagrań mogą w pełni wykorzystać swoje doświadczenie telewizyjne.

Edukacja

Co piąte polskie dziecko padło ofiarą cyberprzemocy. Brakuje narzędzi, które pomogłyby z tym zjawiskiem walczyć

Według badań HBSC co szósty nastolatek na świecie padł ofiarą cyberprzemocy – informuje Europejskie Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce jest pod tym względem dużo gorzej. Nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci – alarmują naukowcy. Grupą najbardziej narażoną na cyberprzemoc są 13-latki. Porównanie danych z obecnej i poprzedniej edycji badania wskazuje, że dotychczasowe programy przeciwdziałania przemocy, i to nie tylko w obszarze cyber, nie są skuteczne. Eksperci podkreślają, że trzeba w nie włączyć nie tylko szkoły, ale też placówki medyczne, rodziców i samą młodzież.