Komunikaty PR

Odkryj Kapadocję w czasie Świąt Bożego Narodzenia!

2022-12-01  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Powoli zbliża się koniec listopada, a nadchodzący grudzień przyniesie ze sobą zmianę pory roku oraz magiczny okres Świąt Bożego Narodzenia. Ten wyjątkowy czas można spędzić w najbardziej baśniowym miejscu w  Türkiye (Turcji) – Kapadocji.

Kapadocja to nazwa krainy położonej w centralnej Anatolii, powstałej w wyniku erozji miękkich warstw utworzonych z lawy i popiołów wyrzuconych przez pobliskie góry wulkaniczne Erciyes, Hasandağ i Güllüdağ. Twórcami tego niezwykłego krajobrazu oprócz natury byli ludzie. Mieszkańcy wykuli w miękkich stożkowych strukturach domy, pałace, a nawet całe podziemne miasta. Wyjątkowe formacje skalne, zwane „bajkowymi kominami” są do dzisiaj synonimem Kapadocji. Najbardziej spektakularne, kamienne struktury znajdują się w Paşabağ, gdzie można znaleźć „bajkowe kominy” z dwoma, a nawet trzema skalnymi „czapkami”. Miejscowa ludność określa je jako kominy o kształcie grzybów.

Zimowa kraina czarów

Kapadocję cechuje klimat kontynentalny, charakterystyczny dla stepów. Występują tu cztery pory roku, a zimą średnia temperatura wynosi -2°C. Kapadocja jest piękna przez cały rok, ale w zimowych miesiącach, gdy doliny skrywają się pod warstwą śniegu, „bajkowe kominy” o różnych rozmiarach i kształtach zapierają dech w piersi. Ten magiczny krajobraz najlepiej ogląda się podczas lotu balonem na gorące powietrze. Jedna z najbardziej znanych atrakcji tego regionu, w zależności od warunków meteorologicznych, jest dostępna również zimą. O tej porze roku w Kapadocji można uprawiać sporty zimowe w ośrodku narciarskim Erciyes w miejscowości Kayseri, a także wybrać się na wycieczkę quadami przez ośnieżone równiny. Odwiedzając Kapadocję warto zatrzymać się w znanych na całym świecie „hotelach jaskiniowych”. Wykute w skale domy i pomieszczenia zostały przekształcone w luksusowe hotele butikowe. Pobyt w tych unikalnych wnętrzach gwarantuje niezapomniane przeżycia.

Göreme – muzeum na wolnym powietrzu

Oczywiście najważniejsze zabytki Kapadocji można zwiedzać przez cały rok. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Park Narodowy Göreme i znajdujące się tu zabytki sztuki naskalnej. To prawdopodobnie najbardziej znana miejscowość w Kapadocji. Można tu podziwiać świątynie skalne, wydrążone w skałach domy i całe podziemne miasta, będące pozostałościami tradycyjnego osadnictwa. Wewnątrz tutejszych kościołów, kaplic i klasztorów zgromadzone są wspaniałe przykłady bizantyjskiego kunsztu artystycznego. Freski znajdujące się w najwspanialszym z nich, Ciemnym Kościele, przez brak dostępu do światła dziennego, zachowały wciąż żywe kolory.

Na skraju Parku Narodowego Göreme na wzniesieniu wybudowany został Zamek Uçhisar. Wykuta w skale budowla o kształcie cylindrycznej wieży góruje nad okolicą. To jeden z najlepszych punktów widokowych w regionie. Na całym wzgórzu zamkowym znajdują się liczne podziemne korytarze i pomieszczenia, które pełniły funkcję domów mieszkalnych i klasztorów.

Podziemne miasta Kapadocji

Odwiedzając Kapadocję koniecznie należy zwiedzić podziemne miasta, których jest tu aż 300! Osady te powstałe dla ochrony swoich mieszkańców i pozwalały im wieść normalne życie pod ziemią. Pierwsze miasta powstały już w czasach imperium Hetytów w II tysiącleciu p.n.e. Najbardziej znane z nich to Kaymaklı i Derinkuyu. Położone są na głębokości ok. 60 metrów i były w stanie dać schronienie około 20 000 osób, łącznie z ich zwierzętami oraz zapasami żywności. Na wielu poziomach miasta znajdowały się stajnie, kościół, kuchnie i piwnice, które można oglądać do dziś.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Bezpieczne wakacje: standardy ochrony dzieci w branży hotelarskiej Biuro prasowe
2024-07-23 | 13:00

Bezpieczne wakacje: standardy ochrony dzieci w branży hotelarskiej

  Bezpieczeństwo dzieci podczas podróży jest priorytetem nie tylko dla rodziców, ale i dla całej branży hotelarskiej. Jak przypomina Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, w
Podróże Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi
2024-07-22 | 17:00

Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi

Kompleks hotelowo-rekreacyjny, Termy Karkonosze Resort & Spa to oaza spokoju i równowagi, skomponowana z dwóch unikatowych stref – kameralnych willi
Podróże Coolcationig - kiedy klimat dyktuje kierunek podróży
2024-07-22 | 12:00

Coolcationig - kiedy klimat dyktuje kierunek podróży

To nie pierwszy rok, kiedy trend coolcationing jest widoczny wśród podróżujących, w tym m.in z Polski. Jednak rekordowe wysokie temperatury za oknem,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Konsument

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci online wymaga pilnych regulacji. To może wymagać rezygnacji w pewnym stopniu z szyfrowania korespondencji

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie potrzebuje konkretnych regulacji – podkreślają eksperci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. I liczą, że pojawią się one zarówno na forum krajowym, jak i unijnym. Dziś tymczasowe rozporządzenie, wprowadzając odstępstwo od przepisów UE dotyczących prywatności, daje platformom internetowym możliwość dobrowolnego wykrywania materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Nowe propozycje przepisów na forum zakładają jednak, że zmieni się to w obowiązek. To budzi szereg pytań o prywatność i potencjalne nadużycia.

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.