Odkryj Kapadocję w czasie Świąt Bożego Narodzenia!
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Powoli zbliża się koniec listopada, a nadchodzący grudzień przyniesie ze sobą zmianę pory roku oraz magiczny okres Świąt Bożego Narodzenia. Ten wyjątkowy czas można spędzić w najbardziej baśniowym miejscu w Türkiye (Turcji) – Kapadocji.
Kapadocja to nazwa krainy położonej w centralnej Anatolii, powstałej w wyniku erozji miękkich warstw utworzonych z lawy i popiołów wyrzuconych przez pobliskie góry wulkaniczne Erciyes, Hasandağ i Güllüdağ. Twórcami tego niezwykłego krajobrazu oprócz natury byli ludzie. Mieszkańcy wykuli w miękkich stożkowych strukturach domy, pałace, a nawet całe podziemne miasta. Wyjątkowe formacje skalne, zwane „bajkowymi kominami” są do dzisiaj synonimem Kapadocji. Najbardziej spektakularne, kamienne struktury znajdują się w Paşabağ, gdzie można znaleźć „bajkowe kominy” z dwoma, a nawet trzema skalnymi „czapkami”. Miejscowa ludność określa je jako kominy o kształcie grzybów.
Zimowa kraina czarów
Kapadocję cechuje klimat kontynentalny, charakterystyczny dla stepów. Występują tu cztery pory roku, a zimą średnia temperatura wynosi -2°C. Kapadocja jest piękna przez cały rok, ale w zimowych miesiącach, gdy doliny skrywają się pod warstwą śniegu, „bajkowe kominy” o różnych rozmiarach i kształtach zapierają dech w piersi. Ten magiczny krajobraz najlepiej ogląda się podczas lotu balonem na gorące powietrze. Jedna z najbardziej znanych atrakcji tego regionu, w zależności od warunków meteorologicznych, jest dostępna również zimą. O tej porze roku w Kapadocji można uprawiać sporty zimowe w ośrodku narciarskim Erciyes w miejscowości Kayseri, a także wybrać się na wycieczkę quadami przez ośnieżone równiny. Odwiedzając Kapadocję warto zatrzymać się w znanych na całym świecie „hotelach jaskiniowych”. Wykute w skale domy i pomieszczenia zostały przekształcone w luksusowe hotele butikowe. Pobyt w tych unikalnych wnętrzach gwarantuje niezapomniane przeżycia.
Göreme – muzeum na wolnym powietrzu
Oczywiście najważniejsze zabytki Kapadocji można zwiedzać przez cały rok. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Park Narodowy Göreme i znajdujące się tu zabytki sztuki naskalnej. To prawdopodobnie najbardziej znana miejscowość w Kapadocji. Można tu podziwiać świątynie skalne, wydrążone w skałach domy i całe podziemne miasta, będące pozostałościami tradycyjnego osadnictwa. Wewnątrz tutejszych kościołów, kaplic i klasztorów zgromadzone są wspaniałe przykłady bizantyjskiego kunsztu artystycznego. Freski znajdujące się w najwspanialszym z nich, Ciemnym Kościele, przez brak dostępu do światła dziennego, zachowały wciąż żywe kolory.
Na skraju Parku Narodowego Göreme na wzniesieniu wybudowany został Zamek Uçhisar. Wykuta w skale budowla o kształcie cylindrycznej wieży góruje nad okolicą. To jeden z najlepszych punktów widokowych w regionie. Na całym wzgórzu zamkowym znajdują się liczne podziemne korytarze i pomieszczenia, które pełniły funkcję domów mieszkalnych i klasztorów.
Podziemne miasta Kapadocji
Odwiedzając Kapadocję koniecznie należy zwiedzić podziemne miasta, których jest tu aż 300! Osady te powstałe dla ochrony swoich mieszkańców i pozwalały im wieść normalne życie pod ziemią. Pierwsze miasta powstały już w czasach imperium Hetytów w II tysiącleciu p.n.e. Najbardziej znane z nich to Kaymaklı i Derinkuyu. Położone są na głębokości ok. 60 metrów i były w stanie dać schronienie około 20 000 osób, łącznie z ich zwierzętami oraz zapasami żywności. Na wielu poziomach miasta znajdowały się stajnie, kościół, kuchnie i piwnice, które można oglądać do dziś.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.