Komunikaty PR

Odkryj Szlak Efeler w prowincji Izmir – nową trasę łączącą malownicze wioski

2024-09-17  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Szlak Efeler (Efeler Yolu), stworzony jako „zrównoważona trasa piesza” wzdłuż błękitnego wybrzeża Morza Egejskiego w Türkiye (Turcji), został w ubiegłym roku wyróżniony przez Green Destinations jako jedna ze 100 najlepszych inicjatyw na rzecz zrównoważonej turystyki z całego świata (Top 100 Stories). Ten najnowszy dodatek do sieci idyllicznych szlaków trekkingowych, łączących historię z naturą, liczy 500 kilometrów i rozpoczyna się w okolicach miasta Bornova w prowincji Izmir, a kończy w Domu Maryi Panny.

Trasa wiedzie przez wioski oraz płaskowyże, biegnąc starożytnymi ścieżkami i podążając śladami tradycji „Efe” w tym regionie. Szlak Efeler, składający się z 28 odcinków – 27 głównych tras i jednej alternatywnej – stanowi prawdziwe wyzwanie dla miłośników przyrody i aktywności fizycznej.

Wioski pielęgnujące bogate dziedzictwo kulturowe

„Efe” byli szanowanymi przywódcami tureckich oddziałów prowadzących działania nieregularne, znanych jako „Zeybek”, i zajmują ważne miejsce w tureckiej kulturze. Cenieni za odwagę i umiejętności przywódcze, „Efe” są wciąż otaczani czcią, a taniec zwany „Zeybek” wykonywany jest podczas szczególnych uroczystości do dziś. Region ten, będący domem dla wielu cywilizacji – od Hetytów i Frygów, po Rzymian i Osmanów – zachwyca bogactwem swojej historii. Dziedzictwo „Efe”, którzy odegrali kluczową rolę w obronie Türkiye (Turcji) podczas walk narodowowyzwoleńczych, jest nierozerwalnie związane z przeszłością tego obszaru, co czyni go wyjątkowym dla tych, którzy pragną zgłębić długą i barwną historię tego kraju.

Szlak Efeler rozpoczyna się w wiosce Kavaklıdere, w powiecie Bornova, i prowadzi przez góry Nif oraz Bozdağlar na wyżyny Kiraz. Dalej trasa przebiega przez pasmo górskie Aydın i kończy się niedaleko Efezu na obrzeżach miasta Selçuk, w Domu Maryi Panny na wzgórzu Bülbüldağı (Wzgórze Słowików).

Podczas nieprzerwanej wędrówki, Szlak Efeler można pokonać w ciągu około miesiąca. Trasa została zaprojektowana tak, aby każdego dnia można było dotrzeć do jednej z pobliskich miejscowości. Szlak przebiega przez 28 wiosek, w tym wiele małych osad, które zachowały swoje dawne tradycje i wartości. W większości z tych miejsc, takich jak Nazarköy, Bozdağ, Birgi, Beyköy czy Şirince, przy wejściach i wyjściach znajdują się drewniane bramy z informacjami dla podróżników.

Wszystkie miejscowości na Szlaku Efeler oferują niepowtarzalne doświadczenia, starannie dostosowane do różnych zainteresowań. Wioska Nazarköy, jeden z pierwszych przystanków na trasie, jest znana ze szklanych koralików, tzw. oka proroka (nazar boncukları), które mają na celu odpędzanie negatywnej energii. Birgi, uznane w 2022 roku przez Światową Organizację Turystyki Narodów Zjednoczonych za jedną z „Najlepszych wiosek turystycznych”, to niezwykły skansen z ponad 200 zarejestrowanymi zabytkami. Do najważniejszych atrakcji Birgi należą wzniesiony w okresie Księstw Anatolijskich Meczet Ulu (Meczet Aydınoğlu Mehmet Beya), posiadłość Çakırağa (Çakırağa Konağı), grobowiec İmama Birgivi, posiadłość Sandıkoğlu, meczet Dervişağa i mauzoleum Ümmü Sultan Şah Türbesi.

Şirince, przedostatni przystanek na Szlaku Efeler, przyciąga odwiedzających przez cały rok, ale szczególnie zachwyca w czasie zbiorów. Dzwony ogłaszają początek tego sezonu w gajach oliwnych i winnicach. Warto odwiedzić Şirince, aby zobaczyć tradycyjne procesy produkcji wysokiej jakości oliwy z oliwek i win z lokalnych szczepów oraz spróbować słynnych win owocowych.

Paszport Szlaku Efeler

Kolejną miłą niespodzianką na Szlaku Efeler jest „Paszport Szlaku Efeler”, który można uzyskać na stronie www.efeleryolu.com lub w placówkach na trasie.

Podróżnicy mogą podstemplować swoje paszporty charakterystycznymi, lokalnymi symbolami, odzwierciedlającymi tożsamość odwiedzanych miejscowości. Każdy paszport jest ręcznie wykonany i ma unikalny numer seryjny. Co więcej, osoby, które zbiorą wszystkie pieczątki z wiosek i udokumentują ukończenie trasy za pomocą aplikacji do śledzenia wędrówek, otrzymają specjalną złotą pieczęć Szlaku Efeler na ostatniej stronie paszportu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Maksimum zimowej zabawy w dolinie Stubai Biuro prasowe
2024-09-25 | 01:00

Maksimum zimowej zabawy w dolinie Stubai

Dzięki czterem ośrodkom narciarskim Dolina Stubai po raz kolejny spełnia życzenia wszystkich zimowych wczasowiczów w nowym sezonie zimowym. Lodowiec Stubai rozpoczyna sezon 20 września
Podróże Wilno przekonuje jedzeniem i kulturą. 1 na 3 Polaków pozytywnie zaskoczonych
2024-09-24 | 09:00

Wilno przekonuje jedzeniem i kulturą. 1 na 3 Polaków pozytywnie zaskoczonych

Blisko połowa Polaków uważa Wilno za typowo historyczne miasto. Turyści wybierają ten kierunek, aby zobaczyć zabytki, architekturę, miejsca związane z przeszłością. Najnowsze
Podróże Celebruj tradycję uprawy oliwek podczas sezonu zbiorów w Türkiye (Turcji)
2024-09-23 | 14:00

Celebruj tradycję uprawy oliwek podczas sezonu zbiorów w Türkiye (Turcji)

Oliwki, których długa historia, liczy niemal tyle samo lat, co ludzkość, są czymś więcej niż tylko owocem – to także sposób na życie na ziemiach Anatolii. Dzięki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Konsument

Rośnie zapotrzebowanie na dietetyków. Przekłada się to na rozwój kierunków studiów związanych z żywieniem

Ostatnie lata przyniosły duży rozwój kierunków studiów związanych z żywieniem człowieka i dietetyką. Zapotrzebowanie na ekspertów w tych dziedzinach rośnie przede wszystkim ze względu na większą świadomość społeczną na temat wpływu diety na zdrowie i życie. A Polacy wciąż najbardziej ufają poradom żywieniowym właśnie ze strony lekarzy i dietetyków. Nowe kadry są potrzebne także producentom żywności i placówkom edukacyjnym, np. do prowadzenia edukacji zdrowotnej, nowego obowiązkowego przedmiotu w szkołach, a także w rozwoju dziedziny sprofilowanego żywienia.

Psychologia

Piotr Zelt: Tygodniowo udaje mi się przejechać na rowerze 250–300 kilometrów. Bardzo fajnie to czyści głowę i jest to forma medytacji sportowej

Aktor z dumą przyznaje, że robi niesamowite wyniki na rowerze szosowym. Nie wyobraża już sobie życia bez dwóch kółek i w każdą trasę wyjeżdża spokojny, bo umie sam naprawić większość usterek. Piotr Zelt preferuje aktywny styl życia, bo jak podkreśla – sport pomaga mu zachować dobrą kondycję, pozwala pozbyć się stresu i poprawia samopoczucie. Od wielu lat uprawia windsurfing, narciarstwo alpejskie, a także gra w hokeja.