Odkryjcie Ispartę – ogród kwiatowy Türkiye (Turcji) w okresie zbiorów
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Isparta, znana jako „kwiatowy ogród” Türkiye (Turcji), w ostatnich latach stała się popularnym kierunkiem ekoturystycznym. Turyści chętnie odwiedzają tutejsze tętniące życiem ogrody różane i fioletowe pola lawendy. Słodkie, kwiatowe zapachy i zapierające dech w piersiach cuda natury sprawiają, że Isparta jest miejscem, które trzeba zobaczyć. Cała prowincja słynie też z aktywności na świeżym powietrzu, dekadenckiej kuchni i wspaniałych ogrodów. Ponadto w granicach Isparty położona jest część słynnej, tureckiej Krainy Jezior, która znalazła się na liście „50 miejsc, które warto odwiedzić w 2023 roku”.
Kraina róż i lawendy
W różanym centrum Türkiye (Turcji), Isparcie wytwarza się 65% światowego zapotrzebowania na olejek różany. Z płatków róż rosnących na tym obszarze, w nowoczesnych fabrykach, powstają również pyszne produkty spożywcze, takie jak lokum z różą i konfitura różana. Produkowane są także różne produkty kosmetyczne, w tym woda różana, olejek różany oraz perfumy i kremy różane. Coroczne zbiory róż, odbywające się od końca maja do czerwca, są okazją do świętowania zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.
Oprócz bogatych zbiorów róż, region Isparty wyróżnia się też uprawą lawendy. Obecnie z pól lawendy znajdujących się w wiosce Kuyucak, w pobliżu miasta Keçiborlu, w prowincji Isparta, pochodzi 90% jej produkcji w Türkiye (Turcji). Po zbiorach, lawenda jest przetwarzana na mokro lub suszona, a następnie przerabiana na kremy, mydła, olejki, wody kolońskie i inne produkty. Zbiory lawendy rozpoczynają się po zakończeniu zbiorów róż i trwają od końca lipca do połowy sierpnia.
Błyszcząca gwiazda Krainy Jezior
Uroki Isparty wykraczają poza bujne ogrody różane oraz lawendowe i obejmują również znaczną część Krainy Jezior – obszaru w basenie Morza Śródziemnego z kilkoma jeziorami. Podczas wycieczki do Isparty można odwiedzić Eğirdir, największe jezioro w regionie oraz jezioro Kovada, usytuowane w Parku Narodowym Jeziora Kovada. Położone nad jeziorem Eğirdir, należące do sieci Cittaslow, miasto o tej samej nazwie to prawdziwy cud natury, otoczony słynnymi sadami jabłkowymi. Można tu spacerować lub jeździć na rowerze wokół jeziora, wybrać się na wycieczkę łodzią i zjeść świeżą rybę w restauracji nad jeziorem. Na jeziorze Eğirdir są dwie wyspy: prawie bezludna wyspa Can, idealna do biwakowania i na pikniki oraz wyspa Yeşil, na której terenie znajduje się wioska z drewnianymi domami i wąskimi uliczkami. Druga wyspa znana jest z kościoła Aya Stefanos, uznawanego za ważne miejsce dla chrześcijan. Oprócz jeziora mieści się tu również zamek Eğirdir z okresu wschodniorzymskiego oraz 800-letni meczet Hızırbey. Jezioro Kovada oferuje malowniczą scenerię z unikalną florą i fauną, a Park Narodowy położony wokół jeziora to ulubione miejsce fotografów przyrody, obserwatorów dzikiej przyrody, entuzjastów pieszych wędrówek i biwakowiczów.
Trekking pośród historii i przyrody
W Krainie Jezior znajduje się wiele starożytnych miast, a idealnym sposobem na ich zwiedzanie są trasy turystyczne. Szlak Świętego Pawła i Szlak Pizydyjski prowadzą przez stanowiska archeologiczne w prowincji Isparta. Szlak Świętego Pawła, jeden z najdłuższych traktów turystycznych w Türkiye (Turcji), rozpoczyna się w Perge w okolicy Antalyi i biegnie przez kanion Yazılı, w miejscowości Çandır, w prowincji Isparta. Kanion ten, będący „magazynem tlenu”, ma szczególne znaczenie historyczne ze względu na znajdujące się w nim świątynie i inskrypcje naskalne. W kanionie popularna jest wspinaczka skałkowa, a na rzece Göksu – rafting. Szlak Świętego Pawła przebiega również przez starożytne miasto Adada oraz miejscowości Eğirdir i Yalvaç, kończąc się w starożytnym mieście Antiochia Pizydyjska.
Po zwiedzaniu świętych miejsc, takich jak świątynia dedykowana Trajanowi i cesarzom rzymskim oraz świątynia Zeusa Megistosa-Serapisa w Adadzie, można zobaczyć imponujące budowle, m.in. świątynię Augusta, łaźnie rzymskie i monumentalną fontannę w Antiochii Pizydyjskiej, położonej w pobliżu miasta Yalvaç, także należącego do sieci Cittaslow. Antiochia, gdzie św. Paweł wygłosił swoje pierwsze kazanie, jest również ważnym miejscem ze względu na znajdujący się tam kościół poświęcony świętemu. Znaleziska z tego starożytnego miasta są eksponowane w Muzeum w Yalvaç. Ponadto w Yalvaç można spróbować tradycyjnych lokalnych potraw, takich jak Yalvaç hamursuzu, przygotowywana z masła, tahini i tłuczonych ziemniaków oraz Yalvaç güllacı, robiona z twarogu.
Kolejny ważny szlak turystyczny w tym regionie, czyli Pizydyjski, również oferuje możliwość odwiedzenia starożytnych miast Adada i Antiochia w prowincji Isparta oraz okolicznych miejscowości. Do najbardziej imponujących atrakcji na trasie należy starożytne miasto Sagalassos. W Sagalassos, położonym w Ağlasun w prowincji Burdur, znajduje się licząca sobie 1800 lat Fontanna Antoninów. Warto też zobaczyć kanion Köprülü w Antalyi, podobnie jak antyczne Selge, leżące w granicach Parku Narodowego Kanionu Köprülü oraz Termessos, jedno z najlepiej zachowanych starożytnych miast w Türkiye (Turcji).
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.