Komunikaty PR

Odrestaurowany kościół św. Mikołaja czeka na zwiedzających

2023-05-12  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

W kościele św. Mikołaja zakończone zostały prace renowacyjne. Miejsce uznawane przez chrześcijan za święte znajduje się w Demre w prowincji Antalya. Świątynia została wzniesiona dla upamiętnienia św. Mikołaja, który całe swoje życie poświęcił czynieniu dobra. Dzielił się swoim majątkiem z potrzebującymi, wrzucając podarunki przez okna i do kominów, przez co stał się inspiracją dla postaci przynoszącego prezenty na Boże Narodzenie Świętego Mikołaja. Ponownie otwarty kościół, świadek historii, czeka na odwiedzających.

Podczas otwarcia odrestaurowanego kościoła św. Mikołaja przemówienie wygłosił Mehmet Nuri Ersoy, Minister Kultury i Turystyki Türkiye (Turcji) – „Po zakończeniu prac konserwatorskich i związanych z zagospodarowaniem terenu, dziś ponownie otwieramy kościół św. Mikołaja. Kościół, który dzięki nadanemu mu stylowi architektonicznemu oraz  zdobieniom jest jednym z najwybitniejszych dzieł sztuki wschodniorzymskiej, ma wielką wartość dla świata chrześcijańskiego. Św. Mikołaj jest uznawany za jednego z najbardziej szanowanych przywódców chrześcijaństwa. Szczególnie widoczne jest to w tradycji Świętego Mikołaja, która z krajów Europy Północnej rozprzestrzeniła się na cały świat, a opiera się właśnie na tej postaci. Mając tę świadomość, wszystkie prace konserwatorskie przeprowadziliśmy z najwyższą starannością. Dzięki temu kościół św. Mikołaja będzie mógł gościć odwiedzających przez wiele lat”.

Święty Mikołaj spędził swoje życie w Demre

Św. Mikołaj, będący dziś na całym świecie symbolem Bożego Narodzenia, jest uważany za jednego z najbardziej szanowanych przywódców chrześcijaństwa. Według przekazów św. Mikołaj urodził się w Patarze, starożytnym mieście w regionie Antalyi, a większość swojego życia spędził w Demre. Jednym z punktów zwrotnych życia syna bogatego handlarza pszenicą było objęcie funkcji biskupa Miry, położonej w granicach dzisiejszego miasta Demre. Jako, że w tamtym okresie Mira była stolicą Licji, to biskup tego miasta był uważany za drugi najważniejszy autorytet religijny w Anatolii. Znany z tego, że przez całe swoje życie pomagał potrzebującym, św. Mikołaj słynie również z cudów, których dokonywał. Nazywany „Cudotwórcą” biskup zmarł w kościele, w którym pełnił posługę. Po jego śmierci, która nastąpiła w dniu 6 grudnia 365 roku n.e., mieszkańcy Miry wybudowali pomnik, a następnie dużą bazylikę ku jego czci. Na ścianach świątyni przedstawiono cuda, których według wierzeń miał dokonać św. Mikołaj. W wyniku trzęsień ziemi i najazdów, które nawiedziły miasto bazylika uległa poważnym zniszczeniom. W IX wieku została odbudowana jako zwieńczony kopułą kościół.

Wpisanie na informacyjną listę światowego dziedzictwa UNESCO

Kolejny i zarazem największy remont kościoła został przeprowadzony w 1042 roku przez cesarza bizantyjskiego Konstantyna IX i jego żonę cesarzową Zoe. Kościół św. Mikołaja, jedna z najważniejszych budowli bizantyńskich przebudowana w XI wieku, dzięki nadanemu mu stylowi architektonicznemu oraz zdobieniom należy do najwybitniejszych przykładów architektury i sztuki okresu średniobizantyńskiego. Budowla, która od 2000 r. znajduje się na liście informacyjnej światowego dziedzictwa UNESCO, jest co roku odwiedzana przez wielu krajowych i zagranicznych turystów. Kościół, który ma znaczenie nie tylko historyczne, ale i religijne, od wieków znajduje się na trasie pielgrzymek. W przeszłości odwiedzali to święte miejsce pielgrzymi udający się do Jerozolimy szlakiem śródziemnomorskim. W kościele można podziwiać rzymski sarkofag ozdobiony rybimi łuskami i liśćmi akantu, w którym miał zostać pochowany św. Mikołaj. Natomiast kości uznawane za należące do świętego znajdują się w Muzeum w Antalyi.

Historia ożywa w Demre

Kościół św. Mikołaja jest już ponownie otwarty po pracach renowacyjnych oraz związanych z zagospodarowaniem terenu przeprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Turystyki Türkiye (Turcji). W ramach działań konserwatorskich w kościele usunięto stare dachy i zastąpiono je nowymi. Remontem objęte zostały zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne części kościoła, począwszy od ścian, poprzez kopułę, sklepienie, aż do powierzchni podłogowych. Przeprowadzono też prace dokumentacyjne i renowacyjne oryginalnych malowideł ściennych i mozaik podłogowych. Ponadto do trasy zwiedzania włączono galerię na piętrze. Przestrzeń wewnątrz przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zbudowano też systemy osuszania i odprowadzania wody. Dodatkowo kościół, który znajduje się pięć metrów poniżej poziomu zabudowy miejskiej i jeden metr poniżej poziomu morza, został zabezpieczony przed zniszczeniami powodowanymi przez deszcz i wody gruntowe.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute? Biuro prasowe
2025-04-17 | 12:20

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

Oferty first minute stają się coraz częstszym wyborem osób planujących wypoczynek z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W przeciwieństwie do ofert last minute zakup wakacji first
Podróże 20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!
2025-04-11 | 14:40

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Corendon Airlines wraz ze swoimi pasażerami świętuje 20-lecie działalności w przestworzach W 2025 roku Corendon Airlines świętuje 20-lecie swojej działalności i zaprasza
Podróże Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
2025-03-19 | 12:00

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.

Mateusz Waligóra, znany polski podróżnik i eksplorator, dokonał kolejnego niezwykłego wyczynu – przejechał zimą mongolską część pustyni Gobi na rowerze.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.