Odwiedź Dubaj – bezpieczne i tętniące życiem miasto
Jeśli szukasz opcji na bezpieczne i interesujące wakacje, Dubaj wydaje się idealnym rozwiązaniem. Możesz skorzystać z bezpiecznych i wygodnych połączeń lotniczych liniami Emirates z Warszawy do Dubaju. Poniżej kilka praktycznych wskazówek przydatnych przy planowaniu podróży.
Pomocne wskazówki
Obywatele polscy nie potrzebują wizy, by móc dostać się do Dubaju. Mogą tam przebywać do 90 dni w trakcie 6 miesięcy. Do przekroczenia granicy, potrzebny jest jednak paszport. Warto zwrócić uwagę na datę jego ważności – powinien być ważny jeszcze przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do Emiratów.
W związku z pandemią wirusa Covid-19, turyści lądujący w Dubaju powinni być zbadani pod kątem obecności wirusa. Ma to na celu zapewnić bezpieczeństwo podróżnym, wszystkich odwiedzającym oraz całej społeczności zamieszkującej Dubaj. Wynik negatywnego testu na Covid-19 jest konieczny dla przylatujących pasażerów, ale także pasażerów tranzytowych, którzy mają międzylądowanie w Dubaju i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dotyczy to obywateli UE, rezydentów i turystów, niezależnie od państwa, z którego przyjeżdżają. Długa lista placówek, w których można wykonać test na obecność wirusa dostępna jest pod linkiem.
Warto pamiętać, że w Dubaju korzysta się z gniazdek typu G, takich samych jak w Wielkiej Brytanii. Żeby używać polskich sprzętów, warto zabrać ze sobą odpowiedni adapter.
Lataj bezpiecznie i wygodnie z Emirates
Na trasie Warszawa-Dubaj lata szerokokadłubowy Boeing 777-300ER, oferuje miejsca w klasach pierwszej, biznesowej i ekonomicznej. Lot trwa niecałe 6 godzin. Samolot EK180 startuje z Warszawy o godzinie 15 w piątki i niedziele, rejs powrotny EK179 do Warszawy wylatuje z Dubaju o 8.10 lokalnego czasu. Dodatkowy lot w środę pojawi się od 7 października. Klienci mogą rezerwować loty na stronie emirates.com albo poprzez biura podróży. Emirates wdrożyły kompleksowy zestaw środków na każdym etapie podróży, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim klientom i pracownikom zarówno w trakcie lotu, jak i przed wejściem na pokład. Podróżującym rozdawane są bezpłatne zestawy higieniczne zawierające maski, rękawiczki, środki dezynfekujące i chusteczki antybakteryjne. Więcej informacji o serwisie i wdrożonych środkach bezpieczeństwa można znaleźć na stronie www.emirates.com/yoursafety.
Waluta
Walutą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest dirham (AED), 1 dirham dzieli się na 100 filsów. Bardzo łatwe jest przeliczanie dirhamów na złotówki, ponieważ 1 dirham to niewiele ponad 1 zł.
Czas i szczegóły dotyczące transportu
Różnica czasu między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Polską to 2 godziny. W Dubaju nie ma rozróżnienia między czasem letnim a zimowym, więc między październikiem a marcem ta różnica wynosi 3 godziny. Warto wiedzieć, że tydzień pracy w Dubaju zaczyna się w niedzielę, a kończy w czwartek, w weekend transport publiczny może działać w innych godzinach. Godziny pracy metra są krótsze w piątki, pierwszy skład odjeżdża o godzinie 10, podczas gdy w ciągu tygodnia już o 7 rano. Co ciekawe, najbardziej powszechnym sposobem przemieszczania się w Dubaju pozostają taksówki, są bardzo tanie i łatwe do znalezienia.
Pogoda
Dubaj jest zawsze słoneczny, ma jednak 2 pory roku – lato i zimę. Lato zaczyna się w ostatnim tygodniu kwietnia i kończy w pierwszym tygodniu października. Zima trwa od października do marca. Zima jest idealnym momentem na aktywności na zewnątrz ze względu na sprzyjającą pogodę.
Kuchnia
Indyjskie przyprawy, perskie składniki i międzynarodowy styl życia mają wpływ na kuchnię Dubaju. Można śmiało powiedzieć, że kuchnia jest tak kosmopolityczna jak kultura miasta. Możesz wybierać z szerokiej gamy restauracji należących do znanych osobistości i ogromnej różnorodności potraw z Bliskiego Wschodu. Warto też spróbować street foodu!
Co trzeba zobaczyć?
Dubaj jest znany ze swoich atrakcji, wśród nich znajdziemy m.in.:
- Burdż Chalifa, najwyższy budynek świata.
- Burdż Al Arab, luksusowy hotel, znany jako jedyny 7-gwiazdkowy hotel świata. Kształt konstrukcji przypomina żagiel statku.
- Palma Jumeirah, najbardziej oryginalna wśród Wysp Palmowych, położona u wybrzeża Dubaju.
- Dubai Mall, największe na świecie centrum handlowe. Poza pięknymi alejkami pełnymi luksusowych sklepów, można tutaj znaleźć ogromne akwarium.
- Mul al-Imarat, centrum handlowe ze stokiem narciarskim i pingwinami spacerującymi po śniegu.
Dubaj jest jednym z pierwszych miast na świecie, które otrzymało oznaczenie „Safe Travels” od Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC). To potwierdzenie wszechstronnych i skutecznych działań podjętych przez władze, które mają na celu zapewnienie gościom zdrowia i bezpieczeństwa.
W trakcie pobytu w Dubaju warto odwiedzić pobliską pustynię oraz góry Hatta.
Dubaj jako przystanek
Aktualnie w siatce połączeń Emirates znajduje się 85 miast, to połączenia przez lotnisko w Dubaju. Polacy mogą skorzystać z bezpiecznych i wygodnych połączeń do popularnych kierunków takich jak m.in. Malediwy czy Seszele.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Damian Janikowski: Radosław Majdan to jest superkompan na wyprawy, na zakupy i megagość do pogadania
Były zapaśnik podkreśla, że udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” nie był dla niego szczególnie trudnym wyzwaniem, ponieważ wiele z konkurencji przypominało mu codzienne treningi. Mimo to Damian Janikowski nie czuł się pewnie, gdyż rywalizował z utalentowanymi sportowcami, takimi jak Adam Kszczot czy Jakub Rzeźniczak. Zauważył też, że Radosław Majdan, a prywatnie jego sąsiad, nie był groźnym przeciwnikiem, ale raczej świetnym towarzyszem wyprawy.
Zdrowie
Eksperci: e-papierosy to poważny problem wśród dzieci. Nowe przepisy to dobry krok, ale absolutnie niewystarczający
Konsumpcja e-papierosów wśród młodzieży rośnie alarmująco: statystyki pokazują, że sięga po nie już ponad 20 proc. nastolatków w wieku 13–15 lat. Eksperci alarmują, że takie produkty są specjalnie zaprojektowane pod młodych użytkowników, oferując atrakcyjne smaki, opakowania i marketing. Rząd skierował do Sejmu projekt nowelizacji przepisów, który wprowadza zakaz sprzedaży wszystkich e-papierosów i woreczków nikotynowych nieletnim oraz ogranicza możliwość ich używania w miejscach publicznych. Jednak specjaliści podkreślają, że konieczne jest dalsze uszczelnienie przepisów, zwłaszcza w zakresie sprzedaży internetowej. Konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego, prof. Łukasz Balwicki, mówi wprost, że należy wyeliminować z obrotu jednorazowe e-papierosy, jako produkty najbardziej atrakcyjne dla dzieci i młodzieży.
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.