Ormana wśród „Najlepszych wiosek turystycznych 2024"
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Wioska Ormana, położona u podnóża gór Taurus w prowincji Antalya, w samym sercu Riwiery Tureckiej, znalazła się na liście „Najlepszych wiosek turystycznych 2024” według Światowej Organizacji Turystyki (UN Tourism). To prestiżowe wyróżnienie podkreśla historyczną architekturę wioski, jej wyjątkowe piękno przyrodnicze oraz wkład w rozwój zrównoważonej turystyki i obszarów wiejskich. Ormana jest piątą turecką wioską uhonorowaną tym tytułem, dołączając do Mustafapaşy i Taraklı (2021), Birgi (2022) oraz Şirince (2023).
Położona pośród potoków wpadających do rzeki Manavgat, Ormana to historyczna wioska Yörüków (dawnych nomadów) usytuowana w okolicy İbradı, zaledwie 2,5 godziny jazdy od centrum Antalyi. Ta malownicza miejscowość od lat pozostaje ukrytym klejnotem, oferującym spokojny wypoczynek w otoczeniu natury. Jako osada istniejąca już od czasów hellenistycznych, wyróżnia się także bogactwem kulturowym i historycznym. Dziś Ormana, licząca zaledwie 600 mieszkańców, przyciąga podróżnych szukających autentycznych doznań, zwłaszcza dzięki doskonale zachowanej architekturze wernakularnej oraz obchodzonemu od 57 lat festiwalowi winogron.
350-letni cud architektury – guzikowe domy
Ormana łączy w sobie wielowiekową historię, kulturę i naturalne piękno. Charakterystyczne dla wioski guzikowe domy, zbudowane bez użycia zaprawy murarskiej, wyłącznie z kamieni i drewna cedrowego, są jednymi z najbardziej zrównoważonych przykładów lokalnej architektury w Türkiye (Turcji). W tych budowlach drewno cedrowe stanowi solidną konstrukcję, która utrzymuje kamienie na miejscu. Nazwa „guzikowe domy” pochodzi od widocznych elementów drewnianych, przypominających guziki.
Choć metoda budowy tych domów jest niezwykle unikatowa, jeszcze bardziej fascynuje ich trwałość. Dzięki elastyczności konstrukcji kamienie potrafią dostosować się do ruchów ziemi, a grube ściany gwarantują ciepło zimą i przyjemny chłód w okresie letnim. W ostatnim czasie Ormana stała się popularnym kierunkiem na szlaku zrównoważonej turystyki w górach Taurus, dzięki renowacji tych wyjątkowych budowli. Niektóre odrestaurowane domy przekształcono w butikowe hotele, które oferują gościom autentyczne doświadczenie lokalnego stylu życia i pozwalają poczuć ducha regionu.
Przygody w duchu zrównoważonego rozwoju
Oprócz wyjątkowej architektury Ormana oferuje bogactwo historyczne i przyrodnicze, a także liczne atrakcje, takie jak obserwacja dzikiej przyrody, safari fotograficzne, eksploracja jaskiń czy trekking. Te aktywności czynią wioskę idealnym celem podróży dla osób pragnących odkrywać wiejskie krajobrazy i tradycyjny styl życia w Türkiye (Turcji). Przybywających gości wita zapierający dech w piersiach widok – malowniczy krajobraz wioski z tarasów widokowych, gdzie błękit nieba łączy się z zielenią okolicznych lasów. Po zarezerwowaniu pobytu w jednym z guzikowych domów, można posmakować lokalnego życia, słuchając codziennych rozmów mieszkańców w kawiarniach lub ciesząc się spokojem podczas spacerów wąskimi, klimatycznymi uliczkami.
Wśród miejsc, które warto odwiedzić w Ormanie i jej okolicach, wyróżniają się Jaskinia Altınbeşik oraz równina Eynif. Jaskinia Altınbeşik to prawdziwy cud natury – mieści największe podziemne jezioro w Türkiye (Turcji) i trzecie co do wielkości w Europie. Zachwycająca podziemna sceneria urzeka formacjami trawertynowymi, stalaktytami i stalagmitami, które tworzą spektakularny krajobraz.
W pobliżu Parku Narodowego Jaskini Altınbeşik, pierwszego i jedynego parku narodowego w Türkiye (Turcji), którego główną atrakcją jest jaskinia, rozciąga się równina Eynif o powierzchni 90 000 hektarów. Położona na trasie historycznego Jedwabnego Szlaku, stanowi obecnie dom dla setek dzikich koni yılkı, których widok robi ogromne wrażenie. Na równinie czekają na odwiedzających Zajazd Tol (Tol Han) z czasów seldżuckich oraz starożytne miasto Erymna z okresu rzymskiego.
Ormana jest również znana ze swoich winnic. Podróżni mogą je odwiedzać i odkrywać wyjątkowe połączenie lokalnego koziego sera z winogronami. Co więcej, we wrześniu odbywa się tu coroczny festiwal winogron, który ma na celu celebrację odmiany zwanej çavuş. Osoby odwiedzające Ormanę w tym czasie mają szansę wziąć udział w wydarzeniu, skosztować tych wyjątkowych owoców i poznać tajniki uprawy winorośli w regionie.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.
Finanse
Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.