Pamukkale – majestatyczny cud natury
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Pamukkale – miejscowość położona w dolinie Cürüksu, około 18 km od Denizli słynie m.in. z zapierających dech w piersiach białych trawertyn, powstałych z wapiennego osadu, a także bogatych w minerały źródeł wody termalnej o dobroczynnych dla zdrowia właściwościach. Pamukkale wraz ze starożytnym miastem Hierapolis w 1988 roku wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na zwiedzenie najciekawszych atrakcji Pamukkale wystarczy nam 48 godzin – o ile dobrze rozplanujemy wyprawę. Dzień najlepiej zacząć od lokalnego śniadania, a następnie udać się na wycieczkę. Miasto można podziwiać podczas pieszych wędrówek, co daje świetną okazję do przyjrzenia się z bliska niezwykłym walorom przyrodniczym oraz kulturowym tego miejsca. Nieporównywalnym jednak do pieszych przechadzek doświadczeniem jest lot balonem lub paralotnią oraz podziwianie z góry niezwykłego krajobrazu. To jedno z tego rodzaju przeżyć, które pozostają w pamięci na długi czas.
Hierapolis – starożytne miasto
Jednym z obowiązkowych miejsc do zwiedzenia w okolicach Pamukkale jest Hierapolis. To starożytne miasto założone zostało przez króla Pergamonu Eumenesa II na początku drugiego wieku p.n.e. W Hierapolis znajdziemy m.in. Starożytny teatr liczący 2000 lat, który wśród anatolijskich teatrów z okresu rzymskiego wyróżnia się unikalnymi płaskorzeźbami, wspaniałą sceną i widownią z wielopoziomową, półokrągłą przestrzenią do siedzenia.
Będąc w okolicy można zobaczyć również taras obserwacyjny Pamukkale, Martyrium i Kościół św. Filipa Apostoła, Muzeum Archeologiczne w Hierapolis, nekropolię rozciągającą się od wschodniej do południowej części miasta oraz ulicę Frontinusa, która rozpoczyna się piękną, antyczną bramą. W ramach zwiedzania połączonego z relaksem, szczególnie warto odwiedzić Antyczny Basen Kleopatry, gdzie można zanurzyć się w leczniczych gorących źródłach i zażyć dobroczynnej kąpieli.
Idealne miejsce do spacerów i odpoczynku
Po południu można wybrać się na spacer po największym miejskim lesie tematycznym w Turcji – Seyir Tepesi. W lesie tym znajduje się słynna rzeźba koguta, kawiarnie, restauracje, miejsca do odpoczynku, miejsca na piknik, kolejka tyrolska, kolejka górska, trasy zabaw dla dzieci oraz 35-metrowy wodospad.
Ciekawą atrakcją może być również przejażdżka kolejką linową na płaskowyż Bağbaşı oraz kąpiel w wodach termalnych źródeł Karahayit, gdzie woda przez cały rok osiąga 58°C i jest wykorzystywana w leczeniu wielu schorzeń. Można tu również zażyć odmładzającej i energetyzującej kąpieli błotnej.
Udając się na lunch warto odwiedzić jedną z lokalnych restauracji, by spróbować słynnego kebabu Denizli przygotowywanego z jagnięciny w tradycyjny sposób od lat 20. XX wieku, który podaje się z pomidorami i cebulą. Każdy, kto wybiera się do Denizli, powinien skosztować tego przysmaku.
Pamukkale to miejsce pełne niespotykanych krajobrazów o niezwykłym klimacie i historii. Odwiedź je i ciesz się pięknymi wspomnieniami!
Więcej informacji na: https://gopamukkaleturkiye.com/homepage
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.