Parki w Stambule
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Stambuł, największe i najludniejsze miasto w Türkiye (Turcji) znane jest jako most łączący dwa kontynenty, a także centrum kultury i sztuki. Oprócz mnogości zabytków Stambuł ma do zaoferowania bogactwo zieleni w wielu parkach położonych w całej aglomeracji.
Jednym z największych parków w Stambule jest Park Yıldız, położony między pałacami Yıldız i Çırağan. W tym miejskim ogrodzie oprócz bogatej flory, m.in.: magnolii, drzew laurowych, cyprysów, można znaleźć dwa sztuczne jeziora. Między dzielnicami Sarıyer i Eyüp rozciąga się natomiast największy obszar leśny w Stambule – Las Belgradzki. Położny na półwyspie Çatalca, 15 km na północny zachód od miasta, jest idealnym miejscem do joggingu i spacerów. Warto wspomnieć również o Ogrodzie Japońskim Baltalimanı nad Bosforem, który powstał w ramach „Roku Japońskiego w Türkiye (Turcji)” przy wsparciu Shimonoseki – miasta partnerskiego Stambułu.
Ponadto co roku w ostatnich trzech tygodniach kwietnia w Stambule odbywa się Festiwal Tulipanów. Te kwiaty, które stały się symbolem miasta można podziwiać m.in.: w Parku Gülhane i Parku Emirgan. Pierwszy z nich jest jednym z najstarszych parków w mieście, który w czasach osmańskich był ogrodem Pałacu Topkapı. Natomiast w Park Emirgan w Sarıyer, słynnej dzielnicy Stambułu położonej na europejskim wybrzeżu Bosforu można zobaczyć trzy historyczne pawilony, których nazwy pochodzą od koloru ich elewacji: Żółty, Różowy i Biały.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.