Parki w Stambule
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Stambuł, największe i najludniejsze miasto w Türkiye (Turcji) znane jest jako most łączący dwa kontynenty, a także centrum kultury i sztuki. Oprócz mnogości zabytków Stambuł ma do zaoferowania bogactwo zieleni w wielu parkach położonych w całej aglomeracji.
Jednym z największych parków w Stambule jest Park Yıldız, położony między pałacami Yıldız i Çırağan. W tym miejskim ogrodzie oprócz bogatej flory, m.in.: magnolii, drzew laurowych, cyprysów, można znaleźć dwa sztuczne jeziora. Między dzielnicami Sarıyer i Eyüp rozciąga się natomiast największy obszar leśny w Stambule – Las Belgradzki. Położny na półwyspie Çatalca, 15 km na północny zachód od miasta, jest idealnym miejscem do joggingu i spacerów. Warto wspomnieć również o Ogrodzie Japońskim Baltalimanı nad Bosforem, który powstał w ramach „Roku Japońskiego w Türkiye (Turcji)” przy wsparciu Shimonoseki – miasta partnerskiego Stambułu.
Ponadto co roku w ostatnich trzech tygodniach kwietnia w Stambule odbywa się Festiwal Tulipanów. Te kwiaty, które stały się symbolem miasta można podziwiać m.in.: w Parku Gülhane i Parku Emirgan. Pierwszy z nich jest jednym z najstarszych parków w mieście, który w czasach osmańskich był ogrodem Pałacu Topkapı. Natomiast w Park Emirgan w Sarıyer, słynnej dzielnicy Stambułu położonej na europejskim wybrzeżu Bosforu można zobaczyć trzy historyczne pawilony, których nazwy pochodzą od koloru ich elewacji: Żółty, Różowy i Biały.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.