Pięć powodów, dla których przynajmniej raz w życiu warto odwiedzić Kapadocję
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Kapadocja to jeden z najbardziej niezwykłych obszarów Türkiye (Turcji), przyciągający turystów zapierającym dech w piersiach pięknem przyrody i zabytkami. Ten „baśniowy region” oferuje wyjątkowe wrażenia o każdej porze roku dzięki hotelom wykutym w skałach, lotom kolorowymi balonami na ogrzane powietrze, nadzwyczajnym atrakcjom kulturalnym oraz tysiącletniemu dziedzictwu uprawy winorośli i garncarstwa. Oto pięć powodów, dla których warto wybrać się do Kapadocji.
Kominy wróżek – symbol Kapadocji
Kominy wróżek to pierwsze skojarzenie, które przychodzi na myśl, gdy mowa o Kapadocji. Starożytne formacje skalne, charakterystyczne dla tego obszaru, można dostrzec w dowolnym miejscu w regionie. Najwspanialsze przykłady baśniowych kominów znajdują się w Paşabağ, gdzie ich stożkowate bryły z „kapeluszami” uformowane są z twardych skał. Spektakularny krajobraz tych formacji skalnych najlepiej podziwiać z pokładu balonu na ogrzane powietrze. Podczas lotu balonem o wschodzie słońca można podziwiać wyjątkowy widok kapadockich dolin z lotu ptaka.
Wybierz swój pokój w hotelu wykutym w skale
Pobyt w hotelu wykutym w skale jest jednym z najbardziej niezwykłych doświadczeń, jakie Kapadocja oferuje swoim gościom. Unikalna architektura i design „hoteli jaskiniowych” dodają temu miejscu uroku, czyniąc je obowiązkowym celem podróży. Oglądanie zachodu słońca podczas delektowania się kawą w tych hotelach, gdzie historia i natura regionu łączą się z luksusem w nowoczesnym stylu, sprawi, że podróż do Kapadocji stanie się niezapomniana.
Wspaniałe podziemne miasta przeniosą Cię w czasie
W Kapadocji znajdują się znaczące pozostałości po wielu cywilizacjach, które zamieszkiwały to miejsce. Pierwsze z nich, datowane na drugie tysiąclecie p.n.e., pochodzą z czasów Hetytów. Park Narodowy Göreme, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1985 roku, wyróżnia się wydrążonymi w skale świątyniami i sztuką naskalną przedstawiającą istotne sceny z wczesnego chrześcijaństwa. Wśród atrakcji, które sprawiają, że wycieczki do Kapadocji są tak niecodzienne, znajdują się podziemne miasta. Kompleksy te, pochodzące z VII i VIII wieku naszej ery, służyły również chrześcijanom do oddawania czci Bogu. Miasta, takie jak Kaymaklı, Derinkuyu, Özkonak i Mazı, przetrwały przez dziesięciolecia i umożliwiają wgląd w „podziemne” życie mieszkańców regionu. Można tam zobaczyć liczne tunele, pomieszczenia mieszkalne, stajnie dla zwierząt, winiarnie, jadalnie, kościoły i magazyny na żywność. W dolinie Gomeda, rozciągającej się wzdłuż rzeki Üzengi, można podziwiać wykute w skałach kościoły, gołębniki, winnice i podziemne miasto. „Trzy piękności”, czyli trzy sąsiadujące ze sobą baśniowe kominy zwane „ojcem, matką i dzieckiem” oraz zamek Ortahisar w dystrykcie Ürgüp, są również obowiązkowymi punktami programu zwiedzania Kapadocji.
Atrakcje Kapadocji: słynne wycieczki balonem na gorące powietrze i wiele więcej
Najbardziej popularną atrakcją w Kapadocji są loty balonem na rozgrzane powietrze. Możliwości jest jednak znacznie więcej. Wycieczki off-road pozwalają z bliska zobaczyć liczne doliny w regionie, osady skalne i baśniowe kominy. Z kolei szlaki turystyczne są idealne, jeśli chcesz odkrywać Kapadocję pieszo. Kapadocję, „krainę pięknych koni”, można również zwiedzać, dosiadając rumaków zaznajomionych z tym terenem. Garncarstwo to kolejne wyjątkowe doświadczenie, które Kapadocja oferuje swoim gościom. Warsztaty garncarskie w Avanos, które słynie z miękkiej i oleistej gliny pozyskiwanej z koryta rzeki Kızılırmak, mogą być częścią udanego wyjazdu.
Wyjątkowe doświadczenia gastronomiczne
Kapadocja, gdzie lokalne przysmaki zamienią nawet najzwyklejszy posiłek w prawdziwą ucztę, jest nie lada atrakcją dla smakoszy. Testi kebabı to pozycja obowiązkowa w kuchni Kapadocji, która jest bogata w dania przygotowywane z warzyw i owoców uprawianych na żyznych ziemiach regionu. Inne, miejscowe specjały serwowane odwiedzającym Kapadocję to nadziewane suszone morele (Aşma), pudding ryżowy z kurkumą, Nevşehir mantısı (rodzaj małych, tureckich pierożków) i gęsta śmietana. Dodatkowo w Kapadocji głęboko zakorzenione są tradycje winiarskie, sięgające tysięcy lat wstecz, więc podczas wycieczki trzeba spróbować win z endemicznych, lokalnych winogron.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.