Planujesz wakacje? Zobacz, z którego lotniska w Polsce polecisz najtaniej!
Choć ferie zimowe niedawno dobiegły końca, to wielu z nas coraz śmielej rozgląda się za atrakcyjnymi opcjami lotów na wakacje. Im wcześniej zarezerwujemy lot tym większa szansa na upolowanie go w przyjaznej dla portfela cenie. Warto wiedzieć, że jednym z czynników, który determinuje koszt lotu jest port lotniczy, z którego rozpoczynamy podróż. Kiwi.com przygotowało zestawienie lotnisk w Polsce, które oferują najniższe ceny w zależności od tego, jak daleko planujemy spędzić urlop. Lotnisko Modlin, w porównaniu z innymi portami lotniczymi w Polsce, oferuje najniższe loty długodystansowe - średnia cena to 259 EURO. Osoby planujące spędzić wakacje w Azji czy na Bliskim Wschodzie powinny rozpatrzyć wylot z Katowic, które oferuje atrakcyjne ceny i szeroką siatkę połączeń na wschód. Z kolei Gdańsk warto rozważyć na krótkie loty, w granicach Europy - średnia cena to około 52 Euro.
Wybierasz się w daleką podróż?
Kiwi.com, firma travel-tech wykorzystująca swój unikatowy algorytm do wyszukiwania najtańszych opcji podróży, przygotowała cenne wskazówki dla tych, którzy właśnie planują kolejną podróż, włącznie z wakacjami. Analiza wskazuje, że wybierając się w daleką podróż najtaniej polecimy z lotniska w Modlinie, płacąc średnio 259 EURO. Dla porównania ze stołecznego lotniska Chopina za długodystansowy lot zapłacimy ponad 2 razy więcej, średnio 558 EURO. Fani kierunków azjatyckich i bliskowschodnich powinni rozważyć lot z Katowic - lokalne lotnisko ma ciekawą i urozmaiconą siatkę połączeń do krajów egzotycznych.
Do najpopularniejszych długodystansowych kierunków, do których podróżujący udają się z Modlina należą:
- Kanada
- Stany Zjednoczone
- Zjednoczone Emiraty Arabskie
- Sri Lanka
Z kolei z lotniska w Katowicach pasażerowie najczęściej rozpoczynają podróż do:
- Zjednoczonych Emiratów Arabskich
- Tajlandii
- Stanów Zjednoczonych
Dla fanów średnio i długodystansowych lotów…
Osoby planujące urlop w granicach Europy na najtańsze połączenia mogą liczyć z lotniska w Gdańsku, płacąc średnio 52 EURO za lot, a także z Modlina i Katowic - średnio 61 EURO. Warto rozważyć również Kraków, który plasuje się na trzecim miejscu, oferując loty krótkodystansowe w średniej cenie w wysokości 69 EURO.
Kiwi.com wskazuje, że z lotniska Chopina za lot na najkrótszej trasie zapłacimy średnio 111 EURO, a na trasach średnich musimy liczyć się z kosztem około 145 EURO.
Najpopularniejsze kierunki, które turyści wybierają z Modlina to: Włochy, Hiszpania, Portugalia, UK i Francja.
Z Gdańska najchętniej wybieramy się do krajów skandynawskich - Norwegii i Szwecji, a także do UK, z kolei w Katowicach najwięcej pasażerów zaczyna swoją podróż do Niemiec, na Cypr, a także na południe Europy.
Czym Polacy kierują się wybierając cel podróży?
Wyniki badań* Kiwi.com wskazują, że Polacy lubią robić dogłębny research i szukać informacji w wielu źródłach, które następnie pomogą w podjęciu decyzji dot. wyboru kierunku wakacji. Research jest szczególnie popularny wśród pokolenia Z (63,4%). Co trzeci z nich czerpie inspiracje z instagrama, niemal co piąty z Facebooka, a nieco ponad 12% z Tik Toka. Okazuje się, że influencerzy nie pozostają bez wpływu - ich relacje z wakacyjnych destynacji są istotne dla niemal 14% przedstawicieli GEN Z.
Osoby w wieku 30+ są mniej podatne na social media czy influencerów. Kierują się przede wszystkim budżetem, researchem, a także rekomendacjami bliskich i rodziny. Choć jak wskazuje Kiwi.com, te ostatnie (rekomendacje bliskich i rodziny) są szczególnie istotne dla pokolenia Z (50,4%), a także osób w grupie wiekowej 45-59 lat (47,9%).
*Badanie przeprowadzone przez Stem/Mark na zlecenie Kiwi.com zostało wykonane metodą CAWI na reprezentatywnej próbie N=1010 Polaków w wieku od 18 do 59 Realizacja badania została przeprowadzona w październiku 2022 roku.
O Kiwi.com
- Kiwi.com to jedna z wiodących firm technologicznych w branży turystycznej z siedzibą w Czechach, zatrudniająca ponad 1500 osób na całym świecie
- Innowacyjny algorytm Kiwi.com umożliwia użytkownikom znajdowanie lepszych opcji pod kątem tras i cen, których inne wyszukiwarki nie mogą zobaczyć. W tym celu dziennie wykonuje on 2 miliardy kontroli cen w 95% globalnych zasobów lotniczych.
- Każdego dnia w witrynie Kiwi.com przeprowadzanych jest 100 milionów wyszukiwań, a dziennie sprzedawanych jest ponad 60 000 miejsc.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.