Planujesz wakacje? Zobacz, z którego lotniska w Polsce polecisz najtaniej!
Choć ferie zimowe niedawno dobiegły końca, to wielu z nas coraz śmielej rozgląda się za atrakcyjnymi opcjami lotów na wakacje. Im wcześniej zarezerwujemy lot tym większa szansa na upolowanie go w przyjaznej dla portfela cenie. Warto wiedzieć, że jednym z czynników, który determinuje koszt lotu jest port lotniczy, z którego rozpoczynamy podróż. Kiwi.com przygotowało zestawienie lotnisk w Polsce, które oferują najniższe ceny w zależności od tego, jak daleko planujemy spędzić urlop. Lotnisko Modlin, w porównaniu z innymi portami lotniczymi w Polsce, oferuje najniższe loty długodystansowe - średnia cena to 259 EURO. Osoby planujące spędzić wakacje w Azji czy na Bliskim Wschodzie powinny rozpatrzyć wylot z Katowic, które oferuje atrakcyjne ceny i szeroką siatkę połączeń na wschód. Z kolei Gdańsk warto rozważyć na krótkie loty, w granicach Europy - średnia cena to około 52 Euro.
Wybierasz się w daleką podróż?
Kiwi.com, firma travel-tech wykorzystująca swój unikatowy algorytm do wyszukiwania najtańszych opcji podróży, przygotowała cenne wskazówki dla tych, którzy właśnie planują kolejną podróż, włącznie z wakacjami. Analiza wskazuje, że wybierając się w daleką podróż najtaniej polecimy z lotniska w Modlinie, płacąc średnio 259 EURO. Dla porównania ze stołecznego lotniska Chopina za długodystansowy lot zapłacimy ponad 2 razy więcej, średnio 558 EURO. Fani kierunków azjatyckich i bliskowschodnich powinni rozważyć lot z Katowic - lokalne lotnisko ma ciekawą i urozmaiconą siatkę połączeń do krajów egzotycznych.
Do najpopularniejszych długodystansowych kierunków, do których podróżujący udają się z Modlina należą:
- Kanada
- Stany Zjednoczone
- Zjednoczone Emiraty Arabskie
- Sri Lanka
Z kolei z lotniska w Katowicach pasażerowie najczęściej rozpoczynają podróż do:
- Zjednoczonych Emiratów Arabskich
- Tajlandii
- Stanów Zjednoczonych
Dla fanów średnio i długodystansowych lotów…
Osoby planujące urlop w granicach Europy na najtańsze połączenia mogą liczyć z lotniska w Gdańsku, płacąc średnio 52 EURO za lot, a także z Modlina i Katowic - średnio 61 EURO. Warto rozważyć również Kraków, który plasuje się na trzecim miejscu, oferując loty krótkodystansowe w średniej cenie w wysokości 69 EURO.
Kiwi.com wskazuje, że z lotniska Chopina za lot na najkrótszej trasie zapłacimy średnio 111 EURO, a na trasach średnich musimy liczyć się z kosztem około 145 EURO.
Najpopularniejsze kierunki, które turyści wybierają z Modlina to: Włochy, Hiszpania, Portugalia, UK i Francja.
Z Gdańska najchętniej wybieramy się do krajów skandynawskich - Norwegii i Szwecji, a także do UK, z kolei w Katowicach najwięcej pasażerów zaczyna swoją podróż do Niemiec, na Cypr, a także na południe Europy.
Czym Polacy kierują się wybierając cel podróży?
Wyniki badań* Kiwi.com wskazują, że Polacy lubią robić dogłębny research i szukać informacji w wielu źródłach, które następnie pomogą w podjęciu decyzji dot. wyboru kierunku wakacji. Research jest szczególnie popularny wśród pokolenia Z (63,4%). Co trzeci z nich czerpie inspiracje z instagrama, niemal co piąty z Facebooka, a nieco ponad 12% z Tik Toka. Okazuje się, że influencerzy nie pozostają bez wpływu - ich relacje z wakacyjnych destynacji są istotne dla niemal 14% przedstawicieli GEN Z.
Osoby w wieku 30+ są mniej podatne na social media czy influencerów. Kierują się przede wszystkim budżetem, researchem, a także rekomendacjami bliskich i rodziny. Choć jak wskazuje Kiwi.com, te ostatnie (rekomendacje bliskich i rodziny) są szczególnie istotne dla pokolenia Z (50,4%), a także osób w grupie wiekowej 45-59 lat (47,9%).
*Badanie przeprowadzone przez Stem/Mark na zlecenie Kiwi.com zostało wykonane metodą CAWI na reprezentatywnej próbie N=1010 Polaków w wieku od 18 do 59 Realizacja badania została przeprowadzona w październiku 2022 roku.
O Kiwi.com
- Kiwi.com to jedna z wiodących firm technologicznych w branży turystycznej z siedzibą w Czechach, zatrudniająca ponad 1500 osób na całym świecie
- Innowacyjny algorytm Kiwi.com umożliwia użytkownikom znajdowanie lepszych opcji pod kątem tras i cen, których inne wyszukiwarki nie mogą zobaczyć. W tym celu dziennie wykonuje on 2 miliardy kontroli cen w 95% globalnych zasobów lotniczych.
- Każdego dnia w witrynie Kiwi.com przeprowadzanych jest 100 milionów wyszukiwań, a dziennie sprzedawanych jest ponad 60 000 miejsc.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę
Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.