Komunikaty PR

”Po Woli na Żoli” – Westfield Arkadia zaprasza na spacery

2022-05-27  |  13:00

Zwiedzanie Żoliborza Oficerskiego, Urzędniczego i Dziennikarskiego, a także kontrasty dzielnicy Wola – to tylko wybrane obszary, które poznają uczestnicy spacerów organizowanych przez Westfield Arkadia. Centrum handlowe zaprasza warszawiaków na cykl bezpłatnych spacerów po Woli i Żoliborzu. Poprowadzą je warszawscy przewodnicy z projektów PoWarszawsku i Butem po Wawie. Spacery odbędą się w wybrane soboty i niedziele w maju, lipcu oraz wrześniu. Celem projektu jest aktywizowanie lokalnej społeczności oraz promowanie tych dwóch dzielnic wśród mieszkańców Warszawy.

Spacery ”Po Woli na Żoli” pozwolą odkryć warszawiakom ciekawostki i tajemnice Woli oraz Żoliborza, których nie znajdą w żadnych książkach. Przewodnikami będą: Rafał Dąbrowiecki, licencjonowany przewodnik warszawski, twórca portalu Butem po Wawie oraz zdobywca tytułu "Warszawiak Roku 2018", a także przedstawiciele projektu PoWarszawsku: Grzegorz Mika, varsavianista i architekt oraz rodowici warszawiacy Przemek Ciunowicz i Kuba Jeleński.

Muranów z PoWarszawsku i Żoliborz Oficerski z Butem po Wawie

Pierwszy spacer odbył się w niedzielę, 22 maja i poprowadził go Grzegorz Mika, przewodnik PoWarszawsku. Wycieczka wystartowała spod głównego wejścia do Westfield Arkadia, a następnie jej uczestnicy zwiedzili Muranów. Na trasie znalazły się takie punkty jak m.in. Rondo Radosława, osiedle Dzika, dawny Parysów, Umschlagplatz, przedwojenne szkoły czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Kolejny spacer odbędzie się w sobotę, 28 maja. Wszyscy chętni, wraz z Rafałem Dąbrowieckim, zwiedzą słynny Żoliborz Oficerski. Będzie to okazja, by zobaczyć willowe osiedle mieszkaniowe zatopione w zieleni i pełne klimatycznych zaułków. Podczas spaceru jego uczestnicy dowiedzą się, m.in. jakie tajemnice kryje w swoich murach pewna szkoła, gdzie schował się pewien kościół i jak z fosy Cytadeli dostać się bezpośrednio na plac Inwalidów. Miejsce i godzina zbiórki: pomnik I Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka na placu Inwalidów, godzina 14:15.

Czujemy się związani z okolicznymi mieszkańcami Woli i Żoliborza. Dlatego regularnie i chętnie organizujemy dla nich różnorodne aktywności. Chcemy by działalność Westfield Arkadia przynosiła liczne korzyści społecznościom lokalnym. Nasz najnowszy projekt zakłada możliwość poznania dwóch dzielnic podczas wycieczek z profesjonalnymi przewodnikami. Są to unikalne spacery, dzięki którym ich uczestnicy poznają Warszawę, o jakiej nie przeczytają w książkach czy przewodnikach. Zapraszamy wszystkich warszawiaków do udziału w projekcie – mówi Piotr Brzozowicz, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia.

Fascynujące zakątki Woli i Żoliborza z przewodnikami PoWarszawsku

W sobotę, 2 lipca o godz. 13:45 uczestnicy spaceru spotkają się z Przemkiem Ciunowiczem, przewodnikiem PoWarszawsku pod kinem Wisła na Placu Wilsona, w sercu Żoliborza. Następnie udadzą się do urokliwego Żoliborza Dziennikarskiego oraz poznają historię parku, który został zbudowany z inicjatywy miasta przez bezrobotnych. Ciekawostką będzie także informacja, gdzie miał zamieszkać Józef Piłsudski oraz dlaczego finalnie tak się nie stało.

Żoliborz to dzielnica pełna kontrastów. Najmniejsza na mapie Warszawy, za to z ogromną ilością ciekawostek. Pomimo że właśnie tu padły pierwsze strzały dosłownie na chwilę przed wybuchem Powstania Warszawskiego, zabudowa dzielnicy pozostała praktycznie nienaruszona. Bliskość centrum i wielkomiejskie maniery krzyżują się z podmiejskim spokojem. To tu arystokratyczny charakter miesza się z robotniczym. Czuć tutaj zarówno powagę dawnych czasów w postaci willi generalskich stylizowanych na XVIII-wieczne, francuskie pałace, jak i śmiałe modernistyczne realizacje zbudowane, by zapewnić byt mieszkaniowy dla miejscowej i napływowej ludności – mówi Przemek Ciunowicz, przewodnik PoWarszawsku, i dodaje – Cieszymy się, na współpracę z Westfield Arkadia, dzięki której możemy pokazać warszawiakom fascynujące zakątki miasta.

Trzy ostatnie spacery zostały zaplanowane na trzy kolejne soboty września – 10., 17. i 24. dnia miesiąca, zbiórki o godz. 13:45. Wszystkie poprowadzą przewodnicy z PoWarszawsku. 10 września warszawiacy ponownie zwiedzą Żoliborz. Miejscem zbiórki będzie Kościół Matki Boskiej Królowej Polski. Inne punkty zaplanowane tego dnia na trasie to m.in. Szkoła Główna Pożarnicza, Teatr Komedia, kościół św. Stanisława Kostki, a także urzekający swoją zabudową Żoliborz Urzędniczy. Podczas tego spaceru dowiemy się także, gdzie padły strzały na trzy godziny przed rozpoczęciem Powstania Warszawskiego. Tydzień później (17 września) przeniesiemy się na Wolę. Punktem startowym będzie Rondo Daszyńskiego. Podczas spaceru uczestnicy przekonają się na własne oczy, jak wyglądały warszawskie rewolucje – przemysłowa oraz kulturalna – i sami zdecydują, czy na pewno już się zakończyły. Ostatni z zaplanowanych spacerów (24 września) pokaże kontrasty Woli oraz jej wielokulturowość. Ruszymy wówczas z Kolonii Wawelberga przy ul. Górczewskiej – punkty zaplanowane na tej trasie to m.in. Młynów, Nowolipki i Powązki.

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych spacerów publikowane są na bieżąco na profilu Westfield Arkadia w serwisie Facebook w zakładce wydarzenia. Projekt „Po Woli na Żoli” został objęty patronatem honorowym Krzysztofa Strzałkowskiego, burmistrza dzielnicy Wola miasta stołecznego Warszawy. Udział we wszystkich spacerach jest bezpłatny.

Terminy spacerów „Po Woli na Żoli”:

  • 22 maja, niedziela – Muranów z PoWarszawsku
  • 28 maja, sobota – Żoliborz Oficerski z Butem po Wawie
  • 2 lipca, sobota – Żoliborz Dziennikarski z PoWarszawsku
  • 10 września, sobota – Żoliborz Urzędniczy z PoWarszawsku
  • 17 września, sobota – Wola (rewolucja przemysłowa) z PoWarszawsku
  • 24 września, sobota – kontrasty Woli oraz jej wielokulturowość z PoWarszawsku
Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie! Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!

Jesień i zima to zdecydowanie czas na Azje, w której panuje właśnie pora sucha i pełnia słońca. W tym roku Azja zaskoczyła wzrostem popularności w porównaniu do roku
Podróże Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
2024-12-23 | 11:00

Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?

Coraz więcej Polaków decyduje się spędzać święta Bożego Narodzenia poza domem, szukając miejsc, które łączą tradycyjny klimat z możliwością wyjątkowego wypoczynku. W
Podróże SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
2024-12-19 | 16:25

SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl

Sun & Snow Sp. z o.o dołączył do partnerów sieci handlowej Lidl. Od grudnia do końca stycznia 2025 polscy użytkownicy aplikacji Lidl Plus mają możliwość skorzystania ze zniżki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Problemy społeczne

Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie

Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.