“Podróż do świata wyobraźni”: Muzeum Felliniego w Rimini już otwarte!
Nadmorski kurort w północnych Włoszech przyciąga wielbicieli filmowej klasyki. Nowo otwarte muzeum jednego z najbardziej znanych i cenionych włoskich reżyserów – Federico Felliniego jest kolejnym punktem na mapie regionu Emilia Romagna, którego nie wolno przegapić.
Nie bez powodu to właśnie w Rimini, 19 sierpnia, zostało otwarte nowe muzeum mistrza włoskiego kina. To tutaj Federico Fellini, twórca takich dzieł, jak “Słodkie życie”, “Noce Cabirii”, czy “La Strada”, urodził się i żył przez pierwszych 19 lat swojej młodości. W Rimini został także pochowany. Miasto stanowiło inspirację dla większości dzieł artysty, a dziś na każdym kroku przypomina o swoim wybitnym obywatelu. Nowe, piękne muzeum jest teraz kulminacyjnym punktem spaceru po w pełni zrewitalizowanym centrum największego kurortu położonego nad Adriatykiem w regionie Emilia Romagna.
Rimini składa hołd wirtuozowi kina
Muzeum Felliniego jest jednym z największych miejsc poświęconych życiu, pracy i dziedzictwu poetyckiemu wybitnego geniusza filmowego. Oferuje także zwiedzającym możliwość obejrzenia wyjątkowej kolekcji rysunków, kostiumów, oryginalnych scenariuszy, listów oraz interesujących prezentacji multimedialnych. Pozwala także gościom stać się bohaterami wciągającego filmowego doświadczenia oraz zobaczyć jak wybitny reżyser tworzył filmy i w jaki sposób widział świat.
Muzeum Felliniego ulokowane jest na trzech przestrzeniach wystawienniczych. W piętnastowiecznym Zamku Sismondo, jednym z najważniejszych zabytków Rimini, znajdują się ekspozycje, które opisują sylwetkę reżysera – jego charakter, osobowość, inspiracje oraz sposób w jaki tworzył filmy. Jednym z eksponatów jest „Księga Snów” czyli zbiór rysunków Felliniego, których rysowanie zalecił mu jego terapeuta. Ponadto, w przestrzeni zamku znajdują się specjalnie stworzone, dzięki najnowszym technologiom, ikoniczne instalacje oraz liczne elementy scenografii, przywodzące na myśl największe dzieła filmowe twórcy. Morze z jedwabiu i systemów wentylacyjnych z filmu „A statek płynie” czy plan filmowy słynnego „Słodkiego Życia” to tylko niektóre z licznych eksponatów. Dzięki nim, goście mogą namacalnie przenieść się w krainę marzeń i wyobraźni Felliniego.
Z kolei wystawy w secesyjnym Kinie Fulgor, w którym młody Fellini zobaczył swój pierwszy film, skupiają się na relacji łączącej wybitnego reżysera z Rimini – miejscem narodzin wirtuoza kina, które inspirowało go do tworzenia. Na drugim piętrze budynku znajduje się zaś mała sala kinowa, na której wyświetlane są fotografie mistrza.
Trzecia część ekspozycyjna nazwana Placem Marzeń to 400 metrowa przestrzeń znajdująca się pomiędzy Kinem Fulgor a Zamkiem Sismondo. Zlokalizowany na zewnątrz plac jest miejscem, w którym można podziwiać kontynuację instalacji cyfrowych oraz rozszerzoną, filmową rzeczywistość. Zgodnie z koncepcją, że „wszystko można sobie wyobrazić”, Zamek Sismondo, Kino Fulgor, czy Plac Marzeń komponują się we wciągającą podróż przez różne miejsca w Rimini, tworząc Międzynarodowe Muzeum Federico Felliniego.
- Muzeum Felliniego ma taką samą rolę i znaczenie dla Rimini, tak jak Muzeum Guggenheima dla Bilbao. To nie tylko przestrzeń kulturalna, ale impuls do odnowy całego miasta. To sposób na rozwój lokalnej społeczności. Chcemy, aby muzeum stało się miejscem, w którym kreatywność i wyobraźnia mogą rezonować na całe miasto. A wszystko po to, aby wzmocnić poetycką spuściznę Felliniego – tłumaczy burmistrz Rimini, Andrea Gnassi.
Nie tylko muzeum
Tych, którzy potrzebują dodatkowej motywacji, aby ruszyć do Rimini, niech do podróży przekona lokalizacja miasta. Rimini leży nad wybrzeżem Morza Adriatyckiego w Regionie Emilia Romagna w północnej części Włoch, pomiędzy Mediolanem, Lombardią, Florencją, Toskanią i Wenecją. Połączenia z lotniskami w Bolonii i Rimini dostępne są z większości głównych lotnisk europejskich. Zwiedzający mogą odwiedzać wszystkie muzea po okazaniu paszportu covidowego – Green Pass – czyli dokumentu stanowiącego, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19, uzyskała negatywny wynik testu bądź przeszła chorobę.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.