Komunikaty PR

Podróże do Chin bez wizy. Jak lepiej zrozumieć chińską kulturę i Feng shui?

2024-07-10  |  01:00
Biuro prasowe

Od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2025 r. obywatele Polski mogą podróżować do Chin bez wizy, jeśli ich pobyt nie przekracza 15 dni. Zniesienie obowiązku wizowego z pewnością pobudzi turystykę, ale co warto wiedzieć o chińskiej kulturze i zwyczajach? Dr Jin Peh, ekspert w dziedzinie feng shui i innych chińskich tradycji, odpowiada na to pytanie.

- Podróżując po Chinach i spotykając Chińczyków, sprawimy im wielką przyjemność, pokazując, że jako obcokrajowcy jesteśmy świadomi ich zwyczajów i tradycji, takich jak feng shui, chińska medycyna, akupunktura lub bańki, praktyki chińskiego Nowego Roku i innych świąt lub konfucjańskie koncepcje rodziny i społeczeństwa - mówi dr Jin Peh, autor książki "Praktyczne wskazówki feng shui", która niedawno ukazała się na polskim rynku. Misją eksperta feng shui jest przybliżenie Polakom wiedzy o Chinach.

Jak okazywać uprzejmość Chińczykom?

- Jeśli osoba z Zachodu wykazuje zrozumienie dla chińskiej kultury, wskazuje to Chińczykowi, że szanuje chińskie tradycje i punkty widzenia oraz chciałaby poznać kultury inne niż zachodnia. Chińczycy czują niepokój wobec ludzi z Zachodu, którzy postrzegają światowe wydarzenia i życie tylko na podstawie tego, co czytają w zachodnich mediach i nie są otwarci na wysłuchanie ich perspektywy. Tak więc, gdy ludzie z Zachodu wykażą zrozumienie dla feng shui, Chińczycy będą szczęśliwi widząc, że nie patrzą na życie tylko z zachodniej perspektywy - dodaje Peh.

"Praktyczne wskazówki feng shui" to książka, która zgłębia podstawowe zasady tej starożytnej chińskiej tradycji, oferując czytelnikom konkretne porady dotyczące tego, jak mogą przekształcić swoje przestrzenie życiowe w domu i w pracy, aby żyć lepiej i w harmonii z energią kosmiczną. Dzięki ponad 20-letniemu doświadczeniu w praktyce feng shui, Jin Peh przekształcił swoją rozległą wiedzę w jasne instrukcje krok po kroku, które każdy może zastosować, niezależnie od tego, czy miał wcześniej jakiekolwiek doświadczenie z feng shui.

- Ważne jest, aby feng shui było postrzegane nie tylko jako metoda projektowania wnętrz, ale także jako sposób na życie i filozofia, która została zastosowana do projektowania tradycyjnych chińskich budynków, takich jak świątynie i miejsca kultu, pagody, pałace cesarskie i historyczne domy czterech harmonii (tzw. siheyuan) z charakterystycznym centralnym dziedzińcem. Feng shui jest również stosowane we współczesnym chińskim budownictwie mieszkalnym, nawet w tzw. Yang house, czyli domach w stylu zachodnim - podkreśla ekspert.

Jakie jest miejsce feng shui w chińskiej tradycji?

W chińskiej historii i społeczeństwie feng shui stosuje się również do grobów przodków i członków rodziny. Jest to znane jako feng shui domu Yin i traktowane jest przez Chińczyków z ogromna powagą i szacunkiem.

- To, w jaki sposób pochowane są poprzednie pokolenia naszej rodziny, wpływa, według filozofii feng shui, na nasze losy i codzienne życie – tłumaczy dr Peh.

Rozumiejąc feng shui domu Yin, ludzie Zachodu mają szansę pokazać Chińczykom, że są świadomi ich tradycji, rytuałów i wierzeń w kwestiach bardzo osobistych i ważnych dla każdego człowieka. Wskazuje to na poziom wrażliwości kulturowej, który zostanie bardzo doceniony i doprowadzi do lepszej komunikacji i nawiązania dobrych relacji z Chińczykami.

Musimy jednak wziąć pod uwagę także najnowszą historię Chin, która obejmuje rewolucję kulturalną w latach 1966-1976. W tym okresie kładziono nacisk na odrzucenie tradycyjnych chińskich wartości na rzecz zachodnich wartości nauki i postępu. Niektórzy Chińczycy, którzy przeżyli ten okres, postrzegają feng shui i inne chińskie tradycje jako nienaukowe przesądy. Mamy jednak rok 2024 i takie podejście nie jest już tak powszechne.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Polacy są zmęczeni i potrzebują relaksu - wyniki badań Kiwi.com Biuro prasowe
2024-07-10 | 12:00

Polacy są zmęczeni i potrzebują relaksu - wyniki badań Kiwi.com

Polacy potrzebują odpoczynku i co trzeci ankietowany ma zamiar wyjechać przynajmniej 2-3 razy na urlop, po to, żeby solidnie odpocząć - tak wskazują najnowsze wyniki badań przeprowadzone
Podróże Podziwiaj zachwycające wybrzeża Türkiye (Turcji) podczas słynnego Błękitnego Rej
2024-07-09 | 12:40

Podziwiaj zachwycające wybrzeża Türkiye (Turcji) podczas słynnego Błękitnego Rej

Odkrywanie malowniczych zatoczek z pokładu własnej łodzi, nurkowanie w orzeźwiających, błękitnych wodach o wschodzie słońca, żeglowanie w kierunku starożytnych ruin
Podróże Wyspa Jeju Korei Południowej – top kierunek na lato
2024-07-09 | 08:00

Wyspa Jeju Korei Południowej – top kierunek na lato

Jeju, znana również jako „Hawaje Korei Południowej”, to idealne miejsce na letni wypoczynek. Wyspa oferuje niezwykłe połączenie naturalnego piękna, kultury

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Katarzyna Pakosińska: Cieszę się, że miałam odwagę podjąć decyzję o rozstaniu z Kabaretem Moralnego Niepokoju. Rwało mnie już wtedy gdzie indziej

Kabareciarka przyznaje, że kiedy zaczęły się psuć relacje między nią a pozostałymi członkami Kabaretu Moralnego Niepokoju, to wtedy pojawiła się myśl, by opuścić grupę i zacząć się spełniać na innej płaszczyźnie zawodowej. Przekonuje też, że już wówczas miała w zanadrzu kilka ciekawych pomysłów na rozwój swojej kariery, a to tylko przyspieszyło decyzję o zerwaniu współpracy. I choć na początku trudno jej było się odnaleźć w nowej rzeczywistości, to z perspektywy czasu nie żałuje tamtego kroku. Z zapałem angażuje się w realizację nowych projektów, ale nie wyklucza, że jeszcze kiedyś znów zabłyśnie w kabarecie.

Media i PR

Wydawcy polskich mediów liczą na zmiany w przyjętej przez Sejm nowelizacji prawa autorskiego. Ruszają kolejne rozmowy z rządem

Polskie media apelują do polityków o zmiany w treści przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowe przepisy, które po trzech latach opóźnienia wdrażają unijną dyrektywę Digital Single Market, dają teoretycznie wydawcom i dziennikarzom prawo do uzyskiwania wynagrodzeń od tzw. big techów za korzystanie z ich utworów. W praktyce może być to jednak trudne do wyegzekwowania. Dlatego media domagają się wzmocnienia pozycji wydawców.  Tym bardziej że obie strony muszą same wynegocjować te wynagrodzenia. – Chcemy mechanizmu, który gwarantuje nam, że w przypadku przedłużania się negocjacji z big techami, wkroczy organ rządowy – tłumaczy Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy. Wydawcy liczą, że niezbędne poprawki pojawią się na etapie prac w Senacie.

Psychologia

Luna: W moim życiu jest więcej momentów zwątpienia i bezradności niż szczęścia i ekscytacji. Tylko tego nie pokazuję na Instagramie

Wokalistka chce, by jej pierwszy singiel zaprezentowany po Eurowizji był symbolem wewnętrznego odrodzenia, nowego początku i nadziei, bo choć życie pełne jest upadków, to najważniejsze jest, by z każdej porażki wyciągnąć odpowiednie wnioski, zawsze walczyć o swoje szczęście i odnaleźć w sobie siłę do działania. „Alive” to pełne emocji, intymne wyznanie Luny, ukazujące jej wewnętrzną walkę z wątpliwościami i przytłaczającymi myślami. Utwór opowiada o stanie zawieszenia między dwoma światami – rzeczywistym, pełnym wyzwań i wyimaginowanym, gdzie można znaleźć chwilowe ukojenie.