Podróżujesz solo – wybierz Stambuł
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Stambuł, uznawany za jedną z najlepszych destynacji w Europie dla osób podróżujących w pojedynkę, zachwyca bogactwem dostępnych atrakcji. Za sprawą panującej tu różnorodności i przyjaznej atmosfery, odwiedzający uznają Stambuł za przyjemne, tętniące życiem i łatwe do poruszania się miejsce. Miasto polecane jest również przez wiele prestiżowych publikacji podróżniczych na 2024 rok. Kosmopolityczna metropolia, pełna muzeów, zabytków, programów wystaw czasowych, malowniczych ulic, luksusowych hoteli, restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michelin oraz ekskluzywnych butików, zachęca turystów do indywidualnego zwiedzania.
Dwa kontynenty, jedno miasto
Swoją pierwszą wizytę w Stambule – jedynym mieście na świecie, które rozciąga się na dwóch kontynentach – rozpocznij od zwiedzania Półwyspu Historycznego. To fascynujące miejsce skrywa wiele zabytków, w tym majestatyczną Hagię Sophię (Ayasofya) i Cysternę Bazyliki (Yerebatan Sarnıcı), a także Pałac Topkapı (Topkapı Sarayı) i Błękitny Meczet (Sultanahmet Camii). Muzea Archeologiczne w Stambule (İstanbul Arkeoloji Müzeleri), usytuowane w ogrodzie kompleksu Pałacu Topkapı, stanowią obowiązkowy punkt dla wszystkich zainteresowanych dziedzictwem archeologicznym Türkiye (Turcji). Podczas zwiedzania Stambułu koniecznie odwiedź wielowiekowy Wielki Bazar (Kapalıçarşı). Niezapomniane wrażenia zakupowe oferuje również Bazar Egipski zwany też Korzennym (Mısır Çarşısı) w dzielnicy Eminönü. Po spróbowaniu – i być może zakupieniu – różnego rodzaju przypraw, herbat ziołowych, suszonych owoców i warzyw, czy innych smakołyków, warto wyruszyć w rejs po Bosforze, gdzie z pokładu promu można podziwiać legendarną Wieżę Panny (Kız Kulesi) oraz wiele innych atrakcji położonych wzdłuż Bosforu.
Niepowtarzalne doświadczenia w mieście
Następny etap wycieczki to Karaköy – popularna dzielnica turystyczna, znana ze swoich muzeów i nowoczesnego portu wycieczkowego Galataport İstanbul oraz mieszczącego się w nim kompleksu handlowego. Tu też znajduje się Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Stambule (İstanbul Modern Sanat Müzesi). Ta renomowana instytucja kultury, zaprojektowana przez słynnego architekta Renzo Piano, była pierwszym miejscem w Türkiye (Turcji), w którym można było podziwiać dzieła sztuki współczesnej. Po eksploracji bogatej kolekcji tego muzeum, warto skierować się do Muzeum Malarstwa i Rzeźby w Stambule (İstanbul Resim ve Heykel Müzesi) – pierwszego, a zarazem najbardziej kompleksowego muzeum sztuk plastycznych w tym kraju. Kolejnym fascynującym miejscem jest dzielnica Galata, znana z designerskich butików i imponującej Wieży Galata (Galata Kulesi), z której można zobaczyć panoramę Stambułu. Jak już nacieszysz się tym niesamowitym widokiem, udaj się na Aleję İstiklal, czyli najbardziej znaną ulicę miasta. To tutaj można odbyć przejażdżkę kultowym czerwonym tramwajem albo przespacerować się wzdłuż ruchliwej alei, pełnej zabytkowych hanów, kościołów i wielu innych wartych zobaczenia budowli. Po drodze zatrzymaj się na turecką kawę w jednej ze słynnych kawiarni. Ponadto tradycyjne łaźnie tureckie (hamam) w dzielnicach Karaköy, Sultanahmet, Cağaloğlu, Beyoğlu i Beşiktaş są doskonałymi miejscami do relaksu i zdobycia niezapomnianych doświadczeń.
Przygody pełne smaku
Stambuł to idealne miejsce dla podróżujących w pojedynkę ze względu na gościnność i tętniącą życiem scenę kulinarną. Przemierzając miasto można łatwo zaobserwować, jak kultura jedzenia i picia napędza codzienne życie. W Stambule na odwiedzających czekają różnorodne atrakcje kulinarne, począwszy od jedzenia ulicznego (tzw. street food) po tradycyjne tawerny i restauracje wyróżnione gwiazdkami Michelin. Dodatkowo, wiele znajdujących się w mieście restauracji typu fine-dining, w tym prowadzone przez szefowe kuchni, oferuje klasyczne i innowacyjne interpretacje dań kuchni międzynarodowych oraz opartych na wielowiekowych przepisach pochodzących z regionu Anatolii.
Wzdłuż europejskiego brzegu Bosforu, w Kuruçeşme, Arnavutköy, Bebek i Sarıyer, można delektować się daniami z owoców morza i lokalnymi przysmakami w ekskluzywnych restauracjach rybnych. Na miłośników typowych potraw ulicznych czeka szeroka gama smaków, takich jak kokoreç, döner (döner kebab), pieczone ziemniaki, czyli kumpir, czy smażone lub nadziewane małże, dostępne po stronie europejskiej w dzielnicach Taksim i Beşiktaş, a także na rynku w Kadıköy w części azjatyckiej.
Podsumowując, zaplanuj podróż do Stambułu, która na długo zapisze się w Twojej pamięci, dzięki odkrywaniu i poznawaniu bogactwa tego niezwykłego miasta.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.