Podziwiaj wschód słońca pośród monumentalnych rzeźb na górze Nemrut
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Szczyt góry Nemrut, z panoramicznym widokiem na rozległe równiny i rzekę Eufrat, jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Türkiye (Turcji), skąd można podziwiać wschód i zachód słońca. Wyjątkowości tej majestatycznej górze, o wysokości 2150 m n.p.m., dodają monumentalne wizerunki pochodzące z czasów Królestwa Kommageny – wysokie, wapienne posągi, które stoją tam od dwóch tysiącleci. Rzeźby wzniesione przez króla Antiocha I Theosa (69-36 p.n.e.), który zwyciężył w starciu z Imperium Rzymskim i dążył do nieśmiertelności, były inspiracją dla wielu legend od czasów starożytności. Obecnie „Nemrut, tajemniczy szczyt Adıyaman” należy do najpopularniejszych szlaków dla poszukiwaczy przygód i niezmiennie zachwyca odwiedzających.
Magiczne dziedzictwo starożytnego świata
Góra Nemrut, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 roku, jest jednym z najbardziej imponujących szczytów na świecie. To wygasły wulkan położony na terenie dystryktu Kâhta w prowincji Adıyaman w południowo-wschodniej części Türkiye (Turcji), gdzie na przestrzeni dziejów rozwijały się różne cywilizacje i kultury. Wznosząca się na wysokości 2150 m n.p.m., góra Nemrut, spektakularnie prezentuje się z miast Malatya i Adıyaman. Wędrówka na Nemrut jest pełna magii, a po dotarciu na szczyt ukazuje się niesamowita sceneria z ogromnymi rzeźbami wykonanymi z wapiennych bloków, które mają od ośmiu do dziesięciu metrów wysokości i ważą nawet dziewięć ton. Te posągi, datowane na około dwa tysiące lat temu, zostały wzniesione przez króla Antiocha w obrębie jego sanktuarium pogrzebowego, które otacza cały obszar nad jego komorą grobową. Gigantyczne kamienne monumenty, będące niepowtarzalnym dziełem sztuki starożytnej, są hołdem złożonym przez Antiocha, wyrażającym wdzięczność wobec bogów i przodków, w tym jego pochodzącego z Persji ojca i wywodzącej się z Grecji (Hellady) matki.
Na szlaku prowadzącym na szczyt góry Nemrut znajdują się rzeźby rozmieszczone w trzech grupach: wschodniej, północnej i zachodniej. Podczas gdy północny tumulus nie został w pełni ukończony, tarasy na wschodzie i zachodzie udało się zachować. Na wschodnim tarasie mieszczą się Galeria Bogów, Galeria Przodków i ołtarz. Centralna formacja rzeźb składa się z pięciu bóstw reprezentujących panteon nowego kultu religijnego, łączącego w sobie wierzenia przodków. Po obu stronach tych postaci ustawiono lwa i orła, którzy mieli je chronić. Lew, król zwierząt, symbolizuje moc ziemską, a orzeł, zwiastun bogów, reprezentuje moc niebiańską. Rzeźby na zachodnim tarasie są usytuowane niemal identycznie. Trony na tarasie wschodnim uległy mniejszym zniszczeniom, a głowy posągów na tarasie zachodnim są lepiej zachowane. Tutaj też można zobaczyć posąg Antiocha I, króla Kommageny, statuy różnych bóstw, w tym Zeusa, oraz płaskorzeźby perskich królów. Chociaż inskrypcje wskazują, że znajduje się tu również grobowiec Antiocha, jak dotąd nie udało się go odnaleźć. Na zachodnim tarasie góry Nemrut umiejscowiono płaskorzeźby wywodzących się z Macedonii władców Królestwa Kommageny, a także płaskorzeźbę przedstawiającą zodiakalnego lwa, która jest uważana za najstarszy na świecie kalendarz astrologiczny.
Wschód i zachód słońca – wspaniałe doświadczenie
Szczyt góry Nemrut jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Ziemi, skąd można oglądać zapierające dech w piersiach wschody i zachody słońca. Każdego roku, o najbardziej dogodnych porach dnia, dziesiątki tysięcy odwiedzających wspinają się na szczyt, aby podziwiać przeplatające się złote, karmazynowe i lazurowe pasma na tle bezkresnej linii horyzontu. Należy pamiętać, że niezależnie od pory roku, na szczycie góry Nemrut o wschodzie i zachodzie słońca jest często chłodno – warto zabrać ze sobą cieplejszą odzież.
Prowincja Adıyaman
Chociaż wizyta na górze Nemrut jest jednym z najbardziej wyjątkowych doświadczeń w życiu, prowincja Adıyaman ma o wiele więcej do zaoferowania. Unikalne dziedzictwo naturalne i kulturowe regionu stanowi wyjątkowy cel podróży. Wśród historycznych miejsc w okolicy znajdują się Tumulus Karakuş, Most Cendere i starożytne miasto Arsemeia. Inne ważne punkty to zamek Gerger na zachodnim brzegu rzeki Eufrat, starożytne miasto Perre, jedno z pięciu głównych miast królestwa Kommageny oraz obszar na północ od centrum miasta Adıyaman. Ze względu na swoją charakterystyczną kulturę kulinarną, Adıyaman jest jednym z najbardziej uwielbianych ośrodków gastronomicznych w Türkiye (Turcji).
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.