Pół miliona turystów odwiedziło Antalyę w pierwszym kwartale 2022 r.
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Antalya, położona na obszarze Riwiery Tureckiej jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie. Morze, słońce, plaża i piękno natury zachęcają turystów do odwiedzin i gwarantują udany wypoczynek. Cała prowincja Antalya może pochwalić się również bardzo bogatą historią i mnogością zabytków. Ten znany na całym świecie ośrodek turystyczny w pierwszym kwartale 2022 roku odwiedziło ponad pół miliona turystów, a właściwie to 515 993 osób, co stanowi wzrost o 93% w porównaniu z rokiem 2021.
Dzisiejsza Antalya to obszar antycznej krainy Pamfilia, której historia sięga II tysiąclecia p.n.e. Samo miasto Antalya zostało założone jako port morski w II wieku p.n.e. przez króla Pergamonu Attalusa II pod nazwą Attalia. Po śmierci ostatniego pergamońskiego władcy włączono je do Cesarstwa Rzymskiego. W średniowieczu Antalya stała się częścią Cesarstwa Wschodniorzymskiego, a później przechodziła pod różne panowania m.in. Turków Seldżuckich czy Imperium Osmańskiego. Dzieje tego obszaru i wpływy wszystkich zamieszkujących go ludów widać we wspaniałych budowlach i zabytkach oraz starożytnych strukturach w całej prowincji.
Dzięki wspaniałemu morzu i plaży, a także dziewiczej przyrodzie, wyjątkowym zabytkom kultury i świetnie zachowanym starożytnym miastom w pierwszym kwartale 2022 roku Antalyę odwiedziło 515 993 turystów. Duże zainteresowanie regionem Antalyi, które wzrosło o 93% w porównaniu z tym samym okresem w roku 2021, jest wynikiem poczynionych przez Türkiye (Turcję) działań w zakresie szczepień i Programu Bezpiecznej Turystyki.
Oto największe atrakcje turystyczne w Antalyi:
- Kaleiçi – jest to dzielnica położona w samym centrum miasta Antalya, otoczona murami w kształcie podkowy, które są wspólnym dziełem epoki hellenistycznej, rzymskiej, wschodniorzymskiej, seldżuckiej i osmańskiej. Do Kaleiçi można wejść przez Bramę Hadriana, wzniesioną w 130 r. na pamiątkę wizyty rzymskiego cesarza. Do dzisiaj pozostaje ona jedną z najlepiej zachowanych historycznych budowli w Antalyi. W Kaleiçi znajduje się również Minaret Yivli – jeden z pierwszych islamskich budynków w tym miejscu.
- Antalya Müzesi – Muzeum Antalyi zostało założone w 1922 r. po I wojnie światowej. Inicjatorem powstania tej instytucji był Süleyman Fikri Erten. Chciał on stworzyć miejsce, w którym będzie można zebrać ocalone przed grabieżą wojenną artefakty. W kilkunastu salach eksponowane są artefakty odzwierciedlające historię Antalyi, która rozpoczęła się tysiące lat temu i trwa nieprzerwanie do dziś. Muzeum w Antalyi jest uważane za jedną z najważniejszych instytucji kultury na świecie. Dzięki licznym wykopaliskom w regionie może pochwalić się unikalnymi znaleziskami m.in. rzeźbami z okresu rzymskiego. W 1988 r. muzeum zostało wyróżnione przez Radę Europy nagrodą Muzeum Roku.
- Alanya Kalesi – Zamek w Alanyi, mieście położonym w prowincji Antalya, jest jednym z najlepiej zachowanych zamków średniowiecznych w Türkiye (Turcji), na co z pewnością wpłynęło położenie i trudny dostęp od strony morza i lądu. Nieznana jest dokładna data powstania budowli, ale prawdopodobnie nastąpiło to w okresie hellenistycznym, natomiast swój wspaniały i monumentalny wygląd zamek zyskał w okresie Imperium Seldżuckiego.
- Perge – początki tej osady pod nazwą „Parha” sięgają aż epoki brązu. W czasach greckich Perge słynęło jako miejsce kultu Artemidy. Zwiedzanie warto rozpocząć od spaceru wzdłuż monumentalnych fortyfikacji zbudowanych przez Aleksandra Wielkiego. Oprócz tego można tu zobaczyć akwedukty, wieżę strażniczą, ulicę kolumnadową, agorę oraz monumentalny teatr mieszczący aż 12 tys. osób. Do miasta prowadzi brama z czasów rzymskich. W Perge znajdują się też najlepiej zachowane łaźnie rzymskie w całej Türkiye (Turcji).
- Termessos – to jedno ze starożytnych miast w Türkiye (Turcji), które w najlepszym stanie dotrwało do dziś. Miasto zostało włączone do Parku Narodowego Góry Güllük-Termessos ze względu na swoje naturalne piękno i zachowane historyczne artefakty.
- Phaselis – zostało zbudowane w VII wieku p.n.e. przez osadników przybyłych z wyspy Rodos. Miasto posiada trzy porty, a ruiny, które przetrwały do dziś pochodzą głównie z okresu rzymskiego i wschodniorzymskiego. Będąc w Phaselis szczególnie warto zobaczyć zachowany do czasów obecnych teatr z okresu hellenistycznego.
- Olympos – to drugie ważne miasto portowe na południowym wybrzeżu. Obecnie położone w Parku Narodowym Olympos Beydagları. W starożytności było miejscem kultu Hefajstosa, boga ognia i kowali. Podczas prowadzonych przez Muzeum Antalyi wykopalisk udało się tu odnaleźć grób kapitana Eudomosa. Ponadto można tu zobaczyć teatr, pozostałości mostu, niedokończoną świątynię oraz budynki z okresu wczesnochrześcijańskiego.
- Myra – w starożytności miasto w Licji, dzisiaj znane pod nazwą Demre. Słynie z grobowców skalnych, które znajdują się obok teatru z czasów rzymskich. Usytuowanie tych budowli nawiązuje do mitu o patronie teatru, Dionizosie, który często udawał się do Hadesu odwiedzić swoją matkę Semele. Znajduje się tu też Kościół św. Mikołaja, biskupa Myry, który powstał na miejscu pochówku tego Świętego.
- Aspendos – miejscowość położona nad rzeką Köprüçay, w starożytności zwaną Eurymedon. W V w. p.n.e. ta rzeka zasłynęła jako miejsce pierwszej bitwy, która miała miejsce zarówno na wodzie, jak i lądzie. W Aspendos mieści się najlepiej zaprojektowany i zachowany teatr z okresu rzymskiego w całym świecie śródziemnomorskim. To również jedyny przykład antycznego teatru, którego budynek skene przetrwał w swojej pełnej wysokości, brakuje jedynie posągów w niszach. Miejscowość może też pochwalić się systemem akweduktów, który w bardzo dobrym stanie dotrwał do dziś.
- Limyra – jest jednym z miast o największej liczbie, bo aż 400 grobowców skalnych. Co ciekawe, większość z nich została podpisana w języku licyjskim.
- Ksantos – Letoon – dwie sąsiadujące osady stanowią ważny element światowego dziedzictwa ze względu na ich wartość archeologiczną. W obu stanowiskach znajdują się kamienne inskrypcje z tekstami w języku licyjskim. Ksantos - Letoon zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1988 r.
- Patara – w czasach rzymskich stała się stolicą Licji, a także miejscem obrad Federacji (Ligii) Licyjskiej. To pierwsza znana organizacja demokratyczna, w której miasta licyjskie były reprezentowane proporcjonalnie do liczby ich ludności. Na potrzeby spotkań Ligii powstał budynek buleuterionu, który można oglądać w świetnym stanie do dziś. W Patarze znajduje się też jedyna starożytną latarnia morska, która przetrwała do współczesnych czasów. To miejsce warte odwiedzenia nie tylko ze względu na swoją bogatą historię, ale też przez znajdującą się tu plażę, na której żółwie śródziemnomorskie Karetta (Caretta caretta) od milionów lat składają jaja. Patara to także miejsce urodzenia (ok. 270 n.e.) świętego Mikołaja, biskupa Myry (obecnej Demre).

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.