Komunikaty PR

Polacy chętnie jeżdżą do Wilna | Dane dotyczące turystyki

2024-05-14  |  12:29
Biuro prasowe

Wraz z nadejściem wiosny Wileńskie Centrum Informacji Turystycznej otworzyło swoje drzwi dla mieszkańców stolicy i jej gości w nowej siedzibie przy ul. Pilies 7. W ubiegłym roku centrum odwiedziło ponad 54 tysiące turystów – о 20 proc. więcej niż w latach poprzednich. Większość z nich, około 74 proc., stanowili obcokrajowcy, najwięcej turystów pochodziło z Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii i Francji. Turystów najbardziej interesują zabytki, wycieczki, różne usługi rozrywkowe i turystyczne, możliwości doznań gastronomicznych i wydarzenia miejskie.

Z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja

Nowe Centrum Informacji Turystycznej zaoferuje odwiedzającym różnorodne doświadczenia, poznanie kultury i historii miasta oraz wypróbowanie ciekawych form spędzania wolnego czasu. Dyrektorka agencji turystyki i rozwoju miasta „Go Vilnius”, Dovilė Aleksandravičienė, zauważa, że ​​spersonalizowane usługi planowania podróży, interaktywna prezentacja Wilna i wirtualny asystent sprawią, że każdy gość odkryje wyjątkowe oblicze Wilna.

„W nowym Centrum Informacji Turystycznej wykorzystywana jest sztuczna inteligencja – wirtualny asystent będzie komunikował się według wybranych tematów, biorąc pod uwagę pożądane tempo zwiedzania i czas dostępny w Wilnie. Dzięki temu każdemu można zaoferować spersonalizowany plan podróży, który odpowiada jego osobistym potrzebom i oczekiwaniom. Zależy nam na tym, aby zapewnić turystom pozytywne doświadczenia, które, mamy nadzieję, zachęcą ich do powrotu tutaj, a jednocześnie polecą wizytę w stolicy Litwy swoim bliskim, przyjaciołom czy współpracownikom” – mówi dyrektorka „Go Vilnius”. Dla wygody turystów od maja do września godziny pracy Centrum Informacji zostaną wydłużone: odwiedzić można będzie codziennie od godz. 9:00 do 19:00.

Dzieci będą miały się czym zająć, gdy rodzice będą zajęci planowaniem trasy: w nowym centrum będą mogły tworzyć na specjalnej interaktywnej ścianie, której podstawą jest specjalnie stworzone graffiti przedstawiające symbole Wilna.

Liczba turystów wzrosła o 12 proc.

W 2023 roku sumie Wilno odwiedziło prawie 1,2 mln. gości, z czego obcokrajowcy stanowili 69 proc. W porównaniu do roku 2022 ogólny wzrost liczby wszystkich turystów wyniósł 12 proc. Według różnych obliczeń, jeden obcokrajowiec wydaje w mieście średnio 94 euro dziennie. Całkowita turystyka przyjazdowa w 2023 r. wygenerowała dla stolicy około 224 mln. Euro dochodu.

Szczególnie duży wzrost napływu turystów odnotowano z Polski – w porównaniu do 2022 roku Wilno odwiedziło aż o 58 proc. więcej turystów. W tym roku w ciągu pierwszych trzech miesięcy do Wilna przybyło już ponad 13 000 Polaków, a Wilno co roku cieszy się szczególnym zainteresowaniem w okresie majówki. Natomiast długi weekend przypadający na Boże Ciało w końcu maja, w tym roku zbiegnie się z obchodzonym 1 czerwca w Wilnie Festiwalem Chłodnika.

Turyści zazwyczaj odkrywają Wilno jako cel city breaku, a najczęściej odwiedzanymi miejscami są Wieża Giedymina, Góra Trzech Krzyży, Uniwersytet Wileński, Pałac Władców Litewskich, Katedra Wileńska z dzwonnicą, Muzeum Okupacji i Walk o Wolność, Republika Zarzecza, Targowisko Paupio, dzielnica Szklana, Muzeum MO, więzienie na Łukiszkach.

W tym sezonie turystycznym w Wilnie otworzyły się nowe atrakcje – niedawno odrestaurowany Pałac Sapiehów, najnowszy oddział Muzeum Narodowego – Dom urzędnika zamku u podnóża Góry Giedymina, Muzeum Kultury i Tożsamości Litewskich Żydów, nowe przestrzenie w Wieży Telewizyjnej oraz inne.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Ryga: odkryj nieznane oblicza stolicy Łotwy Biuro prasowe
2024-07-02 | 11:00

Ryga: odkryj nieznane oblicza stolicy Łotwy

Ryga, mimo, że położona zaledwie kilka godzin drogi samochodem od granicy Polski, pozostaje wciąż miastem nieodkrytym. A stolica Łotwy może zaskakiwać - bogactwem atrakcji, pięknymi
Podróże To nie cena lotu jest dla Polaków kluczowym czynnikiem przy wyborze wakacji
2024-07-01 | 12:00

To nie cena lotu jest dla Polaków kluczowym czynnikiem przy wyborze wakacji

Czym Polacy kierują się głównie przy wyborze kierunku podróży? Cena lotu jest nadal istotna, tym kieruje się aż 29% respondentów badania przeprowadzonego dla Kiwi.com
Podróże Południowy Tyrol: niezwykły region Włoch
2024-07-01 | 12:00

Południowy Tyrol: niezwykły region Włoch

Południowy Tyrol (Südtirol/Alto Adige) – północna prowincja we Włoszech – może zachwycić turystów nie tylko alpejskimi krajobrazami

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Pakosińska: Siostrzeństwo kobiet jest jeszcze w powijakach. Natomiast w „Pytaniu na śniadanie” mam wspaniałe koleżanki, a Kinga Dobrzyńska jest dla nas jak mama

Prezenterka TVP ubolewa nad tym, że kobiety nadal dość często postrzegają siebie nawzajem jako rywalki i zamiast się wspierać, to jedna drugiej wbija szpilkę. Katarzyna Pakosińska zauważa, że damska solidarność wciąż jest rzadkością, a dużo częściej ze względu na niską samoocenę i różne uprzedzenia kobiety rzucają sobie kłody pod nogi. Jednocześnie podkreśla, że miała ogromne szczęście, trafiając do ekipy „Pytania na śniadanie”. W tej redakcji może bowiem rozwijać skrzydła kariery i liczyć na wsparcie ze strony innych kobiet.

Handel

Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki

Dane z gospodarki wskazują, że inflacyjny szok jest za nami, a Polacy ruszyli na zakupy. – Konsument przestał aż tak bardzo patrzeć na każdą wydawaną złotówkę – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska zarządu Inquiry. Wciąż jednak ostrożnie podchodzimy do przyszłości i planowania większych zakupów. Podejście konsumentów do cen, ale też kanału zakupowego to jeden z elementów, do którego branża handlowa musi się przystosowywać. Zmiany w sektorze wymuszają też kwestie regulacyjne. Wśród istotnych wyzwań na najbliższe miesiące będzie system kaucyjny i ewentualny powrót do handlowych niedziel.

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.