Komunikaty PR

Polacy chętnie jeżdżą do Wilna | Dane dotyczące turystyki

2024-05-14  |  12:29
Biuro prasowe

Wraz z nadejściem wiosny Wileńskie Centrum Informacji Turystycznej otworzyło swoje drzwi dla mieszkańców stolicy i jej gości w nowej siedzibie przy ul. Pilies 7. W ubiegłym roku centrum odwiedziło ponad 54 tysiące turystów – о 20 proc. więcej niż w latach poprzednich. Większość z nich, około 74 proc., stanowili obcokrajowcy, najwięcej turystów pochodziło z Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii i Francji. Turystów najbardziej interesują zabytki, wycieczki, różne usługi rozrywkowe i turystyczne, możliwości doznań gastronomicznych i wydarzenia miejskie.

Z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja

Nowe Centrum Informacji Turystycznej zaoferuje odwiedzającym różnorodne doświadczenia, poznanie kultury i historii miasta oraz wypróbowanie ciekawych form spędzania wolnego czasu. Dyrektorka agencji turystyki i rozwoju miasta „Go Vilnius”, Dovilė Aleksandravičienė, zauważa, że ​​spersonalizowane usługi planowania podróży, interaktywna prezentacja Wilna i wirtualny asystent sprawią, że każdy gość odkryje wyjątkowe oblicze Wilna.

„W nowym Centrum Informacji Turystycznej wykorzystywana jest sztuczna inteligencja – wirtualny asystent będzie komunikował się według wybranych tematów, biorąc pod uwagę pożądane tempo zwiedzania i czas dostępny w Wilnie. Dzięki temu każdemu można zaoferować spersonalizowany plan podróży, który odpowiada jego osobistym potrzebom i oczekiwaniom. Zależy nam na tym, aby zapewnić turystom pozytywne doświadczenia, które, mamy nadzieję, zachęcą ich do powrotu tutaj, a jednocześnie polecą wizytę w stolicy Litwy swoim bliskim, przyjaciołom czy współpracownikom” – mówi dyrektorka „Go Vilnius”. Dla wygody turystów od maja do września godziny pracy Centrum Informacji zostaną wydłużone: odwiedzić można będzie codziennie od godz. 9:00 do 19:00.

Dzieci będą miały się czym zająć, gdy rodzice będą zajęci planowaniem trasy: w nowym centrum będą mogły tworzyć na specjalnej interaktywnej ścianie, której podstawą jest specjalnie stworzone graffiti przedstawiające symbole Wilna.

Liczba turystów wzrosła o 12 proc.

W 2023 roku sumie Wilno odwiedziło prawie 1,2 mln. gości, z czego obcokrajowcy stanowili 69 proc. W porównaniu do roku 2022 ogólny wzrost liczby wszystkich turystów wyniósł 12 proc. Według różnych obliczeń, jeden obcokrajowiec wydaje w mieście średnio 94 euro dziennie. Całkowita turystyka przyjazdowa w 2023 r. wygenerowała dla stolicy około 224 mln. Euro dochodu.

Szczególnie duży wzrost napływu turystów odnotowano z Polski – w porównaniu do 2022 roku Wilno odwiedziło aż o 58 proc. więcej turystów. W tym roku w ciągu pierwszych trzech miesięcy do Wilna przybyło już ponad 13 000 Polaków, a Wilno co roku cieszy się szczególnym zainteresowaniem w okresie majówki. Natomiast długi weekend przypadający na Boże Ciało w końcu maja, w tym roku zbiegnie się z obchodzonym 1 czerwca w Wilnie Festiwalem Chłodnika.

Turyści zazwyczaj odkrywają Wilno jako cel city breaku, a najczęściej odwiedzanymi miejscami są Wieża Giedymina, Góra Trzech Krzyży, Uniwersytet Wileński, Pałac Władców Litewskich, Katedra Wileńska z dzwonnicą, Muzeum Okupacji i Walk o Wolność, Republika Zarzecza, Targowisko Paupio, dzielnica Szklana, Muzeum MO, więzienie na Łukiszkach.

W tym sezonie turystycznym w Wilnie otworzyły się nowe atrakcje – niedawno odrestaurowany Pałac Sapiehów, najnowszy oddział Muzeum Narodowego – Dom urzędnika zamku u podnóża Góry Giedymina, Muzeum Kultury i Tożsamości Litewskich Żydów, nowe przestrzenie w Wieży Telewizyjnej oraz inne.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie! Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!

Jesień i zima to zdecydowanie czas na Azje, w której panuje właśnie pora sucha i pełnia słońca. W tym roku Azja zaskoczyła wzrostem popularności w porównaniu do roku
Podróże Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
2024-12-23 | 11:00

Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?

Coraz więcej Polaków decyduje się spędzać święta Bożego Narodzenia poza domem, szukając miejsc, które łączą tradycyjny klimat z możliwością wyjątkowego wypoczynku. W
Podróże SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
2024-12-19 | 16:25

SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl

Sun & Snow Sp. z o.o dołączył do partnerów sieci handlowej Lidl. Od grudnia do końca stycznia 2025 polscy użytkownicy aplikacji Lidl Plus mają możliwość skorzystania ze zniżki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Problemy społeczne

Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie

Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.