Polacy pokochali wakacje w zimie. Kanary i Karaiby hitem wśród żeglarzy
Polacy wykorzystują ostatnie miesiące roku na podróże w ciepłe kraje. Moda na zimowe wakacje ma się dobrze, mimo niepewnej sytuacji gospodarczej i negatywnych prognoz. Gdzie wybieramy się w poszukiwaniu słońca i ile wydajemy na urlop w ciepłych krajach?
Wcześniejsze wakacje receptą na zimę
Niepewna sytuacja polityczno-gospodarcza sprawia, że Polacy ostrożnie podchodzą do planowania wydatków na nowy rok. Być może więc wolne aktywa wolą lokować w wyjazdach rezerwowanych jeszcze w tym sezonie. Potwierdzają to dane Boataround, platformy pośredniczącej w wynajmie łodzi. Wynika z nich, że Polacy dokonywali rezerwacji jachtów na tegoroczny sezon zimowy co najmniej pięć miesięcy przed jego rozpoczęciem. liczba rezerwacji w czwartym kwartale tego roku wzrosła aż o 88% w porównaniu do tego samego okresu w 2021 roku. W skali globalnej wzrost wynosi 63%.
- W tym sezonie widzimy znaczny wzrost rezerwacji dokonywanych przez Polaków. Mimo kryzysu dominuje chęć spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi w miejscu pełnym słońca. Świadczy o tym choćby to, że rezerwacje najczęściej robione są dla 8, 10-osobowych grup. Przyszły rok może przynieść sporo niepewności, dlatego ważne jest, by nie zapominać o sobie, o najbliższych i znaleźć czas na relaks – mówi Pavel Pribis, CEO Boataround.
Złota Hiszpania
Polacy szczególnie upodobali sobie Wysypy Kanaryjskie – to tam dokonują najwięcej rezerwacji jachtów, a ich liczba wzrosła o 38% w stosunku do ubiegłego roku. Na drugim miejscu są Karaiby, a na trzecim Seszele (62% wzrost rezerwacji w porównaniu z zimą 2021). W tym roku częściej wybieramy też Grecję, która odnotowała aż o 180% rezerwacji więcej. W skali globalnej Kanary również pozostają jednym z ulubionych miejsc żeglarzy. Wyprzedzają je jednak Karaiby, a Seszele bronią ostatniego miejsca na podium. Pierwszą piątkę uzupełniają Polinezja Francuska i Bahamy.
Żagle i słońce zamiast karpia i choinki
Wakacje w okresie zimowym często wiążą się z porzuceniem tradycyjnego modelu spędzania Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra. Polacy znajdują się w pierwszej trójce narodowości, które dokonują rezerwacji właśnie w tym czasie. Ranking otwierają Niemcy, na drugim miejscu są Austriacy, a pierwszą piątkę uzupełniają Czesi i Szwajcarzy.
Na żagle w zimie Polacy wybierają się zazwyczaj na 7 dni, w kilkunastoosobowych grupach. Koszt jednej rezerwacji to średnio 3397 euro. Dla porównania, reszta świata wydaje średnio o 4% więcej.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.