Komunikaty PR

Polacy w tym roku odwiedzili 157 krajów

2022-12-15  |  12:00
Biuro prasowe

Kiwi.com to firma technologiczna i wyszukiwarka tanich lotów i podróży o czeskich korzeniach, która działa globalnie. Firma jest bardzo aktywna w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a Polska jest zdecydowanie jednym z jej kluczowych rynków. Kiwi.com przygotowała kompleksowe podsumowanie 2022 roku w kontekście podróżowania. Bez wątpienia rok 2022 jest rokiem historycznym dla całej branży turystycznej, i odznaczył się, jako powrót do “normalności” po pandemii COVID-19. Zaobserwowano nie tylko wzmożone zainteresowanie podróżowaniem, ale również wzrost popytu, wynikający z chęci rekompensaty utraconych w trakcie lockdownów planów urlopowych (tzw. revenge holidays). Liczba rezerwacji dokonanych w 2022 roku w skali światowej przekroczyła wolumeny sprzedaży sprzed pandemii (w 2019 roku) o 53%, z kolei liczba pasażerów, którzy dokonali rezerwacji na Kiwi.com w ciągu roku (do 1 grudnia 22) wyniosła łącznie 9,2 miliona – to wzrost o 135% w porównaniu z rokiem ubiegłym i 244% w porównaniu z rokiem 2020. Jak podróżowali Polacy? Kiedy i jak dokonywaliśmy rezerwacji, ile czasu średnio spędzaliśmy na miejscu i wiele więcej informacji jest już dostępnych w raporcie Kiwi.com.

Kiwi.com na bieżąco obserwuje i bada podróżnicze zwyczaje Polaków i wakacyjne trendy. Jak podróżowaliśmy w tym roku i co się zmieniło w porównaniu z ubiegłymi latami?

 

Preferencje miejsc docelowych

O tym, że Polacy lubią podróżować, nie trzeba nikogo przekonywać. Chętnie robimy to na własną rękę, dzięki czemu cieszymy się swobodą wyboru i wolnością na miejscu. Dane Kiwi.com to potwierdzają. W tym roku udaliśmy się w sumie do 157 krajów. Dodatkowo, Kiwi.com odnotowała rekordowy wzrost pasażerów z Polski - w porównaniu do 2019 roku, sprzed pandemii, ich liczba wzrosła 4-krotnie, z kolei liczba wyszukiwań przekroczyła 660 milionów - dla porównania w całym 2019 roku liczba wyszukiwań wyniosła 180,8 mln.

Dokąd najchętniej podróżowaliśmy na przestrzeni ostatnich kilku lat, i które będą cieszyć się największą popularnością w 2023? W top 5 znalazły się:

 

2019

2020

2021

2022

2023

Kraj

Miasto

Kraj

Miasto

Kraj

Miasto

Kraj

Miasto

Kraj

Miasto

Hiszpania

Londyn

UK i Płn. Irlandia

Londyn

Ukraina

Kijów

Włochy

Londyn

Włochy

Londyn

UK i Płn. Irlandia

Oslo

Ukraina

Kijów

Włochy

Lwów

Hiszpania

Barcelona

Hiszpania

Paryż

Włochy

Kijów

Hiszpania

Oslo

Hiszpania

Londyn

UK i Płn. Irlandia

Mediolan

UK i Płn. Irlandia

Rzym

Norwegia

Eindhoven

Włochy

Sztokholm

UK i Płn. Irlandia

Paryż

Francja

Sztokholm

Francja

Barcelona

Ukraina

Bruksela

Norwegia

Eindhoven

Norwegia

Oslo

Norwegia

Oslo

Norwegia

Mediolan

 

Z Warszawy najczęściej lataliśmy do Paryża, Londynu i Barcelony, z Krakowa do Londynu i Mediolanu. Wedle danych wyszukiwarki Kiwi.com ten trend się utrzyma również a nadchodzącym roku, z tym, że na liście najpopularniejszych tras znajdzie się również Rzym (z Warszawy).

Najpopularniejsze porty lotnicze, w których podróżujący z Polski rozpoczynali swoją podróż to:

  • Lotnisko Jana Pawła II w Krakowie
  • Lotnisko Chopina w Warszawie
  • Lotnisko Warszawa-Modlin
  • Lotnisko Katowice - Pyrzowice

 

Ile średnio płaciliśmy za bilety?

O ile spadek cen odnotowano w 2020 i 2021 roku, o tyle ten rok upłynął pod znakiem powrotu do cen sprzed pandemii, jeśli chodzi o loty średniego i dalekiego zasięgu. Tańsze niż przed pandemią były loty bliskiego zasięgu - do 1499 km -  cieszące się ogromną popularnością wśród pasażerów z Polski. W tym roku ich cena wyniosła średnio 331 PLN - o 70 PLN mniej niż w 2019. Rekordzistą/tką w zakresie okazał/a się podróżujący/ca z Polski, który/a dokonał/a w sumie 112 rezerwacji w mijającym roku.

„Większy popyt i wyższa cena paliwa skutkują droższymi biletami, zwłaszcza na długich trasach. Krótsze loty są mniej dotknięte, ponieważ paliwo stanowi mniejszą część kosztu biletu. W przypadku dłuższych lotów większość kosztów biletu dotyczy paliwa, dlatego też różnica w cenie staje się widoczna.”mówi Eliška Řezníček Dočkalová, Director of Customer Experience w Kiwi.com.

 

Zachowanie podróżnych

Jak pokazują dane Kiwi.com, w skali globalnej średnie okienko rezerwacyjne w tym roku – czyli czas potrzebny podróżnym na rezerwację biletów – wydłużyło się w porównaniu z ubiegłym rokiem. W Polsce zmiana ta odnotowała wzrost o trzy dni, co oznacza, że średni okres rezerwacji wynosi 24 dni, przy czym prawie co piąty pasażer (19%) zarezerwował bilet spontanicznie, z mniej niż trzydniowym wyprzedzeniem, 11% z cztero-sześciodniowym wyprzedzeniem, 18% z jedno - lub dwutygodniowym wyprzedzeniem, 12% z dwu - lub trzytygodniowym wyprzedzeniem i 31% z wyprzedzeniem od trzech tygodni do dwóch miesięcy. Pozostałe rezerwacje zostały dokonane z dwumiesięcznym wyprzedzeniem.

Najpopularniejszym dniem na dokonywanie zakupu biletów lotniczych była środa po godzinie 19:00,  najwięcej rezerwacji z Polski odnotowano 29.06, z kolei najbardziej intensywnym dniem pod kątem podróży był 15 września. 

Czas, w jakim pasażerowie rezerwujący loty powrotne na Kiwi.com decydują się pozostać w miejscu docelowym, nie odnotował dużej różnicy. Najpopularniejszymi opcjami w 2022 roku pozostają krótkie wyjazdy do trzech dni - 41%, następnie nieco dłuższe wyjazdy od czterech do sześciu dni - 26% i dłuższe wyjazdy od jednego do dwóch tygodni - 25%.

 

Kto najczęściej odwiedzał Polskę w 2022?

Raport Kiwi.com wskazuje, że podróżujący do domu Polacy, obywatele Wielkiej Brytanii, Turcy, Izraelczycy i Hiszpanie byli w czołówce narodowości latających do Polski w tym roku, a najpopularniejsze trasy to: Londyn - Kraków, Londyn - Warszawa, Paryż - Warszawa, Dortmund - Katowice i Helsinki - Warszawa. Ponad połowa odwiedzających (53%) przebywała do trzech dni, 24% od czterech do sześciu dni, 16% od jednego do dwóch tygodni. Pozostali goście rezerwujący loty powrotne wybierali dłuższe pobyty, trwające dłużej niż dwa tygodnie.

Polska przyjęła najwięcej przylatujących gości we wrześniu - 7 września był najbardziej intensywnym dniem pod względem turystyki przyjazdowej.

Najczęściej wybierane lotniska przez podróżnych lecących do Polski to port lotniczy Jana Pawła II Kraków–Balice, Warszawa Chopin, Warszawa Modlin, Gdańsk Lech Wałęsa i Katowice - Pyrzowice..

*W latach 2019, 2020, 2021: rezerwacje dokonane w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia na podróż w dowolne miejsce

Na rok 2022: rezerwacje dokonane w okresie od 1 stycznia do 1 grudnia na podróż w dowolnym czasie

** Rezerwacje dokonane w dowolnym momencie podróży we wspomnianym roku

O Kiwi.com

  • Kiwi.com to jedna z wiodących firm technologicznych w branży turystycznej z siedzibą w Czechach, zatrudniająca ponad 1500 osób na całym świecie
  • Innowacyjny algorytm Kiwi.com umożliwia użytkownikom znajdowanie lepszych opcji pod kątem tras i cen, których inne wyszukiwarki nie mogą zobaczyć. W tym celu dziennie wykonuje on 2 miliardy kontroli cen w 95% globalnych zasobów lotniczych.
  • Każdego dnia w witrynie Kiwi.com przeprowadzanych jest 100 milionów wyszukiwań, a dziennie sprzedawanych jest ponad 50 000 miejsc.
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Bezpieczne wakacje: standardy ochrony dzieci w branży hotelarskiej Biuro prasowe
2024-07-23 | 13:00

Bezpieczne wakacje: standardy ochrony dzieci w branży hotelarskiej

  Bezpieczeństwo dzieci podczas podróży jest priorytetem nie tylko dla rodziców, ale i dla całej branży hotelarskiej. Jak przypomina Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, w
Podróże Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi
2024-07-22 | 17:00

Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi

Kompleks hotelowo-rekreacyjny, Termy Karkonosze Resort & Spa to oaza spokoju i równowagi, skomponowana z dwóch unikatowych stref – kameralnych willi
Podróże Coolcationig - kiedy klimat dyktuje kierunek podróży
2024-07-22 | 12:00

Coolcationig - kiedy klimat dyktuje kierunek podróży

To nie pierwszy rok, kiedy trend coolcationing jest widoczny wśród podróżujących, w tym m.in z Polski. Jednak rekordowe wysokie temperatury za oknem,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Konsument

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci online wymaga pilnych regulacji. To może wymagać rezygnacji w pewnym stopniu z szyfrowania korespondencji

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie potrzebuje konkretnych regulacji – podkreślają eksperci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. I liczą, że pojawią się one zarówno na forum krajowym, jak i unijnym. Dziś tymczasowe rozporządzenie, wprowadzając odstępstwo od przepisów UE dotyczących prywatności, daje platformom internetowym możliwość dobrowolnego wykrywania materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Nowe propozycje przepisów na forum zakładają jednak, że zmieni się to w obowiązek. To budzi szereg pytań o prywatność i potencjalne nadużycia.

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.