Polacy zaniepokojeni rosnącymi kosztami podróży...
Kiwi.com, firma traveltech i wyszukiwarka tanich lotów, we współpracy z agencją badawczą Stem/Mark zbadała nastroje Polaków, dotyczące tegorocznych podróży. Choć ponad 70% z nas najbardziej niepokoi fakt rosnących cen, zwłaszcza za zakwaterowanie, to wszystko wskazuje na to, że mimo utrudnień będziemy kontynuowali zagraniczne voyage. Ponad 53% respondentów badania deklaruje, że w tym roku zamierza udać się w przynajmniej jedną zagraniczną podróż. W tym celu podróżujący będą poszukiwać oszczędności i opcji najbardziej przyjaznych dla portfela, m.in. korzystając ze sprawdzonych travel hacków. Wielu deklaruje elastyczność w kontekście wyboru daty planowanej podróży, aby za bilet zapłacić jak najmniej, decydując się choćby na loty w godzinach nocnych lub wczesno porannych.
Mimo rosnących cen, Polacy planują podróże
Wakacje już zaraz!. Wielu z nas planuje już urlop za granicą i rozgląda się za jak najkorzystniejszymi opcjami. Nie ma się czemu dziwić - ten najgorętszy pod kątem wyjazdów okres w roku rządzi się swoimi prawami, a wyższe niż poza sezonem ceny, nie powinny nikogo dziwić. Kiwi.com spytało Polaków o to, co najbardziej niepokoi ich w kontekście podróżowania w nadchodzącym sezonie. Ponad 70% respondentów wskazało rosnące ceny za zakwaterowanie, 57% obawia się wysokich wydatków w lokalnych restauracjach, a co trzeci ankietowany wyższych cen związanych ze zwiedzaniem atrakcji na miejscu.
Mimo to, jak wskazuje Kiwi.com, Polacy nie zamierzają zrezygnować z podróżowania. Ponad 53% deklaruje, że w tym roku ma zamiar udać się w przynajmniej jedno miejsce za granicą, którego do tej pory nie mieli okazji zobaczyć, a niemal co czwarty ankietowany (24,8%) wyruszy w podróż mniej utartymi szlakami, z dala od tłumów turystów.
Co ciekawe, jak wskazuje Kiwi.com, najmłodsi respondenci badania, przedstawiciele pokolenia Z (18-25 lat) nie zamierzają rezygnować z tego, co kochają i planują odbyć co najmniej kilka podróży (niemal co trzeci ankietowany - 29,4%), a 15% respondentów z tej grupy wiekowej, uda się na tour po ulubionych festiwalach muzycznych.
Sięgniemy po travel hacki
Choć wyższe w szczycie sezonu ceny lotów frapują co drugiego ankietowanego, to na pytanie: Co zrobisz, by zapłacić mniej? ponad 50% deklaruje oszczędności już na etapie planowania lotu i ma zamiar wykazać się elastycznością w kontekście daty planowanych wakacji. Często się zdarza, że różnica zaledwie kilku dni może okazać się zbawienna dla naszego portfela, a lot znacznie tańszy niż w pierwotnie wybranym terminie, wskazuje Kiwi.com. Jednym z travel hacków, po który zamierza sięgnąć niemal 37% ankietowanych to lot w mniej popularnych godzinach - wczesno porannych lub nocnych. Te z reguły są tańsze. Inni zamierzają wziąć ze sobą na pokład samolotu ręcznie przygotowany w domowym zaciszu prowiant, aby nie nadwyrężać portfela już na lotnisku (ponad 40%). Po to rozwiązanie sięgnie szczególnie najmłodsze pokolenie zillenialsów - ponad co drugi ankietowany.
Jak znaleźć tanie loty?
Istnieje wiele podróżniczych hacków, dzięki którym można sporo zaoszczędzić. Może to być dostosowanie wyszukiwania lub ustawienie alertu cenowego.
- Podróżuj z pobliskich lotnisk lub na pobliskie lotniska zamiast wybierać największe w regionie. Pobliskie lub mniejsze lotniska mogą oferować lepsze ceny, czasem nawet dwukrotnie tańsze! Wprowadzając miasto wylotu i/lub przylotu na Kiwi.com, możesz wybrać lotniska w promieniu 250 km w miejscu wylotu i/lub przylotu, aby uzyskać najlepsze połączenie.
- Jeśli jesteś elastyczny, zamiast szukać konkretnych dat podróży, wybierz tydzień lub miesiąc/miesiące, w których chcesz podróżować, i dodaj, ile dni chcesz spędzić w miejscu docelowym. W ten sposób możesz uzyskać tańsze opcje podróży.
- Samodzielny transfer: ten trick pomaga dotrzeć do dowolnego miejsca docelowego, nawet jeśli linie lotnicze nie udostępniają go jako istniejącego w planie podróży. Wybierz „gdzie” i „kiedy” chcesz lecieć, a Kiwi.com utworzy plan podróży z oddzielnych lotów różnych linii lotniczych.
- Alerty dotyczące cen lotów śledzą lot, który Cię interesuje, i powiadamiają Cię o zmianach kosztów podróży, dzięki czemu możesz dokonać rezerwacji, gdy zobaczysz cenę, która przypadnie Ci do gustu.
- Deals
Chcesz podróżować z ograniczonym budżetem, ale nie możesz zdecydować, gdzie? Kiwi.com posiada specjalne narzędzie do wyszukiwania atrakcyjnych cen lotów ze zniżką, pobranych z Twojego lotniska macierzystego i na podstawie kalkulacji km/ceny. Gdy algorytm znajdzie najtańsze trasy, pojawią się one w sekcji Oferty, co oznacza, że nowe oferty mogą być dostępne w każdej chwili, dając Ci stały dostęp do niewiarygodnie tanich biletów.
- Nomad
Jeśli w trakcie podróży masz zamiar udać się do kilku miast, opcja Nomad na pewno będzie pomocna. Wystarczy wprowadzić trzy lub więcej miejsc docelowych, długość pobytu i daty podróży, a najtańsza możliwa trasa zostanie odnaleziona w mgnieniu oka.
- Multicity
Funkcja wyszukiwania Multicity, czyli wielu miast na raz, pozwala określić kolejność, termin odjazdu i przyjazdu do każdego z nich. To bardzo przydatna opcja wyszukiwania, zwłaszcza jeśli w trakcie swojej podróży musisz pojawić się w określonych miejscach o określonej godzinie i w określonej kolejności.
O Kiwi.com
Kiwi.com to wiodąca globalna firma z branży technologii turystycznych z siedzibą w Czechach, zatrudniająca ponad 1500 osób na całym świecie. Innowacyjny algorytm Kiwi.com umożliwia użytkownikom znajdowanie lepszych opcji tras i cen, których inne wyszukiwarki nie widzą, wykonując 2 miliardy kontroli cen dziennie dla 95% globalnych zasobów lotów. Każdego dnia w witrynie Kiwi.com i kanałach partnerskich przeprowadzanych jest 100 milionów wyszukiwań. Dziennie średnio sprzedaje się ponad 60 000 miejsc.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.