Polonia amerykańska chętnie wraca do kraju
Ponad 70% Polonii zamieszkałej w Stanach Zjednoczonych planuje odwiedzić Polskę lub już w tym roku to zrobiła - wynika z badania przeprowadzonego przez Avis Polska. Okazuje się, że wielu z tych, którzy przylatują do Polski zza oceanu, decyduje się na wynajem pojazdu. Powodów, dla których samochód z wypożyczalni jest idealną formą przemieszczania się po kraju jest wiele.
Czy rodacy mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych decydują się na wynajem auta podczas pobytu w Polsce?
W dzisiejszych czasach to właśnie samochód jest najpopularniejszym środkiem transportu. W szczególny sposób dotyczy to Polonii amerykańskiej podróżującej do swojej ojczyzny. W badaniu przeprowadzonym przez Avis, 45% respondentów odpowiedziało, że odwiedza Polskę głównie w celach turystycznych, 42% dla potrzymania kontaktu z rodziną, zaś 5% w celach biznesowych. Niemal połowa z nich wynajmuje samochód w trakcie wizyty w Polsce. 24% ankietowanych zawsze wynajmuje auto, podczas gdy co piąta osoba robi to sporadycznie.
Co odgrywa kluczową rolę podczas wynajmowania pojazdu dla Amerykanów polskiego pochodzenia?
28% respondentów jako ważny czynnik wskazuje elastyczność rezerwacji (np. bezpłatne anulowanie lub możliwość wprowadzania zmian), szczególnie że spontaniczne wyjazdy czy niespodziewane zmiany w planach wyjazdowych stały się powszechniejszym zjawiskiem. Cena usługi jest niemal równie ważna (26%). Ponadto Polonia amerykańska lubi być dobrze przygotowana do podróży. Preferowane wyposażenie dodatkowe samochodu obejmuje nawigację, szyberdach czy systemy bezpieczeństwa (12%). Istotna jest również możliwość korzystania z internetowego systemu odpraw, jak Avis QuickPass (11%) oraz czystość auta (10%). Przebieg pojazdu (5%), opcja dodatkowego kierowcy (4%) czy internet mobilny (3%) są istotne dla bardziej wymagających klientów.
Klienci oczekują większej elastyczności i kontroli w procesie wynajmu. Dlatego w naszym przypadku bardzo doceniają bezpłatne anulowanie rezerwacji i pełny zwrot pieniędzy w przypadku opłaconych rezerwacji do 48 godzin przed dniem rozpoczęcia wynajmu - podkreśla Sascha Hümmerich, dyrektor generalny Avis Budget Group na Polskę, Czechy, Austrię i Szwajcarię. Ponadto klient może zaoszczędzić cenny czas podczas odbierania samochodu. Wystarczy zarejestrować się w systemie QuickPass. Będą do tego potrzebne prawo jazdy i karta płatnicza – dodaje.
Badanie przeprowadzone przez Avis, odbyło się w lipcu i sierpniu 2022 roku w formie ankiety internetowej, w której wzięło udział 320 przedstawicieli Polonii amerykańskiej. 89% z nich potwierdziło w badaniu, że mieszka w Stanach Zjednoczonych 8 lat lub więcej.
*********
O Avis
Avis działa od 1946 roku. Jest jedną z najbardziej znanych i największych na świecie marek wypożyczalni samochodów z około 5 500 oddziałami w około 170 krajach. Avis szczyci się długą historią innowacji w branży wynajmu samochodów i jest jedną z czołowych marek pod względem lojalności klientów. Avis należy do Avis Budget Group, Inc., notowanej na NASDAQ, która działa i licencjonuje swoją markę na całym świecie. Oddział Avis w Polsce funkcjonuje od 1991 roku.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.