Polskie lotniska – co sądzą o nich podróżni?
FRU.PL, serwis oferujący możliwość rezerwacji tanich lotów w dowolne miejsce na świecie, zebrał opinie klientów dotyczące portów lotniczych w Polsce. Lotnisko Chopina uzyskało największą liczbę głosów (40%), jednak najwyższą, średnią ocenę zdobył port lotniczy w Gdańsku.
W przypadku stołecznego lotniska, klienci FRU.PL docenili przede wszystkim jego estetykę oraz wysoki poziom czystości. Średnia obu ocen wynosi odpowiednio 8,4 oraz 8,5 w 10-stopniowej skali. Wysoko oceniana była także uprzejmość obsługi i skomunikowanie portu z resztą miasta. Nieco niżej, bo na 8,1 pkt. użytkownicy ocenili oznakowanie portu lotniczego. Pod względem skomunikowania, Lotnisko Chopina wygrywa jednak bezapelacyjnie ze średnią oceną 8,2.
„Bardzo cieszy fakt, że największe w tej części Europy lotnisko zbiera pozytywne oceny w odniesieniu do poziomu obsługi pasażerów, w tym czystości portu, co jest szczególnie ważne zwłaszcza teraz, kiedy globalny rynek turystyczny zmaga się ze skutkami pandemii, a komfort i bezpieczeństwo podróżujących powinno być najwyższym priorytetem załogi portów i linii lotniczych” – komentuje Katarzyna Kusak, Customer Care Manager FRU.PL.
Pyrzowice, Kraków i Nowy Dwór Mazowiecki również na podium w rankingu popularności
Na drugim miejscu plebiscytu FRU.PL, z 12,5% spośród wszystkich oddanych głosów, znalazł się Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach.
Podróżni docenili estetykę lotniska oraz jego czystość - w obu kategoriach maksymalna ocena została przyznana przez 37,5% osób oceniających to lotnisko. Niezwykle wysoką średnią ocenę - 8,6 na 10 - przyznano personelowi: podróżni uznali, że jego uprzejmość oraz chęć do pomocy zasługuje na szczególne wyróżnienie. Pozytywne oceny zebrało też oznakowanie portu lotniczego. Według użytkowników FRU.PL, głównym wyzwaniem dla lotniska pozostaje natomiast kwestia połączenia z resztą Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
Trzecie miejsce na podium przypadło Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach, na które oddano 10,7% wszystkich głosów. Krakowskie lotnisko cieszy się uznaniem ze względu na estetykę, czystość i uprzejmość personelu, jednak to bardzo czytelne oznakowanie okazało się jego największą zaletą. Klienci FRU.PL wystawili także relatywnie wysoką notę w kategorii „skomunikowanie lotniska”.
Trzecie miejsce - ex aequo z lotniskiem w Krakowie - zajął położony w Nowym Dworze Mazowieckim Port Lotniczy Warszawa Modlin. Pomimo swojej stosunkowo krótkiej historii, jeżeli chodzi o loty cywilne, lotnisko to przetrwało już wiele zawirowań i skutecznie obsługuje pasażerów, mogących wybierać spośród wielu połączeń do najważniejszych miast w Polsce i Europie. Lotnisko pod Warszawą zdobyło szczególnie wysokie noty za czystość oraz za dobre i przejrzyste, czytelne oznakowanie.
„Dość wysoko oceniono uprzejmość personelu, jednakże sama estetyka portu lotniczego odbiega od reszty topowych lotnisk w Polsce. Podobnie wygląda kwestia transportu, gdzie średnia ocena 7,1 na 10 wskazuje, że jest to stojące przed lotniskiem wyzwanie”, tłumaczy Katarzyna Kusak.
Gdańsk wygrywa średnią ocen
Stawkę najlepiej ocenianych lotnisk w Polsce zamyka gdański Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy, które przoduje pod względem średnich ocen (około 9,0 pkt na 10) w większości kategorii. Na to trzecie co do liczby odprawianych pasażerów w Polsce lotnisko zagłosowało blisko 10% wszystkich ankietowanych, doceniając szczególnie jego wysoką czystość, doskonałe oznakowanie oraz niezwykłą uprzejmość i kulturę osobistą personelu.
„Na pozostałe porty lotnicze oddało głos łącznie 17% użytkowników FRU.PL, którzy zdecydowali się na wypełnienie ankiety. Wśród opinii przeważały te pozytywne - wysoko oceniono czystość i estetykę budynków. Jednocześnie bardzo często zwracano uwagę na skromną, często wręcz symboliczną siatkę połączeń. Dodatkowo, wśród największych wyzwań, z jakimi mierzą się mniejsze i bardziej oddalone od miast lotniska, znajdują się przede wszystkim problemy z komunikacją”, podsumowuje Katarzyna Kusak.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.