Polskie trasy rowerowe zachwyciły Wiedeńczyków. Tłumy gości na stoisku.
oLIVE media
Prosta 20
00-001 Warszawa
a.kulbat|olivemedia.pl| |a.kulbat|olivemedia.pl
+48 795 001 191
https://olivemedia.pl/
Właściciele miejscowych biur podróży, touroperatorzy, ale też zwykli mieszkańcy i fani dwóch kółek licznie odwiedzili polskie stoisko na ARGUS Wiener Bike Festival 2024, imprezie otwierającej sezon rowerowy w stolicy Austrii. Wiedeńczykom szczególnie do gustu przypadły trasy rowerowe z najbliższych im regionów – Śląska i Małopolski.
ARGUS Wiener Bike Festival to największa impreza rowerowa nie tylko w Austrii, ale też w Europie – odbywa cyklicznie od 1992 roku, gromadząc nawet 100 tysięcy uczestników. Frekwencja dopisała też w tym roku – w drugi weekend kwietnia na Placu Ratuszowym w Wiedniu nie zabrakło najnowszych trendów rowerowych, możliwości testowania i spektakularnych pokazów. Impreza gromadząca tysiące wielbicieli dwóch kółek to też idealna okazja na promocję turystyki rowerowej, z czego skorzystali Polacy.
Rowerem przez Śląsk i Małopolskę. Austriacy poznali najciekawsze polskie trasy
Przed słynnym ratuszem stanęło stoisko obsługiwane przez Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu, które nawiązywało do kampanii Poland Soul Travel, promującej na rynkach austriackim i szwajcarskim najciekawsze polskie regiony w duchu turystyki slow. Przedstawiciele ośrodków turystycznych ze Śląska i Małopolski prezentowali z kolei po cztery najciekawsze trasy z ich regionów – dzięki zdjęciom i specjalnych wizjerom można było poczuć się jak ma miejscu.
Małopolskie szlaki rowerowe biegną między innymi przez Puszczę Niepołomicką, i zjawiskowe pasma górske. Najsłynniejsze zabytki Polski można zobaczyć wybierając odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej, a jeszcze więcej gór, zamków i jezior oferuje szlak VeloDunajec. Częściami europejskich tras EuroVelo 11 i Eurovelo 4 są odpowiednio VeloNatura biegnąca od granicy ze Słowacją do granicy z województwem świętokrzyskim, oraz VeloMetropolis, wytyczony przez najbardziej płaskie regiony Małopolski.
Przez Małopolskę i graniczący z nią Śląsk przebiega jeden z najstarszych i najpiękniejszych polskich szlaków turystycznych. Szlak Orlich Gniazd łączy Kraków m. in. z najsłynniejszym polskim sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze, czy znanym z serialu „Wiedźmin” Zamkiem Ogrodzieniec. Pogranicze polsko-czeskie to z kolei przyjemny Żelazny Szlak Rowerowy trasy Enduro Trails w Beskidach i na Śląsku Cieszyńskim. Okolice Koszęcina/Kalet to z kolei szutrowo-leśny raj dla wielbicieli graveli.
Turyści znad Dunaju i ze Szwajcarii coraz chętniej wybierają Polskę
- Austriacy to naród ceniący sobie sportowy tryb życia, a my staramy im się pokazać Polskę jako przystępne cenowo i logistycznie miejsce, gdzie będą mogli rozwijać swoje pasje – mówi Marcin Płachno, dyrektor ZOPOT w Wiedniu, a prywatnie zapalony kolarz, który w 2023 roku pokonał na rowerze trasę ze stolicy Austrii do Krakowa, a także z Zurychu do Wrocławia. Jak przekonuje urzędnik, zarówno Austriacy, jak i Szwajcarzy coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce (również aktywnego) wypoczynku.
W ostatnich dziesięciu latach w naszym kraju przybyło aż 13 tys. km tras rowerowych, co przekłada się na zainteresowanie również przedstawicieli tych nacji. Stoisko ZOPOT w Wiedniu cieszyło się dużym powodzeniem również na targach Photo + Adventure – jednego z największych w Austrii wydarzeń branżowych środowiska podróżników i amatorów fotografii podróżniczej. Turyści znad Dunaju i ze Szwajcarii poznają też Polskę dzięki wspomnianej kampanii Poland Soul Travel, która dotarła do niemal 4 milionów odbiorców.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.