Południowy Tyrol na jesienną chandrę
Pochmurna pogoda, chłodne dni – w tym roku ciężko odnaleźć złotą, polską jesień… Wielbiciele złotych liści kochający tę porę roku powinni pomyśleć o nieco dalszej podróży. Południowy Tyrol zachwyca nie tylko pięknymi widokami, ale też wspaniałą pogodą – ponad 300 słonecznych dni w roku powinno nas zachęcić do odwiedzin tego regionu i odpoczynku w duchu slow-life w jednym z gospodarstw agroturystycznych Roter Hahn.
Wędrówki po złocistych wzgórzach
Południowy Tyrol to raj dla miłośników aktywności. Na odwiedzających czekają liczne szlaki piesze i rowerowe, a jesienne, kolorowe wzgórza odcinające się na tle górskich szczytów będą idealnym krajobrazem do wszelkich wypraw. Noclegi u gospodarzy Roter Hahn charakteryzuje wyjątkowa cecha: wiele z nich położonych jest z dala od zgiełku miast, a górskie szlaki przebiegają tuż za furtkami farm. Dla gości ceniących sobie spokój i bliskość natury będzie to idealna propozycja.
Niezależnie od tego, czy urlop planujemy spędzić na pieszych wędrówkach, jeździe na rowerze lub przejażdżkach konnych po okolicy – odwiedzając farmy Roter Hahn mamy możliwość skorzystania z każdej aktywności. W ofercie gospodarstw takich jak Feldhof oraz Ansitz Rynnhof znajdują się wypożyczalnie rowerów, w Oberfahrerhof można odbyć wycieczkę na końskich grzbietach, natomiast Alpenranch Himmelreich proponuje trekking z lamą.
Region obfituje w trasy spacerowe – jako jedną z nich polecamy Keschtnweg , tzw. kasztanową trasę, rozciągającą się między miejscowościami Vahrn a Bozen. Ta malownicza droga ściśle wpisuje się w tradycję regionu – jesienne kasztanowce to nie tylko promienne, złociste liście, ale i regionalny specjał, którego możemy spróbować w okolicznych gospodach.
Innym miejscem, które warto odwiedzić o tej porze roku, jest dolina Eisacktal. Na zboczach wzdłuż rzeki Eisackt/Isarco rozciągają się winnice i sady, wzdłuż rzeki ciągnie się też trasa rowerowa. Jesienią w okolicznych gospodach odbywa się święto młodego wina – „Törggelen“. Ten stary zwyczaj narodził się właśnie tutaj! Podczas wizyty w tej okolicy możemy zwiedzić miasteczka Sterzing i Brixen/Bressanone.
Jesień – czas na regenerację
Po aktywnościach na świeżym powietrzu warto pomyśleć o odpoczynku. Jesień to dobry moment, by zadbać o siebie, wyciszyć się i przygotować ciało na nadchodzącą zimę. Wśród farm Roter Hahn znajdują się też takie z ofertą strefy odnowy biologicznej i zabiegów wellness, m.in. kąpielami w sianie, w serwatce i ziołach albo w wełnie.
- Kąpiel w sianie – siano do kąpieli układane jest w specjalnych wannach, a następnie podgrzewane do temperatury 40-50 stopni i podlewane jednocześnie wodą. Siano zaczyna w ten sposób fermentować, co dobroczynnie wpływa na stan naszej skóry. Okoliczni mieszkańcy korzystają z jego dobrotliwego działania od ponad wieku. Taki zabieg znajdziesz na przykład w gospodarstwach: Weidacherhof lub Naturoase-Stegerhof.
- Kąpiel w serwatce i ziołach – serwatka przywraca skórze naturalne pH i nawilża ją, jednocześnie tworząc barierę ochronną przeciw drobnoustrojom. To także doskonały produkt do regeneracji skóry.
- Kąpiel w wełnie – włókna wełny zawierają lanolinę, która posiada wiele właściwości leczniczych – łagodzi podrażnienia skóry, delikatnie ją natłuszcza i poprawia stan bariery ochronnej.
W ofercie można również znaleźć tradycyjną saunę i jacuzzi z widokiem na Dolomity.
Pełnia zdrowia
Pobyt w Południowym Tyrolu wesprze nasz organizm na wielu płaszczyznach. Do czystego górskiego powietrza, aktywności fizycznej i zabiegów wellness możemy dodać pyszne, domowe jedzenie – gospodarze Roter Hahn oferują swoim gościom zdrowe, ekologiczne produkty własnej roboty. Świeże sery, jajka czy wędliny uzupełnią wyjazd w duchu slow-life i pozwolą nam na jeszcze lepsze przygotowanie na nadchodzące zimowe miesiące.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.