Południowy Tyrol na jesienną chandrę
Pochmurna pogoda, chłodne dni – w tym roku ciężko odnaleźć złotą, polską jesień… Wielbiciele złotych liści kochający tę porę roku powinni pomyśleć o nieco dalszej podróży. Południowy Tyrol zachwyca nie tylko pięknymi widokami, ale też wspaniałą pogodą – ponad 300 słonecznych dni w roku powinno nas zachęcić do odwiedzin tego regionu i odpoczynku w duchu slow-life w jednym z gospodarstw agroturystycznych Roter Hahn.
Wędrówki po złocistych wzgórzach
Południowy Tyrol to raj dla miłośników aktywności. Na odwiedzających czekają liczne szlaki piesze i rowerowe, a jesienne, kolorowe wzgórza odcinające się na tle górskich szczytów będą idealnym krajobrazem do wszelkich wypraw. Noclegi u gospodarzy Roter Hahn charakteryzuje wyjątkowa cecha: wiele z nich położonych jest z dala od zgiełku miast, a górskie szlaki przebiegają tuż za furtkami farm. Dla gości ceniących sobie spokój i bliskość natury będzie to idealna propozycja.
Niezależnie od tego, czy urlop planujemy spędzić na pieszych wędrówkach, jeździe na rowerze lub przejażdżkach konnych po okolicy – odwiedzając farmy Roter Hahn mamy możliwość skorzystania z każdej aktywności. W ofercie gospodarstw takich jak Feldhof oraz Ansitz Rynnhof znajdują się wypożyczalnie rowerów, w Oberfahrerhof można odbyć wycieczkę na końskich grzbietach, natomiast Alpenranch Himmelreich proponuje trekking z lamą.
Region obfituje w trasy spacerowe – jako jedną z nich polecamy Keschtnweg , tzw. kasztanową trasę, rozciągającą się między miejscowościami Vahrn a Bozen. Ta malownicza droga ściśle wpisuje się w tradycję regionu – jesienne kasztanowce to nie tylko promienne, złociste liście, ale i regionalny specjał, którego możemy spróbować w okolicznych gospodach.
Innym miejscem, które warto odwiedzić o tej porze roku, jest dolina Eisacktal. Na zboczach wzdłuż rzeki Eisackt/Isarco rozciągają się winnice i sady, wzdłuż rzeki ciągnie się też trasa rowerowa. Jesienią w okolicznych gospodach odbywa się święto młodego wina – „Törggelen“. Ten stary zwyczaj narodził się właśnie tutaj! Podczas wizyty w tej okolicy możemy zwiedzić miasteczka Sterzing i Brixen/Bressanone.
Jesień – czas na regenerację
Po aktywnościach na świeżym powietrzu warto pomyśleć o odpoczynku. Jesień to dobry moment, by zadbać o siebie, wyciszyć się i przygotować ciało na nadchodzącą zimę. Wśród farm Roter Hahn znajdują się też takie z ofertą strefy odnowy biologicznej i zabiegów wellness, m.in. kąpielami w sianie, w serwatce i ziołach albo w wełnie.
- Kąpiel w sianie – siano do kąpieli układane jest w specjalnych wannach, a następnie podgrzewane do temperatury 40-50 stopni i podlewane jednocześnie wodą. Siano zaczyna w ten sposób fermentować, co dobroczynnie wpływa na stan naszej skóry. Okoliczni mieszkańcy korzystają z jego dobrotliwego działania od ponad wieku. Taki zabieg znajdziesz na przykład w gospodarstwach: Weidacherhof lub Naturoase-Stegerhof.
- Kąpiel w serwatce i ziołach – serwatka przywraca skórze naturalne pH i nawilża ją, jednocześnie tworząc barierę ochronną przeciw drobnoustrojom. To także doskonały produkt do regeneracji skóry.
- Kąpiel w wełnie – włókna wełny zawierają lanolinę, która posiada wiele właściwości leczniczych – łagodzi podrażnienia skóry, delikatnie ją natłuszcza i poprawia stan bariery ochronnej.
W ofercie można również znaleźć tradycyjną saunę i jacuzzi z widokiem na Dolomity.
Pełnia zdrowia
Pobyt w Południowym Tyrolu wesprze nasz organizm na wielu płaszczyznach. Do czystego górskiego powietrza, aktywności fizycznej i zabiegów wellness możemy dodać pyszne, domowe jedzenie – gospodarze Roter Hahn oferują swoim gościom zdrowe, ekologiczne produkty własnej roboty. Świeże sery, jajka czy wędliny uzupełnią wyjazd w duchu slow-life i pozwolą nam na jeszcze lepsze przygotowanie na nadchodzące zimowe miesiące.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Książka

Magdalena Lamparska: Napisałam książkę „Babka w formie”. Można w niej znaleźć przepis na sernik Lamparski, który pochwalił zdobywca Oscara Wiliam Hurt
Aktorka podkreśla, że do napisania książki „Babka w formie” zachęciły ją jej obserwatorki. Uznała, że to dobry pomysł i postanowiła zebrać w niej przepisy na słodkości idealne na każdą porę roku, wśród nich truskawianki, jagodzianki, powidła śliwkowe, domowy karmel, tarta wyjątkowo czekoladowa z malinami oraz ciasto drożdżowe mamy Genowefy. Magdalena Lamparska zaznacza też, że szczególnie dumna jest z sernika, o którym już jest głośno w świecie filmowym. Docenił go bowiem nawet zdobywca Oscara. Najważniejszym składnikiem wszystkich przepisów jest miłość do bliskich i radość ze czasu spędzonego razem na degustacji.
Transport
Dostawy elektrykiem w centrum Warszawy. DACHSER wprowadził do Polski swój bezemisyjny program

Drogowy, morski, lotniczy i kolejowy transport towarów odpowiada dziś za około 8 proc. światowych emisji CO2, a po uwzględnieniu infrastruktury logistycznej takiej jak magazyny czy porty udział ten wzrasta do 11 proc. – wynika z danych Massachusetts Institute of Technology. Transformacja sektora transportowego ma więc istotne znaczenie dla redukcji emisji, a wśród kluczowych działań przewoźników jest elektryfikacja ich flot. Firma logistyczna DACHSER wprowadza w Polsce zrównoważoną koncepcję bezemisyjnych dostaw i uruchamia dostawy elektrykiem w centrum Warszawy.
Gwiazdy
Lil Masti: Dużo się dzieje w moim życiu. Napędza mnie miłość do córki i jako matka kwitnę

Aniela Bogusz znana w sieci jako Lil Masti podkreśla, że po narodzinach córki w jej życiu dużo się zmieniło. Teraz spełnia się nie tylko w świecie cyfrowym, ale również na płaszczyźnie prywatnej. Jest dumna z tego, że udało jej się stworzyć szczęśliwą i pełną rodzinę. Wkrótce jej córeczka Aria będzie świętować drugie urodziny i z tej okazji rodzice szykują dla niej w ogrodzie przyjęcie z wieloma atrakcjami.