Półwysep Çeşme – zachwycający kurort Turcji Egejskiej
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Çeşme, Alaçatı i Urla położone na zachód od İzmiru na półwyspie Çeşme nad Morzem Egejskim to najchętniej odwiedzane w celach wypoczynkowych miejsca w regionie. Te trzy kurorty Turcji Egejskiej słynące z krystalicznie czystej wody, leczniczych źródeł termalnych, wspaniałych zabytków i pięknych plaż niezmiennie od lat zachwycają turystów z całego świata.
Çeşme jest bardzo popularnym kierunkiem letnich wycieczek. Wyjątkową atmosferę tego miejsca tworzą piaszczyste plaże, luksusowe hotele i liczne restauracje serwujące owoce morza i tureckie specjały. Wielbicieli historii przyciąga XVI-wieczny zamek w Çeşme i starożytny karawanseraj. Niezwykłą atrakcją jest także wioska rybacka Ildırı, w przeszłości znana jako Erythrai, z imponującym antycznym teatrem położonym na wzgórzu. Çeşme to również świetne miejsca na leczenie uzdrowiskowe. Ilıca, najsłynniejsze źródła termalne w tym regionie zawierają duże ilości chlorku sodu, siarczanu magnezu i wodorowęglanu wapnia. Turyści mogą tu skorzystać z masaży podwodnych i kąpieli mineralnych.
Alaçatı – raj dla windsurferów
Alaçatı znane jest wszystkim miłośnikom windsurfingu. Co roku, ze względu na idealne warunki, przyjeżdżają tu wielbiciele tego sportu. Założone ok. 1850 r. miasteczko na półwyspie Çeşme, ma oczywiście wiele więcej do zaoferowania turystom. Przez lata Alaçatı pozostawało niewielką wioską rolniczą, a obecnie jest jednym z najpopularniejszych i najciekawszych miejsc w Turcji Egejskiej. Przy wjeździe do miasta przybywających wita dwustuletnie drzewo mastyksowe, a wąskie, urokliwe uliczki pełne odnowionych, kamiennych domów zachęcają do spacerów. W tych budynkach porośniętych bugenwillą z kolorowymi drzwiami i okiennicami znajdują się butikowe hotele, kawiarnie i restauracje. Natomiast na szczycie wzgórza nad miastem stoją kamienne wiatraki z lat 50. XIX wieku - najstarsze budowle w tym miejscu i symbol miasta. W Alaçatı nie brakuje też pięknych zatoczek, plaż i krystalicznie czystej wody.
Urla – starożytny port i wytwórnia oliwy
Urla, położona 35 km od centrum İzmiru, to nadmorskie miasteczko, które na przestrzeni wieków było domem wielu cywilizacji. W północnej części miasta, w dzielnicy Klazomenai, znajduje się jeden z ważniejszych portów starożytności. Dzielnica ta słynie również z meczetów, łaźni i karawanserajów z okresu osmańskiego. Warto odwiedzić tu też Wytwórnię Oliwy z Oliwek, która jest pierwszym zakładem produkującym ten rodzaj oliwy w Anatolii, a także budynek Gazhane, Dom Pamięci i Kultury Necati Cumalı’ego oraz Muzeum Podwodne. Znajdują się tu również historyczne bazary, takie jak Arasta (Arasta Çarşısı) i Malgaca (Malgaca Pazarı), które zajmują ważne miejsce w życiu handlowym Urli. W pobliżu można odwiedzić Wyspę Karantina, co dosłownie oznacza Wyspa Kwarantanny. Jak sama nazwa wskazuje, w czasach osmańskich wyspa była wykorzystywana jako strefa kwarantanny. Ponadto co roku w Urli odbywa się Festiwal Karczochów, Festiwal Latawców, Tradycyjny Festiwal Winobrania i Festiwal Teatrów Wiejskich.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.