Półwysep Çeşme – zachwycający kurort Turcji Egejskiej
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Çeşme, Alaçatı i Urla położone na zachód od İzmiru na półwyspie Çeşme nad Morzem Egejskim to najchętniej odwiedzane w celach wypoczynkowych miejsca w regionie. Te trzy kurorty Turcji Egejskiej słynące z krystalicznie czystej wody, leczniczych źródeł termalnych, wspaniałych zabytków i pięknych plaż niezmiennie od lat zachwycają turystów z całego świata.
Çeşme jest bardzo popularnym kierunkiem letnich wycieczek. Wyjątkową atmosferę tego miejsca tworzą piaszczyste plaże, luksusowe hotele i liczne restauracje serwujące owoce morza i tureckie specjały. Wielbicieli historii przyciąga XVI-wieczny zamek w Çeşme i starożytny karawanseraj. Niezwykłą atrakcją jest także wioska rybacka Ildırı, w przeszłości znana jako Erythrai, z imponującym antycznym teatrem położonym na wzgórzu. Çeşme to również świetne miejsca na leczenie uzdrowiskowe. Ilıca, najsłynniejsze źródła termalne w tym regionie zawierają duże ilości chlorku sodu, siarczanu magnezu i wodorowęglanu wapnia. Turyści mogą tu skorzystać z masaży podwodnych i kąpieli mineralnych.
Alaçatı – raj dla windsurferów
Alaçatı znane jest wszystkim miłośnikom windsurfingu. Co roku, ze względu na idealne warunki, przyjeżdżają tu wielbiciele tego sportu. Założone ok. 1850 r. miasteczko na półwyspie Çeşme, ma oczywiście wiele więcej do zaoferowania turystom. Przez lata Alaçatı pozostawało niewielką wioską rolniczą, a obecnie jest jednym z najpopularniejszych i najciekawszych miejsc w Turcji Egejskiej. Przy wjeździe do miasta przybywających wita dwustuletnie drzewo mastyksowe, a wąskie, urokliwe uliczki pełne odnowionych, kamiennych domów zachęcają do spacerów. W tych budynkach porośniętych bugenwillą z kolorowymi drzwiami i okiennicami znajdują się butikowe hotele, kawiarnie i restauracje. Natomiast na szczycie wzgórza nad miastem stoją kamienne wiatraki z lat 50. XIX wieku - najstarsze budowle w tym miejscu i symbol miasta. W Alaçatı nie brakuje też pięknych zatoczek, plaż i krystalicznie czystej wody.
Urla – starożytny port i wytwórnia oliwy
Urla, położona 35 km od centrum İzmiru, to nadmorskie miasteczko, które na przestrzeni wieków było domem wielu cywilizacji. W północnej części miasta, w dzielnicy Klazomenai, znajduje się jeden z ważniejszych portów starożytności. Dzielnica ta słynie również z meczetów, łaźni i karawanserajów z okresu osmańskiego. Warto odwiedzić tu też Wytwórnię Oliwy z Oliwek, która jest pierwszym zakładem produkującym ten rodzaj oliwy w Anatolii, a także budynek Gazhane, Dom Pamięci i Kultury Necati Cumalı’ego oraz Muzeum Podwodne. Znajdują się tu również historyczne bazary, takie jak Arasta (Arasta Çarşısı) i Malgaca (Malgaca Pazarı), które zajmują ważne miejsce w życiu handlowym Urli. W pobliżu można odwiedzić Wyspę Karantina, co dosłownie oznacza Wyspa Kwarantanny. Jak sama nazwa wskazuje, w czasach osmańskich wyspa była wykorzystywana jako strefa kwarantanny. Ponadto co roku w Urli odbywa się Festiwal Karczochów, Festiwal Latawców, Tradycyjny Festiwal Winobrania i Festiwal Teatrów Wiejskich.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.