Komunikaty PR

Porcelana ze swastyką lub Bursztynowa Komnata

2021-05-17  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Marcin Pietraszek
Empemedia

Kazachska
02-999 Warszawa
empe|empemedia.pl| |empe|empemedia.pl
505780488
empemedia.pl

Muzealnicy oraz poszukiwacze skarbów nie odpuszczają. Po blisko dwuletniej przerwie wracają do poszukiwań historycznych pamiątek po żołnierzach Wehrmachtu stacjonujących w mazurskich bunkrach. Czy tym razem zagadka  Bursztynowej Komnaty zostanie rozwiązana?

Obszar w Mamerkach, na którym rozlokowane zostały bunkry wykorzystywane przez nazistów w czasie II wojny światowej ma ok. 200 ha. Część obiektów została zasypana ziemią i pokryta bujną, mazurską roślinnością. Nie dziwi więc, że choć już wielokrotnie podejmowano próby odnalezienia ukrytych archiwów, wciąż nie wszystkie typowane miejsca zostały sprawdzone.

W tym roku poszukiwacze zamierzają sprawdzić teren oddalony od poprzedniego miejsca o ok. 400 metrów. Będą przy tym wyposażeni w jeszcze lepszy sprzęt niż poprzednio, m.in. w georadar oraz urządzenia do wykrywania podziemnych tuneli, a także w wykrywacze metali.

Poszukiwania będą prowadzone nie tylko przez przedstawicieli Muzeum w Mamerkach, ale także przez ok. 30 ochotników z organizacji wyspecjalizowanych w poszukiwaniach pamiątek historii. Wśród nich będą także członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Jaćwież, którzy zasłynęli odnalezieniem „Skarbu z Ulicy Głównej w Ełku” – kolekcji 683 monet z XVII wieku. Ich odkrycie zostało uznane za Archeologiczną Sensację Roku 2020 w plebiscycie renomowanego czasopisma „Archeologia Żywa”.

- Niezmiennie celem jest znalezienie Bursztynowej Komnaty – mówi organizator akcji, Bartłomiej Plebańczyk z Muzeum w Mamerkach. – Jednak najbardziej prawdopodobne jest odnalezienie tajnego archiwum Wehrmachtu oraz odkrycie miejsca, w którym mogła zostać ukryta niemiecka porcelana – podkreśla.

Muzeum dysponuje planem rozmieszczenia obiektów na terenie bazy wojskowej wraz z dokładnym opisem historycznym. Zgromadzone dokumenty mogą pomóc w znalezieniu porcelany z kantyn Wehrmachtu. Na terenie kwatery stołowało się ok. 1.500 generałów, oficerów i żołnierzy, a to oznacza, że na terenie bunkrów powinny znajdować się m.in. setki talerzy z niemiecką gapą – symbolem orła trzymającego w szponach swastykę.

- Podczas poprzednich akcji przeszukano już zarówno dostępne kanały, studzienki techniczne, jak również miejsce wskazane przez hitlerowskiego zbrodniarza, Ericha Kocha. A to oznacza, że coraz bardziej zawężamy obszar poszukiwań, zwiększając szanse na znalezienie ukrytych pamiątek historii, a może nawet Bursztynowej Komnaty – podkreśla Bartłomiej Plebańczyk.

Badany będzie również  obszar, który Bogusław Wołoszański wskazał jako potencjalne miejsce ukrycia archiwum spiskowców w Mamerkach. Po analizie historycznego planu obiektu udało się zlokalizować teren wokół bunkra, gdzie może się ono znajdować.

Poszukiwania rozpoczną się po otrzymaniu oficjalnej zgody od konserwatora zabytków. Wstępnie start poszukiwań zaplanowano na 27 maja. Trwają też rozmowy z zagranicznymi producentami filmowymi, aby poszukiwania sfilmować jako dokument, który mógłby być emitowany na kanałach historycznych.

W przypadku odnalezienia eksponatów o wartości historycznej, zostaną one przekazane do państwowych muzeów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże 10 najciekawszych faktów o Korei Południowej Biuro prasowe
2024-04-24 | 17:00

10 najciekawszych faktów o Korei Południowej

Korea Południowa to kraj pełen fascynującej historii, bogatej kultury i dynamicznego rozwoju. To kraj pełen kontrastów, który oferuje odwiedzającym niezapomniane doświadczenia
Podróże Atrium Kasztanowa z kolejnym biurem podróży
2024-04-24 | 11:40

Atrium Kasztanowa z kolejnym biurem podróży

Pod koniec kwietnia do Atrium Kasztanowa wprowadzi się nowy najemca - TUI. To drugie biuro podróży po Itace, otwarte w pilskiej galerii w tak krótkim odstępie czasu, i trzecie,
Podróże 10 najciekawszych faktów o Korei Południowej
2024-04-24 | 11:00

10 najciekawszych faktów o Korei Południowej

Korea Południowa to kraj pełen fascynującej historii, bogatej kultury i dynamicznego rozwoju. To kraj pełen kontrastów, który oferuje odwiedzającym niezapomniane doświadczenia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Aleksandra Popławska: Zazwyczaj dostaję fajne prezenty. Najbardziej cieszy mnie, jak ktoś mi coś namaluje albo napisze wiersz

Aktorkę można teraz oglądać między innymi w spektaklu „Wyjątkowy prezent” w reżyserii Tomasza Sapryka. Dzięki tej sztuce widzowie mogą się przekonać, że wyszukany, drogi i niezwykle odważny upominek nie tylko może zepsuć urodzinową imprezę, ale także relacje rodzinne i przyjacielskie. Aleksandra Popławska zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób ma nie lada dylemat, co podarować komuś z okazji urodzin czy imienin. Jednocześnie podkreśla, że ona sama nigdy nie dostała nietrafionego prezentu, który szybko wylądował w koszu.

Media

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski: Mamy wieloletnie doświadczenie telewizyjne. To nam pozwoliło zbudować wideopodcast „Serio?” od strony merytorycznej i technicznej

Po zwolnieniu z TVP Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski ruszyli na podbój YouTube’a. Do autorskiego wideopodcastu „Serio?” para zamierza zapraszać gości, którzy działają na różnych płaszczyznach, mają nietuzinkowe pasje i swoim postępowaniem dają dobry przykład innym. Prezenterzy wierzą, że ich nowy projekt z odcinka na odcinek będzie się cieszył coraz większą popularnością. Na razie obserwuje ich ok. 5 tys. subskrybentów. Obydwoje zapewniają, że nie boją się nowych wyzwań zawodowych, a satysfakcję sprawia im to, że przy realizacji nagrań mogą w pełni wykorzystać swoje doświadczenie telewizyjne.

Edukacja

Co piąte polskie dziecko padło ofiarą cyberprzemocy. Brakuje narzędzi, które pomogłyby z tym zjawiskiem walczyć

Według badań HBSC co szósty nastolatek na świecie padł ofiarą cyberprzemocy – informuje Europejskie Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce jest pod tym względem dużo gorzej. Nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci – alarmują naukowcy. Grupą najbardziej narażoną na cyberprzemoc są 13-latki. Porównanie danych z obecnej i poprzedniej edycji badania wskazuje, że dotychczasowe programy przeciwdziałania przemocy, i to nie tylko w obszarze cyber, nie są skuteczne. Eksperci podkreślają, że trzeba w nie włączyć nie tylko szkoły, ale też placówki medyczne, rodziców i samą młodzież.