Porcelana ze swastyką lub Bursztynowa Komnata
Marcin Pietraszek
Empemedia
Kazachska
02-999 Warszawa
empe|empemedia.pl| |empe|empemedia.pl
505780488
empemedia.pl
Muzealnicy oraz poszukiwacze skarbów nie odpuszczają. Po blisko dwuletniej przerwie wracają do poszukiwań historycznych pamiątek po żołnierzach Wehrmachtu stacjonujących w mazurskich bunkrach. Czy tym razem zagadka Bursztynowej Komnaty zostanie rozwiązana?
Obszar w Mamerkach, na którym rozlokowane zostały bunkry wykorzystywane przez nazistów w czasie II wojny światowej ma ok. 200 ha. Część obiektów została zasypana ziemią i pokryta bujną, mazurską roślinnością. Nie dziwi więc, że choć już wielokrotnie podejmowano próby odnalezienia ukrytych archiwów, wciąż nie wszystkie typowane miejsca zostały sprawdzone.
W tym roku poszukiwacze zamierzają sprawdzić teren oddalony od poprzedniego miejsca o ok. 400 metrów. Będą przy tym wyposażeni w jeszcze lepszy sprzęt niż poprzednio, m.in. w georadar oraz urządzenia do wykrywania podziemnych tuneli, a także w wykrywacze metali.
Poszukiwania będą prowadzone nie tylko przez przedstawicieli Muzeum w Mamerkach, ale także przez ok. 30 ochotników z organizacji wyspecjalizowanych w poszukiwaniach pamiątek historii. Wśród nich będą także członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Jaćwież, którzy zasłynęli odnalezieniem „Skarbu z Ulicy Głównej w Ełku” – kolekcji 683 monet z XVII wieku. Ich odkrycie zostało uznane za Archeologiczną Sensację Roku 2020 w plebiscycie renomowanego czasopisma „Archeologia Żywa”.
- Niezmiennie celem jest znalezienie Bursztynowej Komnaty – mówi organizator akcji, Bartłomiej Plebańczyk z Muzeum w Mamerkach. – Jednak najbardziej prawdopodobne jest odnalezienie tajnego archiwum Wehrmachtu oraz odkrycie miejsca, w którym mogła zostać ukryta niemiecka porcelana – podkreśla.
Muzeum dysponuje planem rozmieszczenia obiektów na terenie bazy wojskowej wraz z dokładnym opisem historycznym. Zgromadzone dokumenty mogą pomóc w znalezieniu porcelany z kantyn Wehrmachtu. Na terenie kwatery stołowało się ok. 1.500 generałów, oficerów i żołnierzy, a to oznacza, że na terenie bunkrów powinny znajdować się m.in. setki talerzy z niemiecką gapą – symbolem orła trzymającego w szponach swastykę.
- Podczas poprzednich akcji przeszukano już zarówno dostępne kanały, studzienki techniczne, jak również miejsce wskazane przez hitlerowskiego zbrodniarza, Ericha Kocha. A to oznacza, że coraz bardziej zawężamy obszar poszukiwań, zwiększając szanse na znalezienie ukrytych pamiątek historii, a może nawet Bursztynowej Komnaty – podkreśla Bartłomiej Plebańczyk.
Badany będzie również obszar, który Bogusław Wołoszański wskazał jako potencjalne miejsce ukrycia archiwum spiskowców w Mamerkach. Po analizie historycznego planu obiektu udało się zlokalizować teren wokół bunkra, gdzie może się ono znajdować.
Poszukiwania rozpoczną się po otrzymaniu oficjalnej zgody od konserwatora zabytków. Wstępnie start poszukiwań zaplanowano na 27 maja. Trwają też rozmowy z zagranicznymi producentami filmowymi, aby poszukiwania sfilmować jako dokument, który mógłby być emitowany na kanałach historycznych.
W przypadku odnalezienia eksponatów o wartości historycznej, zostaną one przekazane do państwowych muzeów.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Damian Janikowski: Radosław Majdan to jest superkompan na wyprawy, na zakupy i megagość do pogadania
Były zapaśnik podkreśla, że udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” nie był dla niego szczególnie trudnym wyzwaniem, ponieważ wiele z konkurencji przypominało mu codzienne treningi. Mimo to Damian Janikowski nie czuł się pewnie, gdyż rywalizował z utalentowanymi sportowcami, takimi jak Adam Kszczot czy Jakub Rzeźniczak. Zauważył też, że Radosław Majdan, a prywatnie jego sąsiad, nie był groźnym przeciwnikiem, ale raczej świetnym towarzyszem wyprawy.
Zdrowie
Eksperci: e-papierosy to poważny problem wśród dzieci. Nowe przepisy to dobry krok, ale absolutnie niewystarczający
Konsumpcja e-papierosów wśród młodzieży rośnie alarmująco: statystyki pokazują, że sięga po nie już ponad 20 proc. nastolatków w wieku 13–15 lat. Eksperci alarmują, że takie produkty są specjalnie zaprojektowane pod młodych użytkowników, oferując atrakcyjne smaki, opakowania i marketing. Rząd skierował do Sejmu projekt nowelizacji przepisów, który wprowadza zakaz sprzedaży wszystkich e-papierosów i woreczków nikotynowych nieletnim oraz ogranicza możliwość ich używania w miejscach publicznych. Jednak specjaliści podkreślają, że konieczne jest dalsze uszczelnienie przepisów, zwłaszcza w zakresie sprzedaży internetowej. Konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego, prof. Łukasz Balwicki, mówi wprost, że należy wyeliminować z obrotu jednorazowe e-papierosy, jako produkty najbardziej atrakcyjne dla dzieci i młodzieży.
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.