Poznaj turecki region Morza Egejskiego dzięki popularnym trasom rowerowym
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Region Morza Egejskiego, czyli turkusowe „wybrzeże szczęścia w Türkiye (Turcji)”, to prawdziwy raj dla miłośników jazdy na rowerze. Oferuje on zróżnicowane trasy, które zadowolą zarówno początkujących, jak i zaawansowanych rowerzystów. Swoją różnorodnością i ilością atrakcji, poczynając od malowniczych wybrzeży i zapierających dech w piersiach widoków, przez starożytne miasta, zabytkowe wioski, urokliwe miejscowości należące do sieci miast Cittaslow, po pyszną oraz zdrową kuchnię egejską w towarzystwie lokalnych win, przyciągają i zachwycają entuzjastów kolarstwa. Warto podkreślić, że region ten posiada nie tylko świetne trasy rowerowe, ale też przyjazną rowerzystom infrastrukturę obejmującą komfortowe zakwaterowanie z licznymi udogodnieniami, takimi jak bezpieczne miejsca do przechowywania rowerów oraz usługi czyszczenia i naprawy. Wskocz na rower i odkryj te niesamowite tereny na dwóch kółkach! Poniżej przybliżamy niektóre z najpopularniejszych tras rowerowych w okolicy.
Na rowerze przez historię i naturę – trasa EuroVelo 8
Türkiye (Turcja) po raz pierwszy została włączona do EuroVelo, czyli sieci długodystansowych tras rowerowych łączących cały kontynent europejski, w ramach trasy EuroVelo8. Znana jako Szlak Śródziemnomorski, rozciąga się na długości 5 900 km, przechodząc przez 11 krajów, z czego prawie 500 km wiedzie przez prowincję i miasto Izmir – trzecie co do wielkości miasto w Türkiye (Turcji). Trasa rozpoczyna się w porcie Dikili, a pierwszy przystanek to starożytne miasto Pergamon. Dalej szlak prowadzi przez malownicze zakątki, takie jak Ptasi Raj, Karşıyaka, Alsancak, Seferihisar, Sığacık, Urla i Alaçatı, kończąc swój bieg w starożytnym Efezie. Na trasie rowerzyści mają okazję zwiedzić dwa miejsca wpisane na listę UNESCO – Pergamon i Efez – oraz zatrzymać się w urokliwych wioskach, turystycznych kurortach i miasteczku Seferihisar należącym do sieci miast Cittaslow. Można tu także podziwiać flamingi w Ptasim Raju w delcie rzeki Gediz, cieszyć się wspaniałymi widokami wzdłuż wybrzeży Karşıyaka i Alsancak, odwiedzić winnice na Szlaku Winnic w Urli czy spróbować windsurfingu w Alaçatı.
Zdobywaj szczyty – górskie szlaki rowerowe w Marmaris
Dla miłośników adrenaliny, którzy poszukują bardziej ekstremalnych wrażeń, górskie szlaki rowerowe w Marmaris w prowincji Muğla stanowią idealne wyzwanie. Trasy te są stworzone dla rowerzystów szukających trudnego terenu, stromych podjazdów i emocjonujących zjazdów. Wiją się przez sosnowe lasy i górzyste krajobrazy otaczające Marmaris, oferując spektakularne widoki na bujną szatę roślinną, dzikie zatoki, wioski rybackie oraz turkusowe wody Morza Egejskiego. Jedną z ciekawszych tras jest Marmaris-Çamlıbel-Gökbel, która pozwala rowerzystom cieszyć się spokojem i świeżym powietrzem na dziewiczych wzgórzach. Z kolei trasa Marmaris-Karacasöğüt rozpoczyna się w starożytnym Amnistos, prowadząc przez wioskę Yeşilbelde, słynącą z rolnictwa ekologicznego, aż do Karacasöğüt – popularnego celu Błękitnych Rejsów. Natomiast trasa Marmaris-English Harbour to wyjątkowa wycieczka z krańca regionu Morza Śródziemnego wzdłuż turkusowych wód Morza Egejskiego. Ostatni przystanek, English Harbour, ma również fascynującą historię – podczas II wojny światowej schroniły się tu brytyjskie łodzie podwodne, uciekające przed niemiecką flotą. Najbardziej wymagającą trasą w regionie jest Selimiye-Orhaniye-Bayır. Startując w rybackiej wiosce Selimiye, rowerzyści pokonują 58-kilometrowy odcinek, wjeżdżając na wysokość 1285 metrów. Oprócz tych popularnych szlaków, w Marmaris i jego okolicach znajduje się wiele innych, równie wymagających tras. Wśród nich są krótsza droga İçmeler-Camiyani, pagórkowaty szlak Marmaris-Bördübet Yedi Adalar oraz malowniczy Çanlı-Karaca, którego ustronne ścieżki prowadzą do plaży. Dla tych, którzy poszukują prawdziwych rowerowych wyzwań i dreszczyku adrenaliny, opcji na pewno nie zabraknie.
Podążaj ekologicznymi ścieżkami – trasa Köyceğiz-Ortaca-Dalaman
Okolice Köyceğiz, Ortaca i Dalaman, położone na styku Morza Śródziemnego i Egejskiego oraz na terenach dawnych cywilizacji karyjskiej i licyjskiej, oferują wyjątkowe szlaki ekologiczne, stworzone przez Stowarzyszenie Turystyki, Kultury i Ochrony Środowiska w Dalyan. Ta sieć obejmuje pięć tras w Köyceğiz, cztery w Ortaca i pięć w Dalaman oraz ich łączniki. Wszystkie są oznakowane czerwonymi tabliczkami wskazującymi kierunek i mają długość około 30 km, co pozwala każdemu wybrać trasę dopasowaną do swojego poziomu zaawansowania i zainteresowań. Szlaki ECO oferują bogactwo naturalnych atrakcji i możliwości eksploracji. Na przykład mokradła, w tym jeziora Köyceğiz, Alagöl, Sülüklü, Sulungur i İztuzu, które podkreślają różnorodność regionu, a jezioro Kocagöl i staw Gökçeova zapewniają spokojną, relaksującą atmosferę. Cuda przyrody, takie jak kaniony Yuvarlakçay i Kepez, ukazują zachwycające widoki, a góry Çiçekbaba, Çal i Ölemez stanowią świetne miejsce do odkrywania uroków natury. Podczas jazdy rowerzyści mogą oddychać świeżym powietrzem wśród sosen i ochłodzić się w turkusowych wodach jezior, jednocześnie obserwując unikalne gatunki zwierząt, m.in. żółwie morskie, płazy z rodziny salamandrowatych – lyciasalamandra oraz gatunek ptaka z rodziny zimorodkowatych z okolic Izmiru (Halcyon smyrnensis). Co więcej trasy prowadzą przez starożytne miasta, Kaunos, Pisilis, Lydae, Oktapolis, Telmessos i Kibyra, stwarzając niepowtarzalną okazję do zgłębienia historii i kultury tych trzech regionów.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.