Praga na wakacje: 4 kroki do zaplanowania wyjazdu [PORADNIK]
Stolica Czech zachęca licznymi, świetnie zachowanymi zabytkami, smaczną kuchnią i korzystnymi cenami. Co warto zobaczyć w mieście nad Wełtawą? Redakcja Magazynu Travelist radzi, jak na własną rękę zorganizować urlop w Pradze.
Krok 1: Wybierz połączenie
Do Pragi można dostać się na wiele sposobów. Dla tych, którzy nie chcą planować trasy samodzielnie, dobrym sposobem są tanie połączenia autobusowe z wielu większych miast w Polsce – niekiedy nawet bez przesiadek. Inną korzystną finansowo opcją, w dodatku wygodniejszą niż autokar, mogą być bezpośrednie połączenia kolejowe, dostępne m.in. z Warszawy, Krakowa i Katowic. Trzeba tylko pamiętać, że najtańsze bilety dostępne są na ok. 2 miesiące przed terminem podróży i bardzo szybko się wyprzedają.
Nieco więcej kosztują bilety lotnicze, ale zdecydowaną przewagą jest krótki czas podróży. Niekiedy można jednak znaleźć loty w okazyjnych cenach, co wyjdzie tylko odrobinę drożej od biletów kolejowych czy autobusowych.
Ci, którzy planują dojechać do Pragi na własną rękę, mają szeroki wybór tras. Należy pamiętać o kupieniu winiety uprawniającej do przejazdu przez autostrady. Można ją nabyć wcześniej, przez internet. Do wyboru mamy 10-dniowe, miesięczne i roczne.
Z kolei po samej Pradze warto poruszać się komunikacją miejską – metrem, tramwajami i autobusami. To miasto jest świetnie skomunikowane, a oznaczenia tras są klarowne i zrozumiałe nawet dla tych, którzy w stolicy Czech przebywają po raz pierwszy.
Krok 2: Znajdź hotel na miarę twoich potrzeb
W Pradze znajdziesz mnóstwo hoteli – niezależnie czy podróżujesz solo, z drugą połówką, przyjaciółmi, czy z rodziną. Zarówno trzy-, jak i pięciogwiazdkowe hotele oferują dobry standard, a koszt noclegu za dobę dla dwóch osób zaczyna się już od niespełna 200 zł.
– Praga to kierunek, który cieszy się rosnącą popularnością. Jest niezwykle bogata architektonicznie i kulturalnie, a stara zabudowa jest dobrze zachowana. Widzimy, że wśród zagranicznych city breaków ta destynacja znajduje się wśród najczęściej wybieranych. Czy to weekendowy wypad, czy pełnowymiarowy urlop – każdy odpocznie tu według swoich upodobań. Nie brakuje atrakcji i dla aktywnych, i dla tych, którzy wolą relaks w duchu slow – komentuje Wioletta Kleczka, Commercial Director w Travelist.pl.
Krok 3: Zaplanuj, co chcesz zobaczyć
Przed wyjazdem warto przygotować sobie listę miejsc do zobaczenia. Wśród najczęściej polecanych zabytków można wymienić zamek na Hradczanach, Złotą Uliczkę czy klimatyczny Most Karola – najstarszy na świecie zachowany most kamienny. Liczy prawie 516 metrów długości. To kultowe miejsce – nierzadko wybierane na różnorodne sesje zdjęciowe czy na… zaręczyny.
Na uwagę zasługuje także Stare Miasto z pięknym Rynkiem i unikalnym Zegarem Astronomicznym, praska dzielnica żydowska Josefov – z sześcioma synagogami, starym cmentarzem i ratuszem, a także barokowy pałac Valdštejnski ze słynnym ogrodem.
Jeśli z kolei szukasz miejsc związanych z kulturą, warto wybrać się pod ścianę Johna Lennona – jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w całej Pradze, gdzie często spotykają się nie tylko fani Beatlesów, ale miłośnicy kultowej muzyki.
Ciekawym punktem na mapie miasta jest również Museum Kampa, czyli galeria sztuki współczesnej. Warto odwiedzić także jeden z teatrów – Teatr Metro (ul. Národní třídy), Black Light Theatre of Prague (ul. Rytířská ulice), Wow-show (ul. Na Příkopě 31) oraz Srnec Theatre w pasażu paláce Broadway (ul. Na Příkopě).
W planie zwiedzania warto uwzględnić też ogromną barokową Bibliotekę klasztoru na Strahovie, a także… Apple Museum, w którym można poznać historię jednego z gigantów technologii.
Krok 4: Przygotuj się na kulinarną ucztę!
Czym jednak jest podróżowanie bez próbowania lokalnej kuchni? Oprócz miejsc do zobaczenia, warto również przygotować małą ściągę najlepszych tradycyjnych dań. Oprócz gulaszów, knedlików, smażonego sera i czeskiego piwa, wielu poleca spróbować zupy czosnkowej (cesneková polévka); kulajdy – zupy na kwaśnej śmietanie, ziemniakach, grzybach i koperku; vepřo knedlo zelo – dania z mięsa, kiszonego kalafiora oraz kminku; bramboráków – przyprawionych, aromatycznych placków ziemniaczanych czy trdelníka, czyli ciasta posypanego cukrem, podawanego często z lodami lub dodatkami.
Praga to miasto, do którego można wracać wielokrotnie i za każdym razem odkrywać je z innej strony. Warto wybrać się tam zarówno ze względu na wspaniałą architekturę, jak i bogactwo kulturowe czy tradycję kulinarną. Zorganizowanie wyjazdu na własną rękę jest bardzo proste, a za kierunkiem przemawia jeszcze jeden fakt – bliskość Polski i podobny język. Wiele lokali gastronomicznych czy sklepów ma często do czynienia z turystami z naszego kraju, więc niemal pewne jest to, że nawet bez znajomości języków obcych porozumiewanie się będzie niezwykle proste
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.