Komunikaty PR

Praga na wakacje: 4 kroki do zaplanowania wyjazdu [PORADNIK]

2022-05-17  |  10:00
Biuro prasowe

Stolica Czech zachęca licznymi, świetnie zachowanymi zabytkami, smaczną kuchnią i korzystnymi cenami. Co warto zobaczyć w mieście nad Wełtawą? Redakcja Magazynu Travelist radzi, jak na własną rękę zorganizować urlop w Pradze.

 

Krok 1: Wybierz połączenie

Do Pragi można dostać się na wiele sposobów. Dla tych, którzy nie chcą planować trasy samodzielnie, dobrym sposobem są tanie połączenia autobusowe z wielu większych miast w Polsce – niekiedy nawet bez przesiadek. Inną korzystną finansowo opcją, w dodatku wygodniejszą niż autokar, mogą być bezpośrednie połączenia kolejowe, dostępne m.in. z Warszawy, Krakowa i Katowic. Trzeba tylko pamiętać, że najtańsze bilety dostępne są na ok. 2 miesiące przed terminem podróży i bardzo szybko się wyprzedają.

 

Nieco więcej kosztują bilety lotnicze, ale zdecydowaną przewagą jest krótki czas podróży. Niekiedy można jednak znaleźć loty w okazyjnych cenach, co wyjdzie tylko odrobinę drożej od biletów kolejowych czy autobusowych.

 

Ci, którzy planują dojechać do Pragi na własną rękę, mają szeroki wybór tras. Należy pamiętać o kupieniu winiety uprawniającej do przejazdu przez autostrady. Można ją nabyć wcześniej, przez internet. Do wyboru mamy 10-dniowe, miesięczne i roczne.

 

Z kolei po samej Pradze warto poruszać się komunikacją miejską – metrem, tramwajami i autobusami. To miasto jest świetnie skomunikowane, a oznaczenia tras są klarowne i zrozumiałe nawet dla tych, którzy w stolicy Czech przebywają po raz pierwszy.

 

Krok 2: Znajdź hotel na miarę twoich potrzeb

W Pradze znajdziesz mnóstwo hoteli – niezależnie czy podróżujesz solo, z drugą połówką, przyjaciółmi, czy z rodziną. Zarówno trzy-, jak i pięciogwiazdkowe hotele oferują dobry standard, a koszt noclegu za dobę dla dwóch osób zaczyna się już od niespełna 200 zł. 

 

Praga to kierunek, który cieszy się rosnącą popularnością. Jest niezwykle bogata architektonicznie i kulturalnie, a stara zabudowa jest dobrze zachowana. Widzimy, że wśród zagranicznych city breaków ta destynacja znajduje się wśród najczęściej wybieranych. Czy to weekendowy wypad, czy pełnowymiarowy urlop – każdy odpocznie tu według swoich upodobań. Nie brakuje atrakcji i dla aktywnych, i dla tych, którzy wolą relaks w duchu slow – komentuje Wioletta Kleczka, Commercial Director w Travelist.pl.  

 

Krok 3: Zaplanuj, co chcesz zobaczyć

Przed wyjazdem warto przygotować sobie listę miejsc do zobaczenia. Wśród najczęściej polecanych zabytków można wymienić zamek na Hradczanach, Złotą Uliczkę czy klimatyczny Most Karola – najstarszy na świecie zachowany most kamienny. Liczy prawie 516 metrów długości. To kultowe miejsce – nierzadko wybierane na różnorodne sesje zdjęciowe czy na… zaręczyny. 

 

Na uwagę zasługuje także Stare Miasto z pięknym Rynkiem i unikalnym Zegarem Astronomicznym,  praska dzielnica żydowska Josefov – z sześcioma synagogami, starym cmentarzem i ratuszem, a także barokowy pałac Valdštejnski ze słynnym ogrodem.

 

Jeśli z kolei szukasz miejsc związanych z kulturą, warto wybrać się pod ścianę Johna Lennona – jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w całej Pradze, gdzie często spotykają się nie tylko fani Beatlesów, ale miłośnicy kultowej muzyki.

 

Ciekawym punktem na mapie miasta jest również Museum Kampa, czyli galeria sztuki współczesnej. Warto odwiedzić także jeden z teatrów – Teatr Metro (ul. Národní třídy), Black Light Theatre of Prague (ul. Rytířská ulice), Wow-show (ul. Na Příkopě 31) oraz Srnec Theatre w pasażu paláce Broadway (ul. Na Příkopě).

 

W planie zwiedzania warto uwzględnić też ogromną barokową Bibliotekę klasztoru na Strahovie, a także… Apple Museum, w którym można poznać historię jednego z gigantów technologii.

 

Krok 4: Przygotuj się na kulinarną ucztę!

Czym jednak jest podróżowanie bez próbowania lokalnej kuchni? Oprócz miejsc do zobaczenia, warto również przygotować małą ściągę najlepszych tradycyjnych dań. Oprócz gulaszów, knedlików, smażonego sera i czeskiego piwa, wielu poleca spróbować zupy czosnkowej (cesneková polévka); kulajdy – zupy na kwaśnej śmietanie, ziemniakach, grzybach i koperku; vepřo knedlo zelo – dania z mięsa, kiszonego kalafiora oraz kminku; bramboráków – przyprawionych, aromatycznych placków ziemniaczanych czy trdelníka, czyli ciasta posypanego cukrem, podawanego często z lodami lub dodatkami.

 

Praga to miasto, do którego można wracać wielokrotnie i za każdym razem odkrywać je z innej strony. Warto wybrać się tam zarówno ze względu na wspaniałą architekturę, jak i bogactwo kulturowe czy tradycję kulinarną. Zorganizowanie wyjazdu na własną rękę jest bardzo proste, a za kierunkiem przemawia jeszcze jeden fakt – bliskość Polski i podobny język. Wiele lokali gastronomicznych czy sklepów ma często do czynienia z turystami z naszego kraju, więc niemal pewne jest to, że nawet bez znajomości języków obcych porozumiewanie się będzie niezwykle proste

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute? Biuro prasowe
2025-04-17 | 12:20

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

Oferty first minute stają się coraz częstszym wyborem osób planujących wypoczynek z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W przeciwieństwie do ofert last minute zakup wakacji first
Podróże 20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!
2025-04-11 | 14:40

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Corendon Airlines wraz ze swoimi pasażerami świętuje 20-lecie działalności w przestworzach W 2025 roku Corendon Airlines świętuje 20-lecie swojej działalności i zaprasza
Podróże Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
2025-03-19 | 12:00

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.

Mateusz Waligóra, znany polski podróżnik i eksplorator, dokonał kolejnego niezwykłego wyczynu – przejechał zimą mongolską część pustyni Gobi na rowerze.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Gwiazdy

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Infrastruktura

Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.