Komunikaty PR

Prawie 40 milionów osób odwiedziło Wielki Bazar w Stambule w 2022 roku

2023-01-25  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Wielki Bazar lub Kryty Bazar, historyczne centrum handlu i zakupów, położony w sercu Stambułu, po odrestaurowaniu w 2022 roku odwiedziło 39 766 801 osób. Wspaniała konstrukcja, pełna krętych korytarzy, w których mieszczą się tysiące sklepów, oferujących różnego rodzaju produkty, od tekstyliów po antyki, od wieków pozostaje bardzo chętnie odwiedzanym miejscem.

Wielki Bazar, zadaszony kompleks przypominający małe miasteczko, w którym codziennie można spotkać tysiące pracowników i kupujących, został w zeszłym roku, po przeprowadzonej renowacji, ponownie otwarty. Liczba odwiedzających wzrosła o prawie 56% z 25,5 mln osób w 2021 roku, do około 40 mln w 2022 roku. Oznacza to, że w minionym roku pojawiało się tu średnio 100 000 gości dziennie.

Szlakiem historii i zakupów w Stambule

Historia położonego na obszarze Nuruosmaniye, Mercan i Beyazıt Wielkiego Bazaru sięga połowy XV wieku. Zgodnie z wykształconym w czasach osmańskich systemem fundacji, który obejmował aspekty społeczno-gospodarcze i kulturalne, obiekty takie jak bazary były budowane w pobliżu miejsc kultu religijnego oraz ośrodków o charakterze społeczno-charytatywnym, żeby zadbać o ich potrzeby, takie jak koszty utrzymania i naprawy. Budowa Wielkiego Bazaru, jednego z najważniejszych zabytków Stambułu, rozpoczęła się w 1461 roku za panowania sułtana Mehmeda II Zdobywcy, w celu zapewnienia finansowania Hagii Sophii. Z czasem Wielki Bazar stał się najważniejszym w regionie ośrodkiem handlu i centrum finansowym, w którym handlowano klejnotami oraz metalami szlachetnymi z całego świata.

Wielki Bazar, nie tylko najstarsze, ale i największe centrum handlowe na świecie, w całej swojej historii przeszedł kilka remontów po pożarach i trzęsieniach ziemi, które go dotknęły. Nad niektórymi renowacjami czuwali znani architekci, m.in. Sarkis Balyan. Zabytek, zwany w języku tureckim Kapalıçarşı, stał się bohaterem wielu dzieł kultury. Wielki Bazar pojawił się zarówno w literaturze, w tym w dziennikach z podróży, jak również w sztuce. Ponadto, do dzisiaj przyciąga miliony turystów i pozostaje najczęściej odwiedzanym zabytkowym bazarem na świecie.

Pierwsza zasada zakupów na Wielkim Bazarze: „Targuj się!”

Na zabytkowym Wielkim Bazarze, który przez 500 lat swojej historii był stale rozbudowywany, pracuje obecnie około 2500 osób. Odwiedzających przyciągają dostępne tu niezliczone produkty – od dywanów po torebki, od wyrobów tekstylnych po złotą i srebrną biżuterię, a także antyki oraz płytki ceramiczne. W części budynku zwanej han (gospoda) znajduje się około 1200 stoisk rzemieślników specjalizujących się w rękodziele, z którego turecki zabytek jest najbardziej znany. Latem bazar jest otwarty w godzinach 08.30-19.30, a zimą 08.30-19.00.

Wizyta na Wielkim Bazarze daje możliwość poczucia historycznej atmosfery Stambułu oraz obserwacji jego dynamiki gospodarczej, innymi słowy, doświadczenia całego Stambułu poprzez jedno miejsce. Poszukiwanie idealnej pamiątki może zakończyć się fascynującym spacerem po krętych uliczkach i pasażach Wielkiego Bazaru, podczas którego można natrafić na liczne kawiarnie i restauracje oraz urokliwe sklepy. Odwiedzając go nigdy nie zapominaj o złotej zasadzie zakupów na Wielkim Bazarze: „Targuj się przy każdej okazji!”.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie! Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!

Jesień i zima to zdecydowanie czas na Azje, w której panuje właśnie pora sucha i pełnia słońca. W tym roku Azja zaskoczyła wzrostem popularności w porównaniu do roku
Podróże Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
2024-12-23 | 11:00

Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?

Coraz więcej Polaków decyduje się spędzać święta Bożego Narodzenia poza domem, szukając miejsc, które łączą tradycyjny klimat z możliwością wyjątkowego wypoczynku. W
Podróże SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
2024-12-19 | 16:25

SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl

Sun & Snow Sp. z o.o dołączył do partnerów sieci handlowej Lidl. Od grudnia do końca stycznia 2025 polscy użytkownicy aplikacji Lidl Plus mają możliwość skorzystania ze zniżki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Adam Kszczot: Moja żona została mistrzynią świata w makijażu permanentnym. Trochę się też do tego przyczyniłem

W trakcie swojej kariery sportowej lekkoatleta specjalizujący się w biegu na 800 m odniósł wiele sukcesów i zdobył medale na najważniejszych międzynarodowych zawodach. Ale jak się okazuje, w domu nie jest  jedynym mistrzem. Jego żona bowiem również może się poszczycić tytułem mistrzyni świata, ale nie w sporcie. Renata Kszczot specjalizuje się w microbladingu, czyli metodzie makijażu permanentnego brwi. Olimpijczyk jest niezwykle dumny z osiągnięć partnerki, wspiera ją i stwarza jej przestrzeń potrzebną do rozwijania pasji. W zamian za to ona wprowadza go w tajniki swojej pracy.

Gwiazdy

Iga Baumgart-Witan: Mama nie pozwoliła mi na udział w programie „Mistrzowskie pojedynki”. Zdecydowałam się i już pierwszego dnia marzyłam, żeby wrócić do domu

Biegaczka nie ukrywa, że miała kilka momentów zwątpienia w kwestii swojego udziału w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory”. Po obejrzeniu zajawki zagranicznej edycji zrozumiała bowiem, jak wymagające mogą być konkurencje, i nie była do końca przekonana, czy sobie z nimi poradzi. Oliwy do ognia dolała jej mama, która absolutnie nie godziła się na ten wyjazd. Mimo wątpliwości Iga Baumgart-Witan postanowiła jednak stawić czoła trudnościom i zmierzyć się z wyczerpującymi wyzwaniami, ale jak zaznacza – nic za wszelką cenę.

Media

Iwona Guzowska: W programie „Mistrzowskie pojedynki" jest kilka osób stricte nastawionych na rywalizację. Chciały jak najwyżej zajść i szły po trupach do celu

Mistrzyni świata w kickboxingu z entuzjazmem wspomina swój udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory”, bo jak podkreśla, okazał się dla niej wyjątkowo cennym doświadczeniem. Realizując poszczególne zadania, sportowcy musieli bowiem stawić czoła nie tylko rywalom, ale i własnym ograniczeniom. Iwona Guzowska zdradza też, że niektórzy uczestnicy byli mocno zdeterminowani. Nie ukrywali, że przyjechali po to, żeby wygrać, i nie dawali sobie żadnej taryfy ulgowej.