Przedsiębiorco, znajdź czas dla siebie!
Osoby, które prowadzą firmę, bardzo często skupiają się na jej rozwoju, na nowych kontraktach, finansach i wielu innych aspektach. I nie ma w tym nic złego, jeśli nie zapomni się o chwili wytchnienia i wypoczynku. Zawsze jest coś do zrobienia, zawsze pojawią się różne sytuacje, których nie da się przewidzieć. Przedsiębiorcy bardzo często czują potrzebę kontroli, dopilnowania biznesu, ciągłej pracy. Co niestety z biegiem lat odbija się na naszych realizacjach i zdrowiu. Aż siedmiu na dziesięciu przedsiębiorców w Polsce nie odpoczywa od firmy w ciągu roku. 46% osób kieruje swoimi biznesami na odległość, będąc na urlopie – wynika z badania Tax Care. Jak znaleźć czas na urlop i odpoczynek? Gdzie warto pojechać?
Czy przedsiębiorca ma urlop?
Z roku na rok przybywa samozatrudnionych. Ludzie chcą mieć większe możliwości i realny wpływ na rozwój czy działania biznesowe. Niestety w dalszym ciągu, zabezpieczenie socjalne z tytułu urlopu, przysługuje tylko pracownikom etatowym. Przedsiębiorca każdego miesiąca zarobi tyle, ile przepracuje. Wpływy raczej nie są stałe, wiąże się to z brakiem odpoczynku i spokoju, który może mieć negatywne skutki. Formalnie przedsiębiorca nie ma urlopu, może go jednak samodzielnie zaplanować.
W dużych firmach, spółkach czy korporacjach szefostwo bardzo często wyjeżdża na urlop, lub korzysta z wolnego weekendu. O tyle dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, może być to ogromny problem. Zostawienie klientów samych na pewien okres, wiąże się zawsze z pewnym ryzykiem i problemami. Towarzyszyć może temu stres i wyrzuty sumienia. Typowy pracoholik, zawsze będzie miał trudności z wygospodarowaniem czasu na wypoczynek
Życie prywatne a praca
Bardzo często przedsiębiorcy nie potrafią oddzielić, życia prywatnego od pracy. Obecna sytuacja zmusiła także wiele osób do pracy zdalnej. Granice mocno się zatarły. Nierzadko pracujemy w domu do późnych godzin wieczornych. Rezygnujemy z aktywności fizycznej czy spaceru, na rzecz pracy. Nie jest to prosta sprawa do rozwiązania. Ale warto wiedzieć, aby zadbać o ten balans jak najszybciej.
Dlaczego to tak ważne?
Wypoczęty przedsiębiorca pracuje lepiej i efektywniej. Jest bardziej kreatywny i zwiększa się jego produktywność. Poza tym wypoczynek sprzyja obniżeniu kortyzolu – hormonu stresu, który nie jest dobry dla naszego organizmu. Wypoczynek, najlepiej na łonie natury, w ciszy i spokojnym miejscu dodaje nam energii, pozwala oczyścić ciało i umysł. Chroni nas przed chorobami i różnymi schorzeniami.
Jak zaplanować urlop- kilka wskazówek
- Już na początku prowadzenia działalności, warto informować klientów o Twojej nieobecności przez kilka, kilkanaście dni w roku. Pozwoli Ci to uniknąć stresu i niepotrzebnych komplikacji.
- Zawsze informuj o swoim wyjeździe klientów i pracowników, najszybciej jak to możliwe.
- Przed wyjazdem dobrze zaplanuj swoją pracę. Odpowiednie zadania deleguj, mniej pilne przenieś na wykonanie po Twoim powrocie.
- Wypoczynek nie musi odbywać się w sezonie wakacyjnym czy w ferie. Dla przedsiębiorcy, który intensywnie pracuje, polecamy wypoczynek w miejscach spokojnych, z małą ilością ludzi. Mniej znane miejsca, mogą zaoferować znacznie większy komfort relaksu i wypoczynku.
- Wyłącz telefon i nie zabieraj ze sobą laptopa. Telefon możesz sprawdzać tylko wieczorami. Poinformuj wszystkich, że w tych dniach będziesz poza zasięgiem.
Gdzie na wypoczynek?
U podnóża Gór Izerskich w miejscowości Grudza, znajduje się cicha przystań Bonaluti. To wyjątkowe miejsce z duszą, w którym odpocznie niejedna osoba. To miejsce, gdzie można pojechać samemu, lub we dwójkę. Popularnie nazywane „Azylem dla dorosłych” pełni funkcje wspierające regeneracje i odprężające. To idealne miejsce, aby naładować baterie i odpocząć od codziennych trosk.
Wspaniały krajobraz z widokiem na góry, ogromna przestrzeń i wyjątkowe wnętrza spodobają się niejednej osobie. Charakterystyczną cechą Bonaluti jest połączenie nowoczesności, rękodzieła i sztuki, które widać we wnętrzach. W tym miejscu każdy odnajdzie inspiracje do tworzenia nowych pomysłów.
Polecamy nocną kąpiel w bali z widokiem na góry, a także saunę fińską czy saunę na podczerwień.
Wyjątkowo pyszna kuchnia tego miejsca, nasyci podniebienie niejednego kulinarnego smakosza. Regionalne potrawy, sprawdzone produkty, domowe warzywa i owoce oraz przetwory.
W tym miejscu czas się zatrzymuje. Można skorzystać z biblioteki i poczytać wyjątkową książkę, bujać się w fotelu i rozkoszować się górskim widokiem lub iść na spacer zwiedzając wyjątkowo ciekawą miejscowość.
Bonaluti to fantastyczne miejsce do ładowania energii, w którym oprócz fantastycznego miejsca i jedzenia odnajdziesz spokój. Tu możesz przyjechać w każdym okresie w ciągu roku, najlepiej poza sezonem, aby rozkoszować się ciszą i widokami natury.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.