„Przepraszamy, Sąsiedzie, w tym roku będziemy głośni”

Wilno hucznie obchodzi swoje 700-lecie. Dlatego miasto opublikowało filmik z humorystycznymi przeprosinami za hałas dla sąsiadów w Polsce. Wideo jest częścią kampanii „Przepraszamy, Sąsiedzie, w tym roku będziemy głośni” i zaprasza sąsiadów do wzięcia udziału w licznych tegorocznych imprezach rocznicowych.
Wilno jest w pełni świętowania swojego 700-letnego jubileuszu. Jak w przypadku wszystkich imprez, ostrzeganie ludzi o potencjalnym hałasie jest w dobrym sąsiedzkim tonie. Dlatego już 25 stycznia, w dniu oficjalnych urodzin, Wilno wywiesiło plakaty, by przeprosić za huczne obchody i zaprosić sąsiadów na ich świętowanie. Teraz prezentuje intrygujące wideo. Na nagraniu widać, jak polityk wygłasza oświadczenie dla prasy, ale całość zakłóca głośna impreza w tle. Z każdym ujęciem widzimy coraz więcej radosnego nastroju – od tańczącego asystenta i dostawy pizzy po balon zasłaniający twarz polityka. Gość specjalny tego wideo, alpaka Bruno, wymownie obrazuje szaleństwo tegorocznego jubileuszu i zachęca do odwiedzin. Jak informują autorzy kampanii, ze względu na to, że alpaki nie lubią podróżować solo, Brunowi towarzyszył jego przyjaciel Patriot. Zwierzęta przyjechały prosto z farmy do jednego z wileńskich wieżowców. Alpaki miały niepowtarzalną okazję obejrzeć panoramę Wilna 20 pięter nad ziemią. Oczywiście organizatorzy dołożyli starań, aby dwójka przyjaciół czuła się podczas kręcenia filmu jak najbardziej komfortowo.
„W tym roku Wilno świętuje i wita lato z bogatym programem wydarzeń, który zachęca wszystkich do zaplanowania wakacji właśnie w stolicy Litwy. Naszych sąsiadów zapraszamy na liczne imprezy plenerowe takie jak festiwal Młody jak Wilno czy Pink Soup Fest” – mówi Inga Romanovskienė, dyrektor Go Vilnius, oficjalnej agencji rozwoju turystyki i biznesu miasta Wilna „Przez całe lato będą odbywały się wydarzenia zarówno dla osób, które chcą poznać szaloną, imprezową stronę Wilna oraz tych, którzy chcą odkryć kulturalne, historyczne i muzyczne perełki. City-break i impreza w Wilnie mogą być właśnie tym rodzajem wakacji, którego nasi sąsiedzi potrzebują tego lata”.
Więcej informacji na temat kampanii tutaj: https://www.govilnius.lt/przepraszamy
Zaproszenie na imprezy urodzinowe
Humorystyczna kampania skupia się również na licznych imprezach z okazji 700-lecia, na które miasto zaprasza swoich sąsiadów, a które mają zrekompensować towarzyszący im „hałas”. W dniach 21-25 lipca podczas festiwalu muzycznego „Młody jak Wilno” odbędzie się wydarzenie plenerowe, które zgromadzi w parku Zakret (lit. Vingis) liczne gwiazdy muzyki oraz miłośników popu, klasyki czy elektroniki. Będzie to jeden z najważniejszych punktów letniego programu.
„Wileńskie Biennale Sztuki Performance” w dniach od 23 lipca do 6 sierpnia zamieni miasto w jedną wielką scenę. Poprzez wyjątkowe spektakle artyści z Litwy i innych krajów pokażą miasto jako środowisko skoncentrowane na człowieku, łączącym różne historie, mity, marzenia i wizje, które czynią je żywą całością. W ramach Biennale odbędzie się około 40 spektakli.
W programie 700-lecia nie zabraknie też wydarzeń dla miłośników sportu. „Wilno 700 Półmaraton” 27 maja i „Rimi Vilnius Marathon” 10 września to największe imprezy biegowe w kraju, które oferują początkującym i profesjonalistom możliwość sprawdzenia swoich sił podczas zwiedzania Starego Miasta, terenów zielonych i brzegów rzeki Wilii.
Więcej wydarzeń związanych z 700-leciem można znaleźć tutaj:
https://www.700vilnius.lt/pl/program-jubileuszowy/program-na-2023-rok/

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci
Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.
Edukacja
Miliony młodych biorą udział w międzynarodowej wymianie akademickiej. Celem jest udział w niej 23 proc. studentów z UE

Mobilność edukacyjna jest jednym z istotnych punktów w agendzie instytucji UE. W ubiegłym roku Rada UE wydała w tym obszarze zalecenia „Europa w ruchu”, w którym wskazała nowy cel na 2030 rok. Chodzi o to, by odsetek absolwentów w UE, którzy skorzystali z zagranicznej mobilności edukacyjnej, wynosił co najmniej 23 proc. Jak podkreślają przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, mobilność edukacyjna to korzyści zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej oraz samej instytucji naukowej czy uczelni.
Motoryzacja
Kajra: Samochody mogą służyć nam latami. Mamy ze Sławomirem trzydziestoletniego golfa III, który wygląda, jakby wczoraj zszedł z linii produkcyjnej

Piosenkarka wyznaje zasadę, że jeżeli coś się zepsuło, to trzeba próbować to naprawić, a nie od razu wyrzucać do kosza, generując kolejne śmieci. Dlatego też nie kupuje coraz nowszych modeli telefonów tylko po to, by móc pochwalić się modnym gadżetem. Wraz z mężem mają natomiast słabość do kultowych wręcz modeli samochodów i o ten, który jest w ich garażu, dbają jak o prawdziwą perełkę.