Przygody w duchu zrównoważonego rozwoju w okolicy góry Ida
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Góra Ida (zwana Kaz dağı lub Kaz dağları), położona między prowincjami Çanakkale i Balıkesir, w północno-zachodniej części Türkiye (Turcji), to wspaniała leśna ostoja flory i fauny, nasycona odżywczym, bogatym w jod, morskim powietrzem, często zwana „namiotem tlenowym”. Niezależnie od tego, czy eksplorujesz ją indywidualnie, czy w grupie, obszar w okolicy góry Ida to miejsce pełne atrakcji historycznych i kulturowych oraz przygód na łonie natury. Oprócz poznawania cudów tego malowniczego krajobrazu, który zainspirował liczne legendy, można również zwiedzić urocze, pobliskie wioski i cieszyć się miejscową architekturą oraz wyśmienitymi smakami regionu Morza Egejskiego.
Aktywnie korzystaj z piękna natury
Wycieczki przyrodnicze w otoczeniu niesamowitych lasów to tylko część atrakcji czekających na odwiedzających okolice góry Ida, czyli miejsca z jednym z najwyższych na świecie poziomów tlenu. Park Narodowy Kaz Dağı, rozciągający się na 21 000 hektarów i będący domem dla wielu endemicznych gatunków roślin i zwierząt, oferuje różnego rodzaju trasy turystyczne. To jeden z najpopularniejszych kierunków w Türkiye (Turcji) dla miłośników przyrody. Wędrówki w pobliżu góry Ida zachwycają cudami natury na każdym kroku. Najpopularniejsze szlaki trekkingowe w okolicy obejmują staw Hasanboğuldu, kanion Şahindere oraz wodospady Sütuven i Mıhlı. Wielbiciele natury mogą cieszyć się piknikami, które można zorganizować w wyznaczonych punktach wzdłuż tras, obserwować dziką przyrodę przez lornetkę i uwieczniać te wspaniałe widoki na zdjęciach, rysunkach lub innych formach sztuki. Kolejną możliwością obcowania z zapierającym dech w piersiach naturalnym pięknem góry Ida jest biwakowanie. Rozbij namiot w specjalnie przygotowanych do tego miejscach, słuchaj śpiewu ptaków i zaśnij pod gwiazdami, wdychając świeże, górskie powietrze. Ponadto kilka miejsc kempingowych na górze Ida umożliwia odwiedzającym pobyt w domkach budowanych na drzewach.
Odkrywanie bogatego dziedzictwa
Odkrywanie wiosek ukrytych pośród bujnej zielonej przyrody to kolejne, wyjątkowe atrakcje regionu góry Ida. W pobliżu tego pasma górskiego położnych jest dwanaście, malowniczych miejscowości, które urzekają domami o tradycyjnej architekturze i kawiarniami serwującymi lokalne specjały. Podróżni szukający bardziej komfortowego zakwaterowania mogą zatrzymać się w butikowych hotelach lub pensjonatach mieszczących się w starych, kamiennych domach. Wśród najbardziej znanych wiosek w prowincji Çanakkale wymienia się Yeşilyurt i Adatepe.
Yeşilyurt to tzw. magazyn tlenu z kamiennymi domami, brukowanymi uliczkami i zboczami porośniętymi drzewami migdałowymi oraz oliwnymi. Wioska słynie również z regionalnych przysmaków, zwłaszcza ze śniadań, podczas których podawane są oliwki, a także inne specjały na bazie oliwy z oliwek.
Adatepe w okolicach Küçükkuyu w prowincji Çanakkale, stała się popularnym ośrodkiem turystycznym dzięki odrestaurowaniu domów w tradycyjnym stylu. Podczas wizyty w tym spokojnym miejscu, koniecznie odwiedź Muzeum Oliwy z Oliwek oraz Ołtarz Zeusa. Przy wjeździe do Küçükkuyu mieści się muzeum prezentujące długą historię oliwy z oliwek, która jest równie cenna dziś, jak była w starożytności. W pobliżu Adatepe znajduje się też Ołtarz Zeusa, rzekomo ustawiony w miejscu, z którego Zeus obserwował wojnę trojańską. O wschodzie i zachodzie słońca można tu podziwiać zachwycające widoki na morze i okoliczną przyrodę. Odwiedzając wioski mieszczące się wokół góry Ida warto udać się na targowiska i bazary sprzedające lokalne i regionalne produkty, w tym rękodzieło i żywność ekologiczną.
W miejscowości Çanakkale, położonej niedaleko góry Ida, można zwiedzić starożytne miasto Troja, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To tu prawdopodobnie rozegrała się opisana w „Iliadzie” Homera wojna trojańska. Oprócz refleksji na temat jednej z najstarszych legend świata, imponujące Muzeum Troi prezentuje artefakty z wykopalisk archeologicznych, ilustrujące życie i kulturę ludzi, którzy osiedlili się w tym regionie.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.