Komunikaty PR

Przygotuj siebie oraz swoje auto na wyjazd w rodzinne strony

2023-10-27  |  15:12

Dzień „Wszystkich Świętych” kojarzony jest nie tylko z rodzinnymi spotkaniami, ale także popularną akcją policyjną „Znicz”. Wiele osób przemieszcza się wtedy po kraju w zmiennych warunkach pogodowych, więc nie bez powodu podróże na przełomie października i listopada wymagają odpowiedniego przygotowania pojazdów. Eksperci Mondial Assistance przypominają, na co należy zwrócić uwagę, aby zapewnić sobie i najbliższym bezpieczny wyjazd.

 

Sprawdź stan techniczny pojazdu i przygotuj się na niskie temperatury 

W Polsce nie ma ustawowego obowiązku zmiany opon na zimowe, ale dobranie odpowiedniego ogumienia jest zdecydowanie zalecane, szczególnie przed długimi trasami w sezonie jesienno-zimowym. Koniec października to dobry moment na wizytę serwisową, czyli przegląd samochodu oraz zmianę ogumienia na zimowe. Opony na chłodniejsze pory roku, dzięki specjalnej mieszance gumy przede wszystkim odznaczają się wyższą przyczepnością przy niskich temperaturach. A na trudne warunki na drogach trzeba uważać już teraz – poranne przymrozki, mgły i silne opady mogą zdarzyć się każdego dnia. Dotychczas, mimo ciepłego października, wg danych IMGW, odnotowano już 17 dni z przymrozkami. 

 

Gdy nasze opony mają już kilka lat powinniśmy się upewnić, że są w dobrym stanie, a bieżnik jest wystarczająco głęboki. Ważne jest również sprawdzenie ciśnienia w oponach i stanu koła zapasowego. 

 

- Kiedy wyruszamy w podróż ze złym ogumieniem może dojść do wypadku z powodu niższej przyczepności lub pęknięcia opony. Aż 16 proc. wszystkich usterek stwierdzanych w pojazdach biorących udział w wypadkach drogowych w 2022 roku było powiązanych z ogumieniem samochodu. Zły stan techniczny jest więc częstym powodem wypadków dlatego przypominamy, jak należy przygotować swoje auto do podróży – komentuje Jakub Gawroński, kierownik Działu Sieci Mondial Assistance.  

 

Przerwy w trasie – zarówno dla ciała, jak i dla umysłu 

Zły stan techniczny nie jest jednak jedynym powodem tragedii na drogach – równie ważna jest troska o siebie. Wg danych Komendy Głównej Policji, zmęczenie było główną przyczyną aż 562 wypadków w 2022 roku, w których ucierpiało ponad 900 osób. Podczas długiej podróży ważne jest, aby dbać o kondycję i unikać niewyspania. Zgodnie z zaleceniami, co dwie godziny warto zrobić przerwę. Spacery, rozciąganie nóg i chwila relaksu pomogą zachować koncentrację za kierownicą. Należy pamiętać, że dla kierowcy zmęczenie może być równie niebezpieczne jak alkohol. 

 

W trasie postawmy na zdrowe posiłki  

W przypadku dłuższych podróży ważne jest, aby zadbać o odpowiednie odżywianie. Należy unikać posiłków obfitych w cukry, które mogą spowodować gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi, a następnie senność – siadanie za kierownicę tuż po obiedzie u rodziców nie jest rozsądnym pomysłem. Zamiast tego, warto postawić na lekkie, białkowe przekąski, owoce i warzywa. Należy też przygotować odpowiednie napoje, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. 

 

Tak jak w przypadku każdego wysiłku fizycznego, jeśli jesteś tuż po posiłku, odczekaj około godziny przed wyruszeniem w trasę. 

 

Bezpieczna jazda tylko bez alkoholu we krwi 

Jeśli planujesz wyjazd w rodzinne strony lub po prostu imprezę ze znajomymi, pamiętaj, ile czasu musi minąć, zanim będzie można bezpiecznie prowadzić samochód. Każdy organizm przetwarza alkohol we własnym tempie, ale należy dla bezpieczeństwa założyć, że każda 0,1‰ przesuwa nasz wyjazd o godzinę. Dla mężczyzny w wieku 40 lat, ważącego 90 kg, który wypił 4 piwa wieczorem, oznacza to, że musi odczekać około 10 godzin, zanim będzie gotowy do podróży. Natomiast dla kobiety w wieku 40 lat, ważącej 60 kg i wypijającej 300 ml wina (2 kieliszki), czas oczekiwania wyniesie około 7 godzin.

 

Drogowe BHP to także umiejętne pakowanie bagażu 

Pamiętajmy też o bezpiecznym pakowaniu bagażnika. Należy zadbać o to, aby bagaż był bezpiecznie umieszczony w samochodzie. Ciężkie przedmioty powinny być na dnie, blisko oparcia kanapy i tylnej osi, aby utrzymać równowagę pojazdu. Delikatne rzeczy, powinny być starannie zabezpieczone przed przesuwaniem się. Nigdy nie powinno się pakować rzeczy na tylnej półce podczas jazdy, ponieważ mogą stworzyć dodatkowe niebezpieczeństwo dla pasażerów w trakcie gwałtownego hamowania.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Ryga: odkryj nieznane oblicza stolicy Łotwy Biuro prasowe
2024-07-02 | 11:00

Ryga: odkryj nieznane oblicza stolicy Łotwy

Ryga, mimo, że położona zaledwie kilka godzin drogi samochodem od granicy Polski, pozostaje wciąż miastem nieodkrytym. A stolica Łotwy może zaskakiwać - bogactwem atrakcji, pięknymi
Podróże To nie cena lotu jest dla Polaków kluczowym czynnikiem przy wyborze wakacji
2024-07-01 | 12:00

To nie cena lotu jest dla Polaków kluczowym czynnikiem przy wyborze wakacji

Czym Polacy kierują się głównie przy wyborze kierunku podróży? Cena lotu jest nadal istotna, tym kieruje się aż 29% respondentów badania przeprowadzonego dla Kiwi.com
Podróże Południowy Tyrol: niezwykły region Włoch
2024-07-01 | 12:00

Południowy Tyrol: niezwykły region Włoch

Południowy Tyrol (Südtirol/Alto Adige) – północna prowincja we Włoszech – może zachwycić turystów nie tylko alpejskimi krajobrazami

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.