Przyjemna i urozmaicona jesień w dolinie Stubai

SIGMA International (Poland)
SIGMA International (Poland)
ul. Olesińska 2
02-548 Warszawa
sigma|sigma.com.pl| |sigma|sigma.com.pl
+48 22 626 96 74
sigma.com.pl
Dolina Stubai w Tyrolu ma wiele do zaoferowania o każdej porze roku. Jesienią dolina pokazuje swoje łagodne, ale dość zróżnicowane oblicze. Od poniedziałku 2 września do niedzieli 20 października odwiedzający i mieszkańcy mogą ponownie spodziewać się prawdziwych jesiennych atrakcji. Dzięki urozmaiconemu programowi imprez muzycznych i kulinarnych oraz lokalnych tradycji i pieszych wędrówek w zapierającej dech w piersiach górskiej scenerii każdy znajdzie coś dla siebie.
Spędy bydła, czyli uroczyste pożegnanie lata
Corocznym wydarzeniem w dolinie Stubai są spędy bydła. Kiedy bydło wraca z alpejskich pastwisk i łąk do stodół, jasne staje się, że lato dobiegło końca. Ale to nie powód, by popadać w melancholię. Tym bardziej, że spędom bydła towarzyszą liczne festiwale we wsiach doliny Stubai. Przed powrotem do domu zwierzęta gospodarskie zostają ozdobione wspaniałymi kwiatowymi dekoracjami i dużymi dzwoneczkami. Wiązanie biżuterii wymaga dużo pracy, którą trzeba wykonać z wyprzedzeniem, ale pomocnicy wkładają w to serce i duszę, i naprawdę żyją tą tradycją. W tym roku świętowanie w Neustift rozpoczyna się w sobotę 7 września od spędu bydła. Tydzień później, w sobotę 14 września, będzie kontynuowane w Fulpmes i Telfes. Targi rolnicze i festiwale alpejskie z muzyczną oprawą zapewniają dobre samopoczucie fizyczne i świetną rozrywkę. Z kolei w sobotę 21 września rolnicy zaprowadzą zwierzęta do doliny w dzielnicy Milders w Neustift, a następnie będą świętować na festiwalu rolniczym w Brollerhof.
Zróżnicowany program turystyki pieszej i sportowej
Kiedy liście nabierają jesiennych barw, a temperatury stają się przyjemnie łagodne, nadchodzi najlepszy czas na piesze wędrówki w dolinie Stubai. Podczas wycieczek z przewodnikiem, odwiedzający mogą zanurzyć się jeszcze głębiej w pięknej górskiej scenerii. Są one organizowane regularnie na przestrzeni siedmiu jesiennych tygodni i w większości oferowane bezpłatnie. Miłośnicy sportu i przyrody mogą wybrać się na wycieczkę do Höllenrachen lub na lodowiec Stubai w ramach aktywnego tygodnia WildeWasser, by wspólnie odkrywać dolinę Stubai na rowerze elektrycznym lub wędrować przez alpejskie pastwiska. Wycieczka po Siedmiu Szczytach zabiera odwiedzających nieco wyżej – na góry Serles, Elfer lub Hohe Burgstall. Ambitnym sportowym wyzwaniem może być bieg Kalkkögel Trail, który odbędzie się po raz pierwszy w sobotę 28 września w Telfes. Doświadczeni biegacze pokonają dystans maratoński 42 km, natomiast 18-kilometrowa trasa jest przeznaczona dla początkujących.
Muzyczne atrakcje od gór aż po dolinę
Jesień w dolinie Stubai będzie iście muzyczna. Liczne atrakcje, czy to w dolinie, czy w górach, sprawią, że serce melomanów zabije szybciej. Co tydzień różne zespoły muzyki ludowej grają na stacjach szczytowych kolei górskich w dolinie Stubai, skąd rozpościera się malowniczy widok w dół doliny. W każdy poniedziałek od godziny 13:00 schronisko Dresdner Hütte oferuje lodowcowe przysmaki sztubajskie, którym towarzyszy muzyka na żywo, a w środy od godziny 13.00 na stacji górskiej Elferbahn gra tradycyjna muzyka ludowa. Z kolei na stacji górskiej Kreuzjoch w ośrodku Schlick 2000 można posłuchać muzyki w czwartki od godziny 13:00. W każdą niedzielę września i października od 12:30 alpejskie pastwiska wokół Serlesbahnen zapraszają na imprezę „G ́ ́spiel and G ́sang”. Zespoły śpiewające i muzyczne z całego regionu alpejskiego sprawią, że w jesienne niedziele w wielu chatach i na alpejskich pastwiskach w dolinie Stubai zabrzmi muzyka w ramach imprezy „Klang und G ́sang”. Gwarantujemy wesołą atmosferę i kulinarne przysmaki. Warto pamiętać, że rozrywka muzyczna jest zapewniona nie tylko na górze, lecz także w dolinie. W każdy wtorek o 20:30 melodie muzyki sakralnej rozbrzmiewają w kościele parafialnym w Neustift. Z kolei na Karuzeli Muzycznej Stubai na placu wiejskim Neustift w każdy czwartek o 20:15 odbywa się legendarny festiwal muzyki ludowej, tanecznej i dętej, przebojów i rocka, gwiazd sceny i lokalnych grup.
Uczta na targach rolników w dolinie Stubai
Podczas wakacji w dolinie Stubai nie należy zapominać o podniebieniu. Targ rolników w dolinie Stubai w Pawilonie Muzycznym Neustift odbywa się przez cały rok. W każdy piątek rolnicy z regionu oferują swoje lokalne i domowe przysmaki – od pysznego sera po wędzony boczek i doskonałe destylaty. Odwiedzający mogą zabrać je ze sobą do domu i cieszyć się najlepszej jakości produktami z wakacji. Oprócz tradycyjnego targu rolniczego na deptaku w Neustift w czwartki od 18:00 do połowy września oraz w piątki od 14:00 od 20 września do 18 października odbywa się targ Stubai. Uzupełnieniem oferty kulinarnej są targi rękodzieła oraz ręcznie wykonanych produktów kosmetycznych. 6 i 13 września festiwal targowy rolników zaprasza na kameralną wymianę między regionalnymi producentami, odwiedzającymi i mieszkańcami. Przy dźwiękach muzyki na żywo można skosztować słodkich lub wytrawnych „Kiachl” – tradycyjnych pączków tyrolskich – oraz pysznych, domowych ciast.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl
Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Edukacja
Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.