Ravenna – niezwykła kraina wielkiego włoskiego poety Dantego
Na szczególną uwagę zasługuje Le Vie di Dante, uznana za jedną z 30 najlepszych destynacji na 2021 rok, która prowadzi od Florencji w Toskanii do magicznej Ravenny. Na jej szlaku znajduje się wiele miejsc upamiętniających wielkiego mistrza Dante Alighieri w roku 700 rocznicy jego śmierci.
Miasto kultury i sztuki
Starożytne pochodzenie oraz chlubna przeszłość sprawiają, że Ravenna jest skarbnicą sztuki, historii i kultury na najwyższym poziomie. Aż 8 zabytków znajdujących się w tym mieście umieszczonych zostało na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, ponadto Ravenna uchodzi za stolicę mozaiki we Włoszech. Wśród najciekawszych miejsc wyróżnić można Bazylikę San Vitale, Muzeum Sztuki czy Muzeum Narodowe. Ponadto wyjątkowe są również miejsca związane z wielkim mistrzem Dante, takie jak Bazylika Św. Franciszka, Grób Dantego nazywany „Miską cukru”, ze względu na swoją formę, Quadrarco di Bracciofrote, Teatr Alighieri, a także Muzeum Dantego, które jeszcze w tym roku zostanie otwarte dla zwiedzających.
Ravenna – miejsce na aktywny wypoczynek i rodzinną podróż
Poza swoimi walorami kulturowymi i historycznymi Ravenna to również doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek lub relaks na piaszczystych plażach Adriatyku. Urokliwe lasy sosnowe, plaże i nadmorskie kurorty już teraz mogą zainspirować do letnich podróży. Ponadto, Ravenna proponuje szereg aktywności na świeżym powietrzu – spacery, przejażdżki konno lub rowerem po malowniczych ścieżkach San Vitale, Classe, czy Cervi z dala od zgiełku miasta.
Niezwykła podróż drogą Dantego
Podróż drogą Dantego – pieszo, rowerem bądź samochodem, to doskonały sposób na aktywny wypoczynek połączony z wyprawą w przeszłość. 13/14 września 2021 r. mija 700. rocznica śmierci Dantego Alighieri, na którego cześć nazwano tę trasę. Vie di Dante poświęcona jest miejscom położonym pomiędzy Toskanią a regionem Emilia Romagna, w których przebywał na wygnaniu i czerpał inspiracje niezwykły poeta Dante. Na trasie znajdują się miejsca związane z kulturą i jego twórczością, takie jak, Brisighella, czyli wspaniała średniowieczna wioska znana z Drogi Osłów, muzea i pałace, a także niewielkie sklepiki z regionalnymi produktami i winem, gdzie również pozostawił swój ślad. Trasa znalazła się na liście Lonely Planet 30 najlepszych destynacji na 2021 rok.
Region Emilia Romagna i miasto Ravenna oferują wiele atrakcji, zarówno dla osób poszukujących aktywności, wypoczynku, jak i niezwykłych doznań kulturowych i historycznych. Zapoznaj się z szeroką ofertą aktywności zaplanowanych na ten rok i zaplanuj swoją wakacyjną podróż do regionu już teraz!

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl
Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Edukacja
Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.