Komunikaty PR

Refleksja na temat ekologii również wśród turystów

2022-04-28  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Anna Gondek
SAROTA PR

al. płk. Beliny-Prażmowskiego 69/7
31-514 Kraków
anna.gondek|sarota.pl | |anna.gondek|sarota.pl
+48 570 909 177
www.sarota.pl

Świadomość zmian klimatycznych i wpływu człowieka na środowisko systematycznie wzrasta. 82% Polaków deklaruje, że dba o ekologię. Idee związane z ruchem zero waste przenikają do życia codziennego: konsumpcji, zakupów. Coraz częściej ekologią zainteresowani są również turyści. Globalnie aż 81% z nich uważa, że kluczowe stało się podróżowanie w sposób zrównoważony.

Urlop od ekologii?

Rozwój turystyki doprowadził do problemów ze środowiskiem w wielu zakątkach świata. Wakacje, kojarzone z odpoczynkiem, dla niektórych stanowiły pretekst do przerwy w segregacji odpadów, łamania zakazów obowiązujących w parkach narodowych czy gromadzenia pamiątek pochodzących z nielegalnych źródeł. Na szczęście trendy związane ze eko podróżowaniem (slow‚ responsible, sustainable travel) w ostatnich latach intensywnie się rozwijają. Aż dwie trzecie turystów (61%) twierdzi, że pandemia zachęciła ich do bardziej zrównoważonego podróżowania. Miesiące zamknięcia skłoniły do refleksji i chęci wprowadzania pozytywnych zmian w życiu codziennym.

Lokalność, szacunek i współpraca

trzy czwarte podróżujących (73%) chce doświadczać autentycznej lokalnej kultury.  To właśnie szacunek do tradycji kraju oraz jego środowiska naturalnego są kluczowe dla eko-podróżowania. Aby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów branża turystyczna inwestuje w rozwiązania przyjazne dla środowiska. 3 na 4 partnerów noclegowych Booking.com twierdzi, że wdrożyło w swoich obiektach działania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju (segregacja odpadów, sprzątanie tylko w razie potrzeby, sensory ograniczające zużycie prądu). Firma Boataround, oferująca platformę do rezerwacji łodzi online, podjęła współpracę z organizacją pozarządową Sailors for Sustainability i edukuje turystów na temat proekologicznych zachowań. W roku 2022 przedstawiciele platformy planują kontrolę portów i ich wpływu na lokalny ekosystem. Głównym celem będzie wsparcie obsługi we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii.

Łodzie z panelami słonecznymi

Troska o środowisko naturalne coraz częściej towarzyszy również żeglarzom. Jedna na cztery łodzie rezerwowane przez platformę Boataround jest wyposażona w ekologiczne rozwiązania takie jak na przykład specjalne zbiorniki na odpady i generatory wiatru. W Grecji czy na Karaibach co druga żaglówka posiada panele słoneczne.

Zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami wśród klientów systematycznie rośnie. Część turystów obawia się wyższych kosztów wynajmu ekologicznych łodzi. Jednak te wyposażone w panele słoneczne wcale nie są droższe niż standardowe. W najbliższych latach możemy spodziewać się wzrostu popularności także innych przyjaznych dla środowiska rozwiązań, np. generatorów wiatrowych. Coraz częściej są one montowane w nowych łodziach – podkreśla Pavel Pribiš, założyciel i CEO platformy Boataround.

Źródła:

  • Badanie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 3-5 stycznia 2022 r.
  • Booking.com 2021 Sustainable Travel Report

O Boataround

Boataround to największa na świecie platforma rezerwacji i wynajmu łodzi online. Założona w 2016 roku przez Janę Escher i Pavla Pribiša firma działa w 71 krajach. Serwis internetowy i pomoc dla klientów są dostępne w 26 językach, w tym w języku polskim. Platforma łączy ponad 2 tys. firm czarterowych i właścicieli łodzi z wynajmującymi, oferując 27 tys. jachtów w 1,4 tys. lokalizacji. Zapewnia gwarancję najniższej ceny, lokalne opcje płatności i elastyczne warunki rezerwacji, współpracuje m.in. z grupą ubezpieczeniową ERGO, aby zapewniać klientom szeroką formę ochrony. Boatraround notuje najwyższe w branży oceny obsługi klienta (4,8/5 według Trustpilot).

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: SAROTA PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie! Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!

Jesień i zima to zdecydowanie czas na Azje, w której panuje właśnie pora sucha i pełnia słońca. W tym roku Azja zaskoczyła wzrostem popularności w porównaniu do roku
Podróże Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
2024-12-23 | 11:00

Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?

Coraz więcej Polaków decyduje się spędzać święta Bożego Narodzenia poza domem, szukając miejsc, które łączą tradycyjny klimat z możliwością wyjątkowego wypoczynku. W
Podróże SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
2024-12-19 | 16:25

SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl

Sun & Snow Sp. z o.o dołączył do partnerów sieci handlowej Lidl. Od grudnia do końca stycznia 2025 polscy użytkownicy aplikacji Lidl Plus mają możliwość skorzystania ze zniżki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Problemy społeczne

Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie

Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.