Rekordowa liczba turystów odwiedziła liczącą 12 000 lat świątynię Göbekli Tepe
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Göbekli Tepe, czyli jedną z najważniejszych na świecie osad z epoki neolitycznej, w 2021 roku odwiedziło 567 453 osób. Osiągnęła ona tym samym największą liczbę zwiedzających w swojej współczesnej historii. Miejsce to od roku 2018 – kiedy zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i udostępnione zwiedzającym – stale przyciąga tłumy krajowych i zagranicznych turystów. Szacuje się, że w 2022 roku Göbekli Tepe gościć będzie jeszcze więcej zwiedzających.
Zlokalizowane 15 kilometrów na północny wschód od Şanlıurfy, niedaleko wioski Örencik, stanowisko archeologiczne Göbekli Tepe już od momentu swojego odkrycia przyciąga krajowych i zagranicznych turystów. Mające 11 500 lat Göbekli Tepe, będące jedynym z najstarszych na świecie zabytków kultu religijnego, w 2021 roku pomimo trwającej pandemii odwiedziły w sumie 567 453 osoby, pobijając tym samym dotychczasowe rekordy.
W 2018 roku Göbekli Tepe zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a odkrycia dokonane w tym miejscu dały światu nowe spojrzenie i wiedzę na temat epoki neolitu. Przewiduje się, że zainteresowanie Göbekli Tepe będzie wzrastać, a w 2022 roku szacowana liczba zwiedzających osiągnie kolejny rekord.
Nowe spojrzenie na epokę neolitu: Göbekli Tepe
Dzięki historii sięgającej 9600 roku p.n.e. Göbekli Tepe zmieniło nasze pojęcie na temat społeczeństw zbieracko-łowieckich w epoce neolitu. Göbekli Tepe, założone tysiące lat przed wynalezieniem pisma oraz koła, 7100 lat przed egipskimi piramidami i 6100 lat przed Stonehenge, dostarczyło nam dowodów na to, że społeczeństwa zbieracko-łowieckie były bardziej rozwinięte niż dotychczas uważano.
Filary w kształcie litery T znajdujące się w Göbekli Tepe osiągają nawet 5,5 metra wysokości i stanowią pierwsze wzorce monumentalnej architektury stworzonej przez człowieka. Na filarach przedstawione są motywy zwierzęce, geometryczne wzory i postacie ludzkie w scenach mitologicznych - co wskazuje na to, że Göbekli Tepe stanowiło centrum kultu. Filary z Göbekli Tepe wyrzeźbione za pomocą krzemienia w czasach, gdy nie istniały jeszcze metalowe narzędzia, są też najstarszymi na świecie rzeźbami oraz najstarszymi dziełami sztuki w historii ludzkości. Göbekli Tepe stanowi także kolebkę osiadłego trybu życia, pokazując, że społeczeństwa epoki neolitu posiadały już organizację społeczną oraz jednoczyły się w oparciu o wspólne wierzenia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.