Rezerwujemy więcej lotów długodystansowych niż przed pandemią
W związku z tym, że w tym roku kraje na całym świecie złagodziły restrykcje związane z koronawirusem, zmieniło się podejście do postrzegania COVID-19, a to wpłynęło na ożywienie branży turystycznej. Dane Kiwi.com potwierdzają, że następuje ożywienie dalekich, międzykontynentalnych podróży również do tych krajów w regionie Azji, które dotąd z powodu COVID-19 były raczej zaniedbane przez turystów, jak choćby Tajlandia, Wietnam czy Indie. Wygląda na to, że czas pandemii ponownie rozbudził apetyt Polaków na odwiedzanie dalszych zakątków świata. Kiwi.com, firma travel-tech oraz wyszukiwarka tanich lotów i podróży udostępnia dane dotyczące dalekich podróży Polaków w 2022, a także ich planów na 2023.
Dokąd w daleką podróż udajemy się najczęściej?
W porównaniu do przed pandemicznego 2019 roku, w 2021 roku nastąpił znaczny spadek rezerwacji lotów długodystansowych, do miejsc oddalonych o ponad 4000 km. W 2022 roku, przy ogólnym wzroście rezerwacji z Polski, liczba klientów wybierających loty międzykontynentalne na Kiwi.com wzrosła o 240% w porównaniu do 2019 i ponad 7 razy w porównaniu do 2021. Wygląda na to, że czas pandemii ponownie rozbudził apetyt Polaków na przygody w dalszych zakątkach świata. W czołówce dalekich krajów, które Polscy użytkownicy w tym roku wybierali najczęściej znalazły się Stany Zjednoczone, Kanada, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Meksyk i Indie. Dla porównania, Kiwi.com sprawdziła najpopularniejsze kierunki w 2023 r., które zostały już zarezerwowane przez podróżnych z Polski. TOP 5 to Zjednoczone Emiraty Arabskie, a następnie Tajlandia, USA, Wietnam i Malediwy.
Najpopularniejsze w 2022 Najpopularniejsze (już zarezerwowane) w 2023
- USA Zjednoczone Emiraty Arabskie
- Kanada Tajlandia
- Zjednoczone Emiraty Arabskie USA
- Meksyk Wietnam
- Indie Malediwy
- Tajlandia Australia
- Australia Kanada
- Indonezja Chiny
Zarezerwuj teraz i zapłać 170 EUR mniej
Z analizy Kiwi.com wynika, że średnia cena lotów długodystansowych w tym roku wynosi około 516 EURO, podczas gdy osoby, które już zaplanowały i zarezerwowały daleką podróż na 2023 zapłaciły średnio 339 EURO. To w sumie o ponad 170 EURO mniej niż w tym roku i o 83 EURO mniej niż w przed pandemią w 2019.
Im dalej podróżujemy, tym dłużej cieszymy się wakacjami
Kiwi.com wskazuje, że długość pobytu w kraju docelowym w tym roku nie odbiega od danych z 2019 roku. W tym roku 43% polskich użytkowników, którzy udali bądź udadzą się w daleką podróż na miejscu pozostaną od 1 do 2 tygodni, 19% będzie przebywać od 2 do 3 tygodni, a 15% zdecydowało się na pobyt dłuższy, trwający od 3 tygodni do 2 miesięcy.
Co ciekawe, jeśli chodzi o okno rezerwacji, Kiwi.com pokazuje, że bez względu na to, czy zdecydujemy się na lot krótko czy długodystansowy, w 2022 roku ponad ⅓ z nas dokonuje rezerwacji z wyprzedzeniem od 3 tygodni do 2 miesięcy przed planowanym wylotem. Średnie okno rezerwacji w 2022 r. dla lotów długodystansowych wynosi 24 dni w porównaniu do 41 dni w 2019 r. W tym roku niemal co piąty (19%) użytkownik zarezerwował loty długodystansowe z mniej niż trzydniowym wyprzedzeniem.
O Kiwi.com
- Kiwi.com to jedna z wiodących firm technologicznych w branży turystycznej z siedzibą w Czechach, zatrudniająca ponad 1500 osób na całym świecie
- Innowacyjny algorytm Kiwi.com umożliwia użytkownikom znajdowanie lepszych opcji pod kątem tras i cen, których inne wyszukiwarki nie mogą zobaczyć. W tym celu dziennie wykonuje on 2 miliardy kontroli cen w 95% globalnych zasobów lotniczych.
- Każdego dnia w witrynie Kiwi.com przeprowadzanych jest 100 milionów wyszukiwań, a dziennie sprzedawanych jest ponad 50 000 miejsc.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.