Rezerwujemy więcej lotów długodystansowych niż przed pandemią
W związku z tym, że w tym roku kraje na całym świecie złagodziły restrykcje związane z koronawirusem, zmieniło się podejście do postrzegania COVID-19, a to wpłynęło na ożywienie branży turystycznej. Dane Kiwi.com potwierdzają, że następuje ożywienie dalekich, międzykontynentalnych podróży również do tych krajów w regionie Azji, które dotąd z powodu COVID-19 były raczej zaniedbane przez turystów, jak choćby Tajlandia, Wietnam czy Indie. Wygląda na to, że czas pandemii ponownie rozbudził apetyt Polaków na odwiedzanie dalszych zakątków świata. Kiwi.com, firma travel-tech oraz wyszukiwarka tanich lotów i podróży udostępnia dane dotyczące dalekich podróży Polaków w 2022, a także ich planów na 2023.
Dokąd w daleką podróż udajemy się najczęściej?
W porównaniu do przed pandemicznego 2019 roku, w 2021 roku nastąpił znaczny spadek rezerwacji lotów długodystansowych, do miejsc oddalonych o ponad 4000 km. W 2022 roku, przy ogólnym wzroście rezerwacji z Polski, liczba klientów wybierających loty międzykontynentalne na Kiwi.com wzrosła o 240% w porównaniu do 2019 i ponad 7 razy w porównaniu do 2021. Wygląda na to, że czas pandemii ponownie rozbudził apetyt Polaków na przygody w dalszych zakątkach świata. W czołówce dalekich krajów, które Polscy użytkownicy w tym roku wybierali najczęściej znalazły się Stany Zjednoczone, Kanada, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Meksyk i Indie. Dla porównania, Kiwi.com sprawdziła najpopularniejsze kierunki w 2023 r., które zostały już zarezerwowane przez podróżnych z Polski. TOP 5 to Zjednoczone Emiraty Arabskie, a następnie Tajlandia, USA, Wietnam i Malediwy.
Najpopularniejsze w 2022 Najpopularniejsze (już zarezerwowane) w 2023
- USA Zjednoczone Emiraty Arabskie
- Kanada Tajlandia
- Zjednoczone Emiraty Arabskie USA
- Meksyk Wietnam
- Indie Malediwy
- Tajlandia Australia
- Australia Kanada
- Indonezja Chiny
Zarezerwuj teraz i zapłać 170 EUR mniej
Z analizy Kiwi.com wynika, że średnia cena lotów długodystansowych w tym roku wynosi około 516 EURO, podczas gdy osoby, które już zaplanowały i zarezerwowały daleką podróż na 2023 zapłaciły średnio 339 EURO. To w sumie o ponad 170 EURO mniej niż w tym roku i o 83 EURO mniej niż w przed pandemią w 2019.
Im dalej podróżujemy, tym dłużej cieszymy się wakacjami
Kiwi.com wskazuje, że długość pobytu w kraju docelowym w tym roku nie odbiega od danych z 2019 roku. W tym roku 43% polskich użytkowników, którzy udali bądź udadzą się w daleką podróż na miejscu pozostaną od 1 do 2 tygodni, 19% będzie przebywać od 2 do 3 tygodni, a 15% zdecydowało się na pobyt dłuższy, trwający od 3 tygodni do 2 miesięcy.
Co ciekawe, jeśli chodzi o okno rezerwacji, Kiwi.com pokazuje, że bez względu na to, czy zdecydujemy się na lot krótko czy długodystansowy, w 2022 roku ponad ⅓ z nas dokonuje rezerwacji z wyprzedzeniem od 3 tygodni do 2 miesięcy przed planowanym wylotem. Średnie okno rezerwacji w 2022 r. dla lotów długodystansowych wynosi 24 dni w porównaniu do 41 dni w 2019 r. W tym roku niemal co piąty (19%) użytkownik zarezerwował loty długodystansowe z mniej niż trzydniowym wyprzedzeniem.
O Kiwi.com
- Kiwi.com to jedna z wiodących firm technologicznych w branży turystycznej z siedzibą w Czechach, zatrudniająca ponad 1500 osób na całym świecie
- Innowacyjny algorytm Kiwi.com umożliwia użytkownikom znajdowanie lepszych opcji pod kątem tras i cen, których inne wyszukiwarki nie mogą zobaczyć. W tym celu dziennie wykonuje on 2 miliardy kontroli cen w 95% globalnych zasobów lotniczych.
- Każdego dnia w witrynie Kiwi.com przeprowadzanych jest 100 milionów wyszukiwań, a dziennie sprzedawanych jest ponad 50 000 miejsc.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.