Komunikaty PR

Rozwiązanie na wykluczenie transportowe? Przejazdy współdzielone 

2022-12-14  |  10:00
Biuro prasowe

Wykluczenie komunikacyjne według definicji to pozbawienie możliwości korzystania z transportu publicznego mieszkańców danego obszaru. Choć na przestrzeni lat różne podmioty polityczno-gospodarcze nierzadko nie są zgodne w narracji, czy trend ten w skali kraju nasila się, czy jest w odwrocie, pozostaje faktem, iż w Polsce istnieją miejscowości, do których nie dojeżdża żaden środek transportu. Czy jest zatem remedium na ten stan rzeczy? 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na terenie całej Polski funkcjonuje zaledwie 480 435 km linii komunikacji autobusowej. Na przestrzeni 8 lat liczba ta zmalała o 40 proc., gdy w 2014 r. wynosiła aż 788 612 km. 

Jakiś czas temu Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu na swoim profilu na Twitterze opublikowało mapę, która dosadnie prezentuje skalę problemu wykluczenia komunikacyjnego w Polsce. Według danych SET, do około 20 proc. miejscowości w Polsce nie dojeżdża żaden transport publiczny.

Z kolei w utworzonym niedawno serwisie Chronotrains można zaobserwować jak systematycznie ograniczane połączenia kolejowe utrudniają podróżowanie Polakom z mniejszych miejscowości, ale też i dużych ośrodków miejskich. Przykładowo, połączenie kolejowe Mielec-Lublin trwać będzie 5,3 godz., a ponadto wymagać będzie aż dwóch przesiadek.  

Analogiczna podróż samochodem powinna zająć niecałe dwie i pół godziny – czyli połowę czasu jazdy pociągiem. Przy skorzystaniu z przejazdów współdzielonych znalezienie transportu będzie o wiele łatwiejsze. 

Według danych BlaBlaCar – tylko w tym roku kierowcy na platformie zaproponowali aż 266 punktów docelowych, gdzie startowym był wspomniany Mielec. Równie korzystnie wypadają inne miejscowości, określane jako obszary wykluczenia komunikacyjnego, np. z Ostrowi Mazowieckiej można dojechać do 213 miejscowości, a z Serocka do 162. 

Co istotne, algorytm BlaBlaCar analizuje zapytania użytkowników i łączy je z ogłoszeniami przejazdów o pokrywających się w części trasach. W sytuacji, gdy kierowca pokonuje trasę z Warszawy do Lublina, a pasażer szuka oferty z miejscowości Ryki (na trasie S17) do Lublina, ogłoszenie kierowcy wyświetli się pasażerowi. Jeśli kierowca zdecyduje, że chciałby dołożyć kilka minut do czasu przejazdu i pomóc pasażerowi, otrzyma dodatkowe kilkanaście złotych do zaoszczędzenia na paliwie. Funkcja ta – w BlaBlaCar nazwana Boost – jest korzystna zarówno dla prowadzącego, jak i dla osoby poszukującej połączenia. 

Dzięki opcji Boost liczba potencjalnych tras ulega zwielokrotnieniu, a sama funkcja pozwala w mądry i efektywny sposób przeciwdziałać wykluczeniu transportowemu z obszarów znajdujących się w oddaleniu od większych szlaków – komentuje Olgierd Szyłejko, Country Manager BlaBlaCar Polska. – Pokazuje to oferta przejazdów, gdzie największa koncentracja ofert to przejazdy z małych do większych miast oraz z małych do małych – dodaje Szyłejko. 

BlaBlaCar aktywnie wspiera również przewoźników autobusowych, którym w zdigitalizowanym świecie może być ciężko przebić się ze swoją ofertą. Priorytetem jest dbanie o to, by ich oferta była widoczna online, dla maksymalnie dużej grupy potencjalnych pasażerów. Stąd stale rozwijany marketplace autobusowy, dzięki któremu przewoźnicy mogą sprzedawać więcej biletów poprzez platformę. 

Już teraz BlaBlaCar może pochwalić się przeszło 5 mln zarejestrowanych użytkowników, ale przejazdy współdzielone to także realna korzyść dla środowiska, w postaci znaczącej redukcji emisji CO2. Użytkownicy BlaBlaCar przyczyniają się do zmniejszenia emisji tego gazu cieplarnianego o 1,6 mln ton rocznie. To ekwiwalent całkowitej produkcji dwutlenku węgla przez transport drogowy Paryża w analogicznym okresie. 

 

***   

O BlaBlaCar    

BlaBlaCar jest największą na świecie sieć transportowa oparta na społeczności, umożliwiająca przeszło 100 milionom użytkowników korzystanie z przejazdów współdzielonych w 22 krajach. BlaBlaCar wykorzystuje technologię, aby zapełnić puste miejsca w samochodach, łącząc członków społeczności poszukujących wspólnego przejazdu samochodem lub autobusem i sprawiając, że podróżowanie staje się bardziej przystępne, towarzyskie i wygodne. Przyjazna dla środowiska i ludzi sieć BlaBlaCar pozwala co roku ograniczyć emisję CO2 o 1,6 miliona ton i umożliwia nawiązanie 120 milionów kontaktów. Więcej informacji znajduje się na stronie www.blablacar.com     

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie! Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!

Jesień i zima to zdecydowanie czas na Azje, w której panuje właśnie pora sucha i pełnia słońca. W tym roku Azja zaskoczyła wzrostem popularności w porównaniu do roku
Podróże Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
2024-12-23 | 11:00

Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?

Coraz więcej Polaków decyduje się spędzać święta Bożego Narodzenia poza domem, szukając miejsc, które łączą tradycyjny klimat z możliwością wyjątkowego wypoczynku. W
Podróże SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
2024-12-19 | 16:25

SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl

Sun & Snow Sp. z o.o dołączył do partnerów sieci handlowej Lidl. Od grudnia do końca stycznia 2025 polscy użytkownicy aplikacji Lidl Plus mają możliwość skorzystania ze zniżki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.