Sezon na morsowanie w pełni. Zobacz mapę najlepszych spotów!
Coraz więcej osób dostrzega długą listę zalet morsowania. Ta modna praktyka zanurzania się w lodowatej wodzie wyzwala endorfiny – potocznie zwane hormonami szczęścia, poprawia krążenie, jędrność skóry, ale także hartuje ciało i wzmacnia odporność. Nic więc dziwnego, że miłośników tego typu kąpieli stale przybywa. Specjalnie dla zapalonych morsów, ale i tych, którzy chcieliby się przekonać, że nie taki diabeł straszny, jak go malują, przedstawiamy najciekawsze miejsca do morsowania, polecane przez ekspertów Magazynu Travelist.
Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie
Mówiąc o zimnych kąpielach nie sposób nie wspomnieć o najpopularniejszej miejscówce nad Bałtykiem, czyli Mielnie. Miejsce, w którym od 15 lat w lutym odbywa się Międzynarodowy Zlot Morsów jest nazywane nieoficjalną stolicą polskich Morsów. To wydarzenie jest jedną z największych tego typu imprez na świecie, a w ostatniej edycji zgromadziło się w wodzie ponad 6 tys. śmiałków, czyli 2 razy więcej niż Mielno ma stałych mieszkańców!
Popołudnie w tym nadmorskim kurorcie można spędzić na poszukiwaniu pomniku morsa, który dumnie reprezentuje to, z czego Mielno słynie. Podpowiadamy, że jest usytuowany przy głównym wejściu na plażę, a turystów wita już od 11 lat.
Gdańsk – Jelitkowo
Najstarsza organizacja zrzeszająca morsów w Polsce ma swoją siedzibę w Gdańsku. Gdański Klub Morsów działa od lat 70. aż po dziś dzień i w każdy zimowy weekend spotyka się na plaży w Jelitkowie, by wspólnie wejść do wody. Zimnowodnych aktywistów można spotkać w tych rejonach również w Brzeźnie, na końcu Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni oraz na plaży przy Parku Północnym w Sopocie.
Lodowate kąpiele w Warszawie
Myśleliście, że morsować można tylko w miejscach oddalonych od miejskiego zgiełku? Błąd! Nawet spędzając czas w Warszawie, bez trudu można znaleźć okazję do zimnej kąpieli. Idealnym miejscem ku temu jest oddalony o niespełna 40 km od Warszawy Zalew Zegrzyński, a także znajdujące się w centrum stolicy Jeziorko Czerniakowskie.
W tym drugim regularnie organizowane jest grupowe morsowanie z nieformalnym klubem Morsy Warszawa – Jeziorko Czerniakowskie. Współpraca ze stołecznym WOPR zapewnia maksimum bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników.
Morsy ze stolicy Dolnego Śląsk
Miastem na Dolnym Śląsku, w którym można wybrać się na morsowanie, jest Wrocław. Stowarzyszenie Wrocławskie Morsy regularnie spotyka się w weekendy nad kąpieliskiem „Morskie Oko”. Można tam w łatwy sposób dojechać zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską, a żeby wziąć udział we wspólnej kąpieli, należy dołączyć do Klubu jako członek lub darczyńca.
To nie jedyne miejsce do morsowania. Chcąc zanurzyć się w lodowatej wodzie, można udać się również na Kąpielisko „Oporów”, nad Staw Królewiecki czy na Kąpielisko Oławka. Wszystkie te miejsca są dobrze skomunikowane z centrum miasta, dlatego bez problemu można dostać się tam np. autobusem – zwłaszcza jeśli ktoś jest we Wrocławiu przejazdem.
Wielkopolskie kąpieliska
Miejsce dla siebie znajdą również morsy z Poznania i osoby odwiedzające zimą to piękne wielkopolskie miasto. Tam także działa lokalny klub miłośników morsowania, który regularnie spotyka się na wspólne kąpiele. Najpopularniejszym kąpieliskiem jest plaża Łabędzia nad Jeziorem Kierskim, gdzie można dojechać samochodem oraz komunikacją miejską. Drugim chętnie odwiedzanym miejscem do morsowania jest jezioro Rusałka, znajdujące się ok. 5 km od Starego Rynku w Poznaniu.
Jak przygotować się do morsowania?
Choć morsowanie z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę fanów, należy pamiętać, że jest to aktywność ekstremalna. Przed pierwszym wejściem do lodowatej wody należy skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi, czy ta rozrywka nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Oprócz rozgrzewki przed kąpielą, trzeba się odpowiednio ubrać – rękawiczki i czapka to podstawa, ale warto pomyśleć nad specjalnymi butami lub skarpetami. Po wyjściu z wody niezbędny okaże się ręcznik, szlafrok oraz termos z gorącą herbatą.
Więcej miejsc do morsowania można znaleźć na stronie magazyn.travelist.pl/najlepsze-miejsca-na-morsowanie/
Więcej o Travelist:
________________________________
Travelist.pl to pierwszy w Polsce portal łączący w sobie funkcje serwisu rezerwacyjnego oraz inspirującego magazynu podróżniczego. W nowoczesny i oryginalny sposób inspiruje niemal 6 mln zarejestrowanych użytkowników do planowania wypoczynku w kraju i za granicą, prezentując starannie wyselekcjonowane oferty blisko 1000 hoteli i pensjonatów.
Od 2014 r. Travelist.pl jest członkiem międzynarodowej grupy Secret Escapes, obecnej w ponad 20 krajach na trzech kontynentach, finansowanej przez największe fundusze inwestycyjne, m.in. Google Ventures. W 2016 r. spółka stanęła na podium największych serwisów rezerwacyjnych w Polsce, a w 2019 r. znalazła się w gronie tysiąca najszybciej rozwijających się firm w Europie wg prestiżowego rankingu FT1000 Financial Times.
Więcej informacji znajdziesz na Travelist.pl.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę
Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.