Komunikaty PR

Specjaliści branży turystycznej z całego świata spotkali się w Antalyi

2023-05-16  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Konferencja Turystyki Zrównoważonej, zorganizowana przez Światową Radę Turystyki Zrównoważonej (GSTC), która tworzy międzynarodowe kryteria zrównoważonej turystyki oraz zajmuje się ich wdrażaniem, odbyła się w Antalyi w dniach 9-12 maja 2023 roku. W trakcie najważniejszego wydarzenia w kalendarzu GSTC, po raz pierwszy odbywającego się w Türkiye (Turcji), spotkali się przedstawiciele głównych podmiotów z sektora turystyki, zaangażowani w rozwój i promocję podróżowania w duchu zrównoważonego rozwoju.

Podczas przemówienia otwierającego konferencję, Minister Kultury i Turystyki Türkiye (Turcji) Mehmet Nuri Ersoy wyraził ogromną radość z możliwości goszczenia w Türkiye (Turcji) wysokiej klasy ekspertów i liderów opinii w dziedzinie zrównoważonej turystyki. Minister Ersoy zaznaczył, że Konferencja Turystyki Zrównoważonej staje się wartościową platformą wymiany informacji i pomysłów, co pozwoli na osiągnięcie istotnych postępów w zakresie zrównoważonej turystyki na całym świecie. Ponadto polityk podkreślił rolę Türkiye (Turcji), która stała się już światowym liderem w tej dziedzinie, podpisując jako pierwsze państwo na świecie umowę ze Światową Radą Turystyki Zrównoważonej (GSTC) dotyczącą Narodowego Programu Zrównoważonego Rozwoju.

Mówiąc o przykładzie jaki Türkiye (Turcja) daje państwom na całym świecie, Minister Ersoy dodał, że działania w zakresie zrównoważonej turystyki nie ograniczają się tylko do prac nad tym programem. Szczególną uwagę zwrócił na liczbę plaż oznaczonych błękitną flagą, która wzrosła aż do 531, co sprawiło, że Türkiye (Turcja) zajmuje trzecie miejsce wśród państw na świecie w tym zakresie, natomiast Antalya przewodzi rankingowi miast. Poza tym posiada 19 obiektów o znaczeniu kulturowym i przyrodniczo-kulturowym wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Türkiye (Turcja) znajduje się w pierwszej trójce państw, które zgłosiły najwięcej pozycji na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Warto też wspomnieć o certyfikacie „Przyjazny Rowerom”, przyznawanym obiektom noclegowym oferującym udogodnienia i infrastrukturę dla cyklistów. Minister Ersoy dodał, że inną sferą, w której jego państwo podejmuje ważne działania w kierunku zrównoważonego rozwoju jest turecka kuchnia. Ponadto, niektóre instytucje kultury mogą się pochwalić certyfikatem Biosfery - są to Biblioteka Rami, Fabryka Sztuki i Kultury w Izmirze oraz Muzeum w Adanie.

„W ramach Narodowego Programu Zrównoważonej Turystyki Türkiye (Turcji), wszystkie krajowe obiekty turystyczne do 2030 roku będą posiadały Certyfikat Zrównoważonej Turystyki. Analizując obecne statystyki widać, że na dzień 8 maja 2023 roku, dzięki spełnieniu wymaganych kryteriów, już 1382 przedsiębiorstwa otrzymały Certyfikat 1. stopnia. Z kolei liczba firm, które uzyskały Certyfikat 3. stopnia wynosi 202, a łączna ich suma osiągnęła poziom 1584. Wszystkie obiekty, które zostały uprawnione do otrzymania certyfikatów za 100% spełnienie wymogów w ramach Narodowego Programu, są ogłaszane na stronach internetowych Ministerstwa Kultury i Turystyki Türkiye (Turcji) i Tureckiej Agencji Promocji Turystyki (TGA) oraz na oficjalnej platformie turystycznej GoTürkiye”- powiedział Minister Kultury i Turystyki Türkiye (Turcji).

Przemawiający podczas otwarcia konferencji, Przewodniczący Światowej Rady Turystyki Zrównoważonej, Luigi Cabrini, podzielił się swoim niepokojem spowodowanym koniecznością zmagania się przez branżę z globalnymi problemami - „Wyzwania zagrażające rozwojowi turystyki nie zmieniły się: skutki zmian klimatycznych są coraz bardziej widoczne, plastik zanieczyszcza oceany i rzeki, zwiększa się niedobór wody, susze występują coraz częściej, a bioróżnorodność wciąż spada. Turystyka musi poprawić skuteczność w zapobieganiu wyzyskowi, promowaniu godnej pracy i zwiększaniu dostępności. Nie możemy i nie chcemy powrotu do turystyki postrzeganej jako przynoszącej więcej szkód niż korzyści dla społeczności, w których się rozwija”. Podziękował również władzom Türkiye (Turcji) - „Nie mogę podsumować mojego wystąpienia bez ponownego wyrażenia wdzięczności dla władz sektora turystycznego Türkiye (Turcji), nie tylko za zaproszenie nas, ale również za podjęte ambitne i dalekowzroczne zobowiązanie do opracowania Narodowego Programu Zrównoważonej Turystyki opartego na Kryteriach Kierunków Turystycznych GSTC”.

 „Światowa Rada Turystyki Zrównoważonej (GSTC) jest zaszczycona i zadowolona, że to właśnie w Türkiye (Turcji) odbywa się nasza coroczna międzynarodowa konferencja ekspertów i specjalistów ds. zrównoważonej turystyki w 2023 roku” – powiedział Randy Durband, Dyrektor Generalny GSTC.  „Ministerstwo Kultury i Turystyki Türkiye (Turcji) śmiało realizuje swój Narodowy Program Zrównoważonej Turystyki. Cieszymy się, że możemy zaprosić międzynarodową społeczność do Antalyi, aby podzielić się doświadczeniami i rozwiązaniami w zakresie zrównoważonego rozwoju turystyki w Türkiye (Turcji) i na świecie”.

Konferencja Turystyki Zrównoważonej odbyła się z udziałem ponad 300 osób z 45 krajów, w tym przedstawicieli sektora publicznego, hoteli, touroperatorów, firm z branży, środowisk akademickich, agencji rozwoju, internetowych biur podróży oraz organizacji pozarządowych. W programie trwającej cztery dni konferencji znalazło się wiele szkoleń, interaktywnych warsztatów, spotkań i wydarzeń towarzyskich. Podczas spotkania uczestnicy mieli również okazję bliżej poznać Antalyę, będącą „turystycznym rajem” Türkiye (Turcji).

Światowa Rada Turystyki Zrównoważonej (GSTC) wyznacza globalne standardy

Światowa Rada Turystyki Zrównoważonej to czołowa międzynarodowa instytucja, która reguluje i zarządza globalnymi standardami, utworzonymi w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju w podróżach i turystyce, znanymi jako Kryteria GSTC.  Za pomocą tych kryteriów, GSCT jako niezależna organizacja non-profit ma na celu upowszechnienie zrównoważonej turystyki. GSTC organizuje również konferencje z udziałem światowych liderów, na których omawiane są najbardziej krytyczne kwestie dotyczące zrównoważonej turystyki.  Podczas tych spotkań odbywających się co roku w innym mieście na świecie, podmioty z branży turystycznej gromadzą w celu wymiany pomysłów i rozszerzenia możliwości zastosowania wyznaczonych standardów.

Turcja jest wzorem dla całego świata w zakresie zrównoważonej turystyki

Dzięki umowie o współpracy podpisanej ze Światową Radą Turystyki Zrównoważonej (GSTC), na początku 2022 roku, Türkiye (Turcja) określiła plany działań w zakresie zrównoważonej turystyki dla całego kraju, a także przyśpieszyła proces wprowadzania dobrych praktyk w tej dziedzinie. Na podstawie trzyletniej umowy ustanowiono Narodowy Program Zrównoważonej Turystyki w celu restrukturyzacji sektora turystycznego w Türkiye (Turcji), która jest pierwszym krajem, współpracującym z Radą na poziomie rządowym.

Program objął kierunki turystyczne, touroperatorów, a przede wszystkim obiekty noclegowe i zakłada zrównoważoną transformację branży turystycznej w Türkiye (Turcji). Cały proces został podzielony na etapy, pierwszy z nich zostanie zakończony w tym roku, drugi ma trwać do 2025 roku, a spełnienie wszystkich międzynarodowych standardów nastąpi wraz z końcem trzeciego etapu w 2030 roku.

W ramach Narodowego Programu Turystyki Zrównoważonej obiekty noclegowe muszą uzyskać Certyfikat Zrównoważonej Turystyki, który otrzymuje się spełniając 42 zaakceptowane na całym świecie kryteria, stworzone przede wszystkim dla tego typu ośrodków. Certyfikaty wydawane są na podstawie corocznej, niezależnej oceny, której są poddawane obiekty noclegowe.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże W maju czekają nas aż dwa długie weekendy! Biuro prasowe
2024-04-17 | 12:00

W maju czekają nas aż dwa długie weekendy!

Przed nami dwa długie weekendy i obydwa przypadają na maj - początek i koniec miesiąca. Majówka to dla wielu rozpoczęcie sezonu podróżniczego. W przypadku pierwszego weekendu,
Podróże Prawdziwe włoskie wakacje w regionie Emilia Romania
2024-04-12 | 13:00

Prawdziwe włoskie wakacje w regionie Emilia Romania

Z Polski do Emilii Romanii bardzo łatwo można dostać się samolotem z Warszawy, Wrocławia, Katowic i Krakowa lub samochodem. Co roku region odwiedza ponad 14 milionów turystów:
Podróże Pokémon GO Fest: 7 miejsc, które musisz zobaczyć w Madrycie!
2024-04-12 | 10:15

Pokémon GO Fest: 7 miejsc, które musisz zobaczyć w Madrycie!

Madryt, stolica Hiszpanii, znana ze swojej żywej kultury, sztuki i zielonych oaz, w tym roku staje się gospodarzem największego wydarzenia Pokémon GO – Pokémon GO Fest 2024.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Prawie 60 proc. Polaków podejmowało próby odchudzania. U większości efekty były krótkotrwałe i powodowały problemy zdrowotne

Trzech na pięciu Polaków ma za sobą próby odchudzania, a w tej grupie więcej jest kobiet – wynika z raportu Centrum Respo. Odchudzamy się z różnym skutkiem, najczęściej osiągamy efekty, ale okazują się one krótkotrwałe. Może o tym świadczyć informacja, że 54 proc. odchudzających się Polaków w ostatnich pięciu latach podchodziło do diety między dwa a pięć razy, a co 10. nawet częściej. Jak podkreślają autorzy raportu, to, że wielu Polaków się odchudza, nie jest niczym niepokojącym, ale jest kilka czynników, które czynią kulturę dietetyczną toksyczną. Jednym z nich jest wczesny wiek rozpoczynania odchudzania, ale też negatywne skutki diet, również dla zdrowia psychicznego.

Edukacja

Polacy mało wiedzą o instytucji rodzicielstwa zastępczego. Dwie trzecie społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem

Aż 64 proc. Polaków nigdy nie spotkało się z pojęciem rodzicielstwa zastępczego zawodowego – wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Fundacji Happy Kids. Najliczniejszą grupą, która nie zna tego pojęcia, stanowią respondenci między 18. a 22. rokiem życia. Co 10. badany nie wie, jaka jest różnica między rodzicem zastępczym a rodzicem adopcyjnym. Zdaniem ekspertów brak świadomości ma konsekwencje dla rozwoju instytucji pieczy zastępczej w Polsce.

Muzyka

Luna: Trochę podupadłam na zdrowiu i mój głos nie działa tak, jak bym chciała. Czuję się bezradna i bezsilna

Przed wyjazdem na Konkurs Eurowizji reprezentantka Polski nie ukrywa, że boryka się z problemami zdrowotnymi, a bezradność i zwątpienie mieszają się z nadzieją i chęcią pokonania swoich słabości. By jak najlepiej zadbać o swoje struny głosowe, na jakiś czas zrezygnowała z koncertów. Teraz robi wszystko, by jej głos wrócił do formy i by mogła godnie się zaprezentować na scenie w Malmö.