Specjaliści branży turystycznej z całego świata spotkali się w Antalyi
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Konferencja Turystyki Zrównoważonej, zorganizowana przez Światową Radę Turystyki Zrównoważonej (GSTC), która tworzy międzynarodowe kryteria zrównoważonej turystyki oraz zajmuje się ich wdrażaniem, odbyła się w Antalyi w dniach 9-12 maja 2023 roku. W trakcie najważniejszego wydarzenia w kalendarzu GSTC, po raz pierwszy odbywającego się w Türkiye (Turcji), spotkali się przedstawiciele głównych podmiotów z sektora turystyki, zaangażowani w rozwój i promocję podróżowania w duchu zrównoważonego rozwoju.
Podczas przemówienia otwierającego konferencję, Minister Kultury i Turystyki Türkiye (Turcji) Mehmet Nuri Ersoy wyraził ogromną radość z możliwości goszczenia w Türkiye (Turcji) wysokiej klasy ekspertów i liderów opinii w dziedzinie zrównoważonej turystyki. Minister Ersoy zaznaczył, że Konferencja Turystyki Zrównoważonej staje się wartościową platformą wymiany informacji i pomysłów, co pozwoli na osiągnięcie istotnych postępów w zakresie zrównoważonej turystyki na całym świecie. Ponadto polityk podkreślił rolę Türkiye (Turcji), która stała się już światowym liderem w tej dziedzinie, podpisując jako pierwsze państwo na świecie umowę ze Światową Radą Turystyki Zrównoważonej (GSTC) dotyczącą Narodowego Programu Zrównoważonego Rozwoju.
Mówiąc o przykładzie jaki Türkiye (Turcja) daje państwom na całym świecie, Minister Ersoy dodał, że działania w zakresie zrównoważonej turystyki nie ograniczają się tylko do prac nad tym programem. Szczególną uwagę zwrócił na liczbę plaż oznaczonych błękitną flagą, która wzrosła aż do 531, co sprawiło, że Türkiye (Turcja) zajmuje trzecie miejsce wśród państw na świecie w tym zakresie, natomiast Antalya przewodzi rankingowi miast. Poza tym posiada 19 obiektów o znaczeniu kulturowym i przyrodniczo-kulturowym wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Türkiye (Turcja) znajduje się w pierwszej trójce państw, które zgłosiły najwięcej pozycji na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Warto też wspomnieć o certyfikacie „Przyjazny Rowerom”, przyznawanym obiektom noclegowym oferującym udogodnienia i infrastrukturę dla cyklistów. Minister Ersoy dodał, że inną sferą, w której jego państwo podejmuje ważne działania w kierunku zrównoważonego rozwoju jest turecka kuchnia. Ponadto, niektóre instytucje kultury mogą się pochwalić certyfikatem Biosfery - są to Biblioteka Rami, Fabryka Sztuki i Kultury w Izmirze oraz Muzeum w Adanie.
„W ramach Narodowego Programu Zrównoważonej Turystyki Türkiye (Turcji), wszystkie krajowe obiekty turystyczne do 2030 roku będą posiadały Certyfikat Zrównoważonej Turystyki. Analizując obecne statystyki widać, że na dzień 8 maja 2023 roku, dzięki spełnieniu wymaganych kryteriów, już 1382 przedsiębiorstwa otrzymały Certyfikat 1. stopnia. Z kolei liczba firm, które uzyskały Certyfikat 3. stopnia wynosi 202, a łączna ich suma osiągnęła poziom 1584. Wszystkie obiekty, które zostały uprawnione do otrzymania certyfikatów za 100% spełnienie wymogów w ramach Narodowego Programu, są ogłaszane na stronach internetowych Ministerstwa Kultury i Turystyki Türkiye (Turcji) i Tureckiej Agencji Promocji Turystyki (TGA) oraz na oficjalnej platformie turystycznej GoTürkiye”- powiedział Minister Kultury i Turystyki Türkiye (Turcji).
Przemawiający podczas otwarcia konferencji, Przewodniczący Światowej Rady Turystyki Zrównoważonej, Luigi Cabrini, podzielił się swoim niepokojem spowodowanym koniecznością zmagania się przez branżę z globalnymi problemami - „Wyzwania zagrażające rozwojowi turystyki nie zmieniły się: skutki zmian klimatycznych są coraz bardziej widoczne, plastik zanieczyszcza oceany i rzeki, zwiększa się niedobór wody, susze występują coraz częściej, a bioróżnorodność wciąż spada. Turystyka musi poprawić skuteczność w zapobieganiu wyzyskowi, promowaniu godnej pracy i zwiększaniu dostępności. Nie możemy i nie chcemy powrotu do turystyki postrzeganej jako przynoszącej więcej szkód niż korzyści dla społeczności, w których się rozwija”. Podziękował również władzom Türkiye (Turcji) - „Nie mogę podsumować mojego wystąpienia bez ponownego wyrażenia wdzięczności dla władz sektora turystycznego Türkiye (Turcji), nie tylko za zaproszenie nas, ale również za podjęte ambitne i dalekowzroczne zobowiązanie do opracowania Narodowego Programu Zrównoważonej Turystyki opartego na Kryteriach Kierunków Turystycznych GSTC”.
„Światowa Rada Turystyki Zrównoważonej (GSTC) jest zaszczycona i zadowolona, że to właśnie w Türkiye (Turcji) odbywa się nasza coroczna międzynarodowa konferencja ekspertów i specjalistów ds. zrównoważonej turystyki w 2023 roku” – powiedział Randy Durband, Dyrektor Generalny GSTC. „Ministerstwo Kultury i Turystyki Türkiye (Turcji) śmiało realizuje swój Narodowy Program Zrównoważonej Turystyki. Cieszymy się, że możemy zaprosić międzynarodową społeczność do Antalyi, aby podzielić się doświadczeniami i rozwiązaniami w zakresie zrównoważonego rozwoju turystyki w Türkiye (Turcji) i na świecie”.
Konferencja Turystyki Zrównoważonej odbyła się z udziałem ponad 300 osób z 45 krajów, w tym przedstawicieli sektora publicznego, hoteli, touroperatorów, firm z branży, środowisk akademickich, agencji rozwoju, internetowych biur podróży oraz organizacji pozarządowych. W programie trwającej cztery dni konferencji znalazło się wiele szkoleń, interaktywnych warsztatów, spotkań i wydarzeń towarzyskich. Podczas spotkania uczestnicy mieli również okazję bliżej poznać Antalyę, będącą „turystycznym rajem” Türkiye (Turcji).
Światowa Rada Turystyki Zrównoważonej (GSTC) wyznacza globalne standardy
Światowa Rada Turystyki Zrównoważonej to czołowa międzynarodowa instytucja, która reguluje i zarządza globalnymi standardami, utworzonymi w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju w podróżach i turystyce, znanymi jako Kryteria GSTC. Za pomocą tych kryteriów, GSCT jako niezależna organizacja non-profit ma na celu upowszechnienie zrównoważonej turystyki. GSTC organizuje również konferencje z udziałem światowych liderów, na których omawiane są najbardziej krytyczne kwestie dotyczące zrównoważonej turystyki. Podczas tych spotkań odbywających się co roku w innym mieście na świecie, podmioty z branży turystycznej gromadzą w celu wymiany pomysłów i rozszerzenia możliwości zastosowania wyznaczonych standardów.
Turcja jest wzorem dla całego świata w zakresie zrównoważonej turystyki
Dzięki umowie o współpracy podpisanej ze Światową Radą Turystyki Zrównoważonej (GSTC), na początku 2022 roku, Türkiye (Turcja) określiła plany działań w zakresie zrównoważonej turystyki dla całego kraju, a także przyśpieszyła proces wprowadzania dobrych praktyk w tej dziedzinie. Na podstawie trzyletniej umowy ustanowiono Narodowy Program Zrównoważonej Turystyki w celu restrukturyzacji sektora turystycznego w Türkiye (Turcji), która jest pierwszym krajem, współpracującym z Radą na poziomie rządowym.
Program objął kierunki turystyczne, touroperatorów, a przede wszystkim obiekty noclegowe i zakłada zrównoważoną transformację branży turystycznej w Türkiye (Turcji). Cały proces został podzielony na etapy, pierwszy z nich zostanie zakończony w tym roku, drugi ma trwać do 2025 roku, a spełnienie wszystkich międzynarodowych standardów nastąpi wraz z końcem trzeciego etapu w 2030 roku.
W ramach Narodowego Programu Turystyki Zrównoważonej obiekty noclegowe muszą uzyskać Certyfikat Zrównoważonej Turystyki, który otrzymuje się spełniając 42 zaakceptowane na całym świecie kryteria, stworzone przede wszystkim dla tego typu ośrodków. Certyfikaty wydawane są na podstawie corocznej, niezależnej oceny, której są poddawane obiekty noclegowe.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.