Spokojna, ale pełna wrażeń – Poznaj anatolijską stronę Stambułu
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Stambuł, jedna z najbardziej tętniących życiem metropolii na świecie, charakteryzuje się wyjątkową tożsamością, w której harmonijnie łączą się dwie kultury, europejska i azjatycka, a historia przeplata się z teraźniejszością. Stambuł jest znany na całym świecie z wielu atrakcji, a anatolijska strona miasta, czyli jego część położona na kontynencie azjatyckim, przyczynia się do tej sławy, oferując spokojne, ale pełne wrażeń doznania.
Anatolijska strona Stambułu charakteryzuje się bogactwem piękna natury, zabytkami, ekscytującym życiem nocnym, pyszną kuchnią i różnorodnymi możliwościami zrobienia zakupów. Oto kilka najważniejszych atrakcji w tej części miasta. Należy jednak pamiętać, że najlepszym sposobem na poznanie tego miejsca jest rejs promem z europejskiej strony Stambułu przez wspaniałą cieśninę Bosfor.
Wyjątkowa atmosfera Wysp Książęcych w pobliżu Stambułu
Wyspy Książęce, znajdujące się tuż obok Stambułu, są doskonałym miejscem dla tych, którzy chcą doświadczyć zarówno spokoju panującego na wyspie, jak i splendoru Stambułu. Położone wśród rozległych błękitów Morza Marmara, w pobliżu anatolijskiej części miasta, Wyspy Książęce słyną z pięknej przyrody, lekkiej bryzy niosącej ze sobą zapach rosnących tu mimoz oraz zabytkowych rezydencji, z których wiele gościło najsłynniejszych tureckich pisarzy.
Zabytkowe dzielnice nad Bosforem
Warto dotrzeć promem do dzielnicy Üsküdar i udać się prosto do fortecy Anadolu Hisarı, żeby zobaczyć przepiękną okolicę i liczące setki lat zabudowania. Pierwszy przystanek, czyli okolica Kuzguncuk, zachwyca kolorowymi i wielowiekowymi budowlami usytuowanymi wzdłuż Bosforu, ogromnymi platanami, dawnymi sadami, w których do dziś sadzi się warzywa i owoce, kościołem, synagogą, meczetami, a także uroczymi kawiarniami. Beylerbeyi, jeden z najstarszych punktów Stambułu znajdujących się nad Bosforem, urzeka odwiedzających swoim wybrzeżem i zabytkowym pałacem. Położony tuż pod mostem łączącym obie strony miasta, Pałac Beylerbeyi, jest kultowym symbolem dzielnicy. Zabytkowa budowla zachwyca odwiedzających swoją lokalizacją ze wspaniałym widokiem na Bosfor, architekturą łączącą styl wschodni i zachodni oraz aurą zmieniającą się w zależności od pory roku. Çengelköy, również położone w dzielnicy Üsküdar, słynie ze swojej linii brzegowej i małego, zabytkowego ogrodu herbacianego, gdzie pijąc turecką herbatę i jedząc jeden z tureckich przysmaków – simit, można podziwiać wspaniały widok na most i cieśninę Bosfor. Okolica Çengelköy słynie również z wiekowych rezydencji, malowniczej zabudowy i restauracji rybnych, w których należy spróbować meze z pysznych owoców morza.
Kadıköy: Jedna z najfajniejszych dzielnic na świecie
Kadıköy jest często uważane za najpopularniejszą dzielnicę po stronie anatolijskiej. Nic dziwnego, skoro dwukrotnie, w 2019 i 2021 roku, znalazło się w rankingu „najfajniejszych dzielnic na świecie”. Dzięki kawiarniom, pubom, restauracjom, winiarniom i tawernom Kadıköy stało się w ostatnich latach jednym z najważniejszych centrów towarzyskich Stambułu. W tym miejscu nie można się nudzić, gdyż cały czas jest wiele do odkrycia. Kadıköy, miasto w mieście, wita turystów sklepami z antykami, sklepami muzycznymi, antykwariatami, stuletnią apteką, a nawet operą. Opera Süreyya, bo o niej mowa, przyciąga uwagę swoją architekturą, a podczas wieczorów teatralnych otwiera swoje podwoje dla gości niczym ozdobny ornament w samym sercu ulicy Bahariye. Spacerując pieszo lub wsiadając do zabytkowego, nostalgicznego tramwaju można tą ulicą dotrzeć do pięknego miejsca położonego nad wodą, dzielnicy Moda. Kawiarnia Moda Pier oferuje herbatę lub kawę z zapierającym dech w piersiach widokiem. Chcąc poznać tę część Stambułu trzeba tak jak mieszkańcy miasta wybrać się na piknik nad brzegiem morza w ciepły, letni wieczór, żeby podziwiać zachód słońca.
Ulica Bağdat, to coś więcej niż tylko ulica
Mierząca 14 kilometrów Ulica Bağdat, znana jako jeden z najlepszych bulwarów handlowych na świecie, to najbardziej luksusowa ulica po stronie anatolijskiej. Ulica, na której swoje siedziby ma wiele lokalnych i międzynarodowych marek modowych i designerskich przebiega między dzielnicami Kadıköy i Bostancı. Spacerując wzdłuż alei, można podziwiać wystawy sklepowe, a także odkryć wiele, różnych smaków, od wykwintnych potraw po kuchnię lokalną i międzynarodową.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.