Spokojny wypoczynek w najpiękniejszych miastach sieci Cittaslow w Türkiye
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Piękne, nadmorskie prowincje w Türkiye (Turcji) przyciągają rocznie miliony turystów, oferując idylliczne trasy na spokojny i relaksujący wypoczynek w stylu slow life. W tureckich miastach należących do sieci Cittaslow czas płynie wolniej, tradycje są kultywowane, a krajobrazy urzekają swoim pięknem. Rano można delektować się bogatymi tureckimi śniadaniami, a wieczorem świeżymi owocami morza z Morza Egejskiego, regionalnymi potrawami przygotowywanymi na oliwie z oliwek oraz wykwintnymi, tureckimi winami. Wycieczki łodzią, surfing, zwiedzanie starożytnych zabytków… to tylko kilka atrakcji, które czekają na odwiedzających!
Spokojny odpoczynek w prowincji Izmir – Seferihisar i Foça
Rozciągająca się wzdłuż Morza Egejskiego prowincja Izmir to nie tylko tętniące życiem miasto Izmir, ale także malownicze kurorty wypoczynkowe, takie jak Çeşme, Alaçatı, Urla i Kuşadası. Niecałą godzinę jazdy od Izmiru i 20 minut od najbliższej plaży położone jest Seferihisar, pierwsze tzw. „powolne miasto” w Türkiye (Turcji), które od 2009 roku jest częścią sieci Cittaslow. Seferihisar zachowuje lokalne wartości i tradycyjny charakter nadmorskiej osady, wdrażając jednocześnie inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, takie jak latarnie uliczne zasilane energią słoneczną oraz bawełniane siatki zamiast plastikowych toreb.
Mieszkańcy tego regionu uprawiają rośliny korzystając z rodzimych nasion, a sklepy sprzedają lokalne produkty. Nadmorska dzielnica Sığacık, oddalona o kilka kilometrów od centrum Seferihisar, słynie z niedzielnego targu na zamku Sığacık, gdzie można znaleźć wszelkiego rodzaju regionalne i lokalne produkty. Region Seferihisar, uznawany za stolicę uprawy mandarynek, rozpoczyna sezon na te owoce w listopadzie, Festiwalem Mandarynek (Mandalina Şenliği). W okolicy znajdują się także antyczne zabytki, w tym starożytne miasto Teos, jedna z najważniejszych osad Ligii Jońskiej (tzw. Dodekapolis).
Foça, nazwana na cześć fok żyjących wzdłuż wybrzeża, to spokojna osada oferująca unikalne połączenie historii, przyrody i uroków morza. Obszar ten jest siedliskiem mniszki śródziemnomorskiej z rodziny fokowatych, należącej do gatunków najbardziej zagrożonych wyginięciem. Tutejsze plaże, Eski Foça, Yeni Foça, Bağarası i Ilıpınar, odznaczone Błękitną Flagą, zapewniają wiele atrakcji na świeżym powietrzu, w tym kajakarstwo, żeglarstwo i pływanie. Eski Foça, czyli obszar starego miasta to malownicza okolica z nadmorskimi tawernami, piekarniami i przyjaznymi kotami. Ta spokojna wioska rybacka słynie również z gajów oliwnych i winnic pełnych ciemnych winogron – Foça Karası. Świetnym sposobem na rozpoczęcie dnia w Foça jest skosztowanie chrupiącego simita lub innych jeszcze ciepłych wypieków zakupionych w jednej z lokalnych piekarni. Wieczorami odwiedzający mogą delektować się pysznymi faszerowanymi małżami z dużą ilością cytryny i spróbować lokalnych win wytwarzanych z winogron Foça.
Akyaka – leżąca w sercu natury w prowincji Muğla
W prowincji Muğla, położonej na styku Morza Śródziemnego i Egejskiego, znajdują się popularne miejsca wyjazdów wakacyjnych, czyli Bodrum, Fethiye, Marmaris, Datça i Akyaka. Otoczona lasami sosnowymi, z pięknym widokiem na Zatokę Gökova, Akyaka powstała na miejscu starożytnej osady karyjskiej o nazwie Idyma. Do dziś, w drodze do miasta, można zobaczyć kamienne grobowce z tamtej epoki. Ta mała wioska rybacka, znana z rzeźbionych, drewnianych domów, zapewnia spokojną atmosferę oraz słońce, plażę i morze. Windsurfing, kitesurfing i kajakarstwo morskie to tylko niektóre z atrakcji dostępnych w okolicy. Płynie tu też podziemna rzeka Azmak, która po wydostaniu się na powierzchnię miesza się z wodą morską, tworząc zaskakujące połączenie ciepłej i zimnej wody podczas pływania.
Finike – centrum spokoju na Riwierze Tureckiej
Prowincja Antalya, ceniona za plaże wyróżnione Błękitną Flagą, miejsca idealne do nurkowania i ekskluzywne kurorty, pełna jest też uroczych miasteczek, takich jak „powolne miasto” Finike. Najprawdopodobniej w V wieku p.n.e. na tym obszarze osiedlili się Fenicjanie, nadając mu nazwę Phoinikos, a przez kolejne wieki zamieszkiwały go różne cywilizacje. Najbardziej znane tutejsze, starożytne miasta, czyli Limyra i Arykanda, są otwarte dla zwiedzających. Piękne naturalne otoczenie Finike – gaje pomarańczowe, czyste plaże i zaciszne, turkusowe zatoki – przyciąga turystów, podobnie jak inne cuda natury w tym regionie.
Jedną z najpiękniejszych zatok w prowincji Antalya jest zatoka Andrea Doria, z czystymi wodami, plażą otoczoną bujnymi, zielonymi drzewami, na której czasami można zobaczyć śródziemnomorskie foki i żółwie morskie Caretta caretta. Odwiedzający mogą również wybrać się na wędrówkę przez kanion Gökbük i zwiedzić jaskinię Suluin, gdzie znajdują się imponujące stalaktyty, stalagmity i trawertynowe baseny. Dzięki słynnym pomarańczom z Finike sygnowanym chronionym oznaczeniem geograficznym to miejsce znane jest ze swoich produktów gastronomicznych, w szczególności soków, dżemów i marmolad.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.